۷ علت دانه های قرمز روی پوست بدون خارش

 در این مقاله برخی از شایع ترین علل دانه های قرمز روی پوست بدون خارش، به صورت دقیق مورد بررسی قرار میگیرد. انواع لکه های قرمز بدون خارش ممکن است بسیار متفاوت تر از بثورات “طبیعی” پوست باشند و به دلایلی مشابه با انواع لکه های قرمز روی پوست با خارش ایجاد شوند.

خوانندگان عزیز! در این مقاله نام بیماری های متعددی به کار رفته است که پیشتر در همین سایت به صورت مفصل به علل و درمان آن ها پرداخته شده است. لذا خواهشمند است حتما بر روی لینک های داخل مقاله کلیک کنید تا به صورت دقیق از این بیماری ها آگاه شوید.

 پوست ما مستعد ابتلا به بثورات، لکه ها و برآمدگی های مختلف است.  بیشتر اوقات ، این لکه های قرمز روی پوست بی آزار بوده و خود به خود از بین می روند. با این حال، یافتن علل مشترک ایجاد کننده موارد شایع مشابه بسیار مفید است زیرا  می‌توان هنگام ظهور به درستی از آن‌ها مراقبت کنیم.

آیا راش های پوستی نشانه کرونا است؟

مشاهدات اولیه در زمینه کرونا، راش های پوستی و ضایعات داخل دهان را به عنوان یکی از علائم احتمالی کووید-19 مطرح کردند اما دانشمندان باور داشتند که برای اثبات این ادعا، نیاز به تحقیقات بیشتری است.

در ماه می 2020، دانشمندان کل دنیا مقاله ای را منتشر کردند که در آن از مشاهده بیماران کرونایی با جوش های قرمز همراه با خارش و راش های صورتی یا قرمز شبیه به سرخک خبر داند. به همین ترتیب در مطالعه دیگر بیان شد که 21 بیمار مبتلا به کرونا در اسپانیا با علائم راش های قرمز پوستی مشاهده شدند و 29% از بیماران دارای التهابات و ضایعات دهانی بودند که این ضایعات دهانی حدوداً 12 روز پس از مشاهده علائم کرونا در فرد دیده می شد.

با وجود اینکه دانشمندان هر روزه مشاهداتی از بیماران کرونایی دارای راش های پوستی دارند اما به دلیل محدودیت نمونه های تحت مطالعه و عدم وجود گروه نظارتی، نظر قطعی درباره اینکه آیا این راش ها یکی از علائم کرونا هستند یا خیر ممکن نیست و هنوز چالش های زیادی بر سر این موضوع وجود دارد، هر چند بسیاری از دانشمندان نظر قطعی بر این امر دارند و معتقدند علائم پوستی نوعی حساسیت به داروهای مصرفی بیماران کرونا نیست. پوست پدیا در مطلب علائم پوستی کرونا به طور مفصل به این موضوع پرداخته است.

درمان پوست مرغی

 پسوریازیس، علت دانه های قرمز روی پوست سر

 پسوریازیس نوعی بیماری خود ایمنی پوست است که منجر به ایجاد پلاک‌های قرمز و پوسته دار می گردد. این ضایعات اغلب روی آرنج و زانوها دیده می‌شوند اما پسوریازیس در هر جایی از بدن از جمله پوست سر، کمر، ناخن‌ها و حتی دستگاه تناسلی ممکن است ظاهر شود. “

پسوریازیس یک بیماری ژنتیکی، خود ایمنی ، التهابی است که در آن سلول‌های پوست شما به سرعت تقسیم می‌شوند اما به اندازه کافی سریع نمی‌ریزند.  به همین دلیل پلاک های ملتهب به همراه پوسته ایجاد می‌شوند.

 پسوریازیس اغلب با آرتریت پسوریاتیک، سندرم متابولیک، افزایش تری گلیسیرید، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و چاقی همراه است. بنابراین چیزی نیست که بخواهید آن را نادیده بگیرید.

جوش های قرمز روی ساق پا و دست: کراتوز پیلاریس

 آیا متوجه دانه های قرمز روی ساق پا و برآمدگی‌های خشن بر روی بازوها ، پاها یا گونه های خود شده اید؟  این ضایعات در اثر احتباس کراتین در دهانه های فولیکول های مو ایجاد می شوند و در اثر  تماس با هوای خشک تشدید می یابند.

 گرچه بیماری با افزایش سن بهبود می یابد، اما می توان با استفاده از مرطوب کننده ها و لایه بردارهای موضعی از جمله هیدروکسی اسیدهای آلفا و بتا مانند سالیسیلیک ، لاکتیک یا گلیکولیک آن را کنترل نمود. اگر این ها نیز کمکی نکردند، از متخصص پوست خود بخواهید که تجویز رتینوئید را امتحان کند. همچنین برای درمان جای جوش نیز روش های مختلفی نظیر لیزر، لایه برداری پوست، میکرونیدلینگ و … وجود دارد که می توان با مشورت پزشک از آن ها استفاده کرد.

درمان کراتوز پیلاریس

 آنژیوما گیلاسی

 این برجستگی های گیلاس مانند قرمز که متداولا روی پوست می‌بینید، از تجمع  گروهی از رگ های خونی متسع تشکیل شده اند.  ما هنوز درباره ی علت پدید آمدن این ضایعات مطمئن نیستیم ، اما در اکثر مردم تا  سن 30 سالگی کم کم به وجود می آیند. خطرناک نیستند، به طور کلی خارش یا درد نداشته و معمولاً خونریزی نمی کنند. نیازی به درمان ندارند ، اما می توان با لیزر یا اصلاح آن ها را ازبین برد.

آنژیوما گیلاسی

اگزما چیست؟

اصولاً بسیاری از بیماری های پوستی با اگزما اشتباه گرفته می شوند اما ما در مقاله زیر کاملاً به تشخیص و درمان اگزما پرداخته ایم. برای اطلاع بیشتر کلیک کنید:

درمان اگزما

فولیکولیت

 این برجستگی های کوچک قرمز که در قسمت های پشت بدن، قفسه سینه، شانه ها و باسن وجود دارند، در اثر التهاب و تحریک فولیکول های مو ایجاد شده و گاهی مرتبط با وجود باکتری و قارچ های روی پوست می باشند. او تعویض فوری لباس های عرق کرده بعد از تمرین ورزشی ، استفاده از دستمال مرطوب حاوی اسید سالیسیلیک و استفاده از مواد ضد باکتری و ضد قارچ هنگام استحمام ، و حتی گاها استفاده از یک محلول ضد باکتری موضعی را تجویز‌می‌کند.

بیماری فولیکولیت

 مویرگ های پاره شده

 لکه های قرمزی که روی صورت ظاهر می شوند ، غالباً در اثر پاره شدن مویرگ های ریز زیر سطح پوست ایجاد می شوند.به گفته وی، برخی از شایع ترین دلایلی که باعث پاره شدن رگ های خونی می شوند شامل تغییرات هورمون ها ، آسیب ناشی از آفتاب و بیماری های پوستی همانند روزاسه می‌باشد.

 خوشبختانه اگر این لکه های قرمز ناشی از تغییرات هورمونی باشند، به خودی خود از بین می روند. در صورت وجود آسیب ناشی از آفتاب یا یک بیماری پوستی مانند روزاسه، متخصص پوست و مو شما می تواند آن را معالجه کند.

نشانه های جوش های هورمونی در زنان چیست؟

 پیش دیابت

 یکی از دلایل قابل بررسی لکه های قرمز مشکوک توسط متخصص پوست، احتمال ابتلا به دیابت است. از آنجا که پیش دیابتی ها بیش تر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به عفونت های پوستی هستند در نتیجه بیش تر دچار انواع بثورات پوستی می‌شوند. گرانولوم آنولار و گزانتوماتوز اروپتیو نمونه های شایع این بثورات هستند.

 محصولات آرایشی بهداشتی

به مواد موجود در لوازم آرایشی بهداشتی خود، به ویژه محصولات مراقبت از مو، دقت کنید.

 گرچه رنگ مو شایع ترین علت است، اما سایر محصولات مو  از جمله اسپری مو ، شامپو و نرم کننده ها نیز می توانند باعث قرمزی، خارش و التهاب پوست شوند.

اغلب این نوع از واکنش های پوستی در اثر  اسانس های موجود در این محصولات یا پروپیلن گلیکول ایجاد می شوند.

‎ فقط نرم کننده‌ها حاوی ماده ای به نام ایزوپروپیل میریستات هستند که در صورت عدم شستشوی مناسب پوست سر، می‌توانند منافذ را مسدود کرده و منجر به ایجاد آکنه شوند. آیا می‌خواهید بدانید که بهترین راه برای فهمیدن اینکه کدام یک از محصولات دلخواهتان عامل لکه‌های پوستتان است، چیست ؟ کافی است  برای جلوگیری از ایجاد لکه  چند هفته از مصرف این محصولات خودداری کنید.

عوارض رنگ مو

‎ همچنین سایر شرایط جدی می‌توانند به صورت بثورات ، لکه‌ها، یا برآمدگی‌های قرمز روی پوست ظاهر شوند هرچند که شایع نیستند، از جمله:

‎ سرطان پوست

‎ سرطان پوست ، از ملانوم گرفته تا سرطان سلول لایه بازال ، ممکن است به شکل لکه های قرمز ، پلاک های پوسته ریزی دهنده یا حتی خال قرمز روی پوست ظاهر شود. در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی یا لکه ای روی بدن که شرایط زیر را دارد، حتماً با پزشک مشورت کنید که:

‎ با گذشت زمان از بین نمی رود

‎ · در حال تغییر یا بدتر شدن است

‎ · ناگهان ، بدون هیچ دلیل واضحی ظاهر می شود

‎ · مشکوک به نظر می رسد است و باعث نگرانی شما می شود.

‎ تشخیص زودرس سرطان پوست

‎ خطرناک ترین انواع ضایعات پوستی خال های سرطانی هستند.  خال های معمولی طبیعی هستند و هیچ خطری ندارند.  اما همیشه ریسک این را دارند که : اگر رنگ ، اندازه یا فرم آن تغییر کند می تواند به سرطان خطرناک پوست تغییر یابد.  اگر مطمئن نیستید ، حتماً این خال  را بررسی کنید.  1.3 میلیون نفر در سطح جهان به این سرویس اعتماد دارند و به آنها در نظارت بر سلامتی پوستشان در خانه کمک می کند.  این سرویس در حال حاضر بیش از 27000 سرطان پوست را تشخیص داده و به نجات جان افراد بزرگسال و کودک کمک کرده است.

5/5 - (1 امتیاز)

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده

‎‎۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیخانی یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام خانمی 36ساله هستم مدتی هست که روی انگشت شصت دست راستم لکه هایی ایجاد میشن یک دفعه کبوده و یک دفعه قرمز بعد از مدتی از بین می رن دلیلش چی میتونه باشه لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۰ تیر ۰( 1 سال پیش)
   سلام وقت بخیر احتمال حساسیت پوستی بسیار زیاد هست لیف نکشید و در اسرع وقت تشریف بیارین تا توسط پزشک متخصص ویزیت بشین و دوره درمان براتون شرو ع بشه
 • تصویر کاربر فاطمه شنبه ۲۸ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 337 مشاهده پرسش
  دانه های به وجود امده روی پوشت دست.کشاله ران و صورت
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام وقت بخیر سوالتون رو واضح تر بپرسید ممنونم
 • تصویر کاربر حميد یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  امروز متوجهشدم روى شكم و كمرمدانه هاى قرمز بدون درد يا خارش ايجاد شده كوچك هستند فقط چندتا اطراف شكم و كمرم درومده
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام وقت بخیر احتمال حساسیت پوستی بسیار زیاد هست لطفا لیف نکشید و در اسرع وقت تشریف بیارین تا توسط پزشک متخصص ویزیت بشین
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   شما میتونین با همکارانم در بخش روابط عمومی تماس بگیرین تا نزدیک ترین وقت رو براتون رزرو کنند
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   هم چنین شما میتونین از لینک زیر استفاده کنید و به صورت انلاین وقت بگیرین پزشک مجموعه ما باهاتون تماس تصویری خواهند داشت
  4. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)
  5. نمایش سایر 3 پاسخ
 • تصویر کاربر بهار یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 301 مشاهده پرسش
  سلام من چند روزه روی گردنم و شکمم چنتا دونه قرمز زده بدون خارش و چنتا هم روی ران یکی از پاهام این دونه ها جوش نیست شبیه سوختگی یزره
  میشه بگید دلیل این دونه ها چیه وایا نگران کنندست ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر برای درمان جوش حتما باید به صورت حضوری تشریف بیارین تا از نزدیک ویزیت بشین و درمان دارویی براتون شروع بشه. به هیچ عنوان لیف نکشید ودر اسرع وقت با مطب تماس بگیرین تا همکارانم در بخش روابط عمومی براتون وقت بگذارند
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   همچنین شما میتونین از طریق لینک زیر از وقت دهی انلاین استفاده کنید در کمترین زمان باهاتون تماس تصویری داریم و ویزیت براتون انجام میشه
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۳ اسفند ۹۹( 2 سال پیش)
   جهت ویزیت آنلاین با آقای دکتر ریاحی می توانید از طریق لینک زیر اقدام فرمایید: https://drmajidzadeh.com/visitonline پس از ثبت نام، حداکثر طی 2 تا 4 هفته نوبت ویزیت شما خواهد شد و از طریق تماس تصویری، ویزیت شما با آقای دکتر ریاحی انجام می شود
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر،وقت بخیر.چند روز پیش متوجه این خط تیره روی انگشت پدرم شدم. البته شغل پدرم به گونه ای است که خیلی اشیا سنگین سروکار دارد.در اینترنت سرچ کردم نتایج خیلی رعب آور بود. آیا این خطوط نشانه بیماری خطرناکی هستند؟ممنون میشم پاسخ بدهید من به شدت نگران هستم.
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۶ دی ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر جای نگرانی نیست معمولا بر اثر شکنندگی ناخن ها این ترک ها ایجاد میشود که به مرور زمان با تغذیه مناسب کاملا از بین میرود
 • تصویر کاربر مصطفی یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 348 مشاهده پرسش
  با سلام.حدود 1 سال هست بدن بنده شروع به. تولید لکه های قرمز بدون خارش بر روی پشت سینه و سینه و بازوها کرده و بنده رو نگران کرده لطف میکنید راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر احتمال حساسیت یا قارچ پوستی بسیار زیاد هست به هیچ عنوان لیف نکشید در اسرع وقت تشریف بیارید تا توسط پزشک متخصص ویزیت بشین
 • تصویر کاربر M.B شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 332 مشاهده پرسش
  رو پیشونیم ی دونه قرمز کوچیک هست دقیقا بالای دم ابرو دلیلیش چیه؟! آخه رو دست یک نفر دیگه هم دیده بودم می‌خوام بدونم علت به وجود آمدن این نوع دونه ها رو صورت و بدن چیه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر. هر اظهار نظری بدون معاینه بالینی کاملا غیر علمی هست، این مورد میتواند ده ها علت داشته باشد که برای اظهار نظر باید فاکتورهای متفاوتی مورد بررسی قرار گیرد.
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 330 مشاهده پرسش
  باسلام روبازوهاتاارنجم لکه قرمز زده شامپو هست مخصوص همیناروزی دوبار میزنم کم میشه بازمیاد یه دارو گیاهی به اسم مصفای خون خوردم بدرد نخور خواستم بگم چیکارکنم حتی پمادکلوبتازول هم میزنم ممنون میشم راهنمایی کنین اگرمیشه ازطریق مسیج بگین باتشکر محمدازبوشهر
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر ابتدا لازم هست بدونید که بدون تشخیص پزشک هیچ گونه دارویی بصورت خودسرانه نباید مصرف شود و برای اظهار نظر تخصصی که چه راه درمانی برای شما مناسب است لازم هست از نزدیک معاینه شوید.
 • تصویر کاربر اکرم سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 322 مشاهده پرسش
  تقریبا دو روز است که لک قرمز رنگ مثل اینکه حنا استفاده کرده باشید در کف پا دیده می شود درد و خارش نیز ندارد علت آن چه می تواند باشد جنس زن -سن 63 سال -مریضی خاص ندارم و همچنین جدیدا آزمایش خون داده ام دکتر برایم ویتامین تجویز کرده که می خورم و قند هم لب مرز گفته شده و باید آزمایش قند خون در دو مرحله بدهم...لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   نمیتوان بطور کلی اظهار نظر کرد هر خانم 63ساله ای که لک بر روی ناحیه ای از بدنشون ایجاد میشه به چه دلیلی میتواند باشد برای این مورد لازم هست حتما از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر زینب دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 325 مشاهده پرسش
  سلام
  من روی پوستم نقطه های قرمز کوچیکی دارم که به مرور زمان از بین نرفتن و خب بدتر هم نشدن و خارشی هم ندارم و خونی هم ازش نیومده.. میخواستم بدونم ممکنه از علائم سرطان باشه..؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر احتمال حساسیت پوستی بسیار زیاد هست که این مورد حتما باید توسط پزشک متخصص بررسی شود و دوره درمان شروع شود این مورد هیچ شباهتی به سرطان نداره عزیزم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر