کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی چگونه درمان می شود؟

کراتوز پیلاریس یا پوست مرغی یک اختلال شایع پوستی است که سبب ایجاد برآمدگی های کوچکى در پوست می شود. این برآمدگی های کوچک می توانند ظاهر شما را تغییر دهند و باعث ناراحتی شما شوند. اما خبر خوب این است که می‌توان راهکارهایی برای درمان پوست مرغی به کار برد.


این برآمدگی های کوچک یا جوش مانند، در واقع سلول های مرده پوست هستند که به فولیکول های مو متصل می باشند. این برآمدگی ها گاهی به رنگ قرمز یا قهوه ای ظاهر می شوند.

پوست مرغی معمولا بر روی بازوها، ران پاها، گونه ها یا باسن ایجاد می شوند. پوست مرغی مسری نیست و معمولا این برآمدگی ها باعث ناراحتی یا خارش نمی شوند. این وضعیت در زمستان، زمانی که پوست متمایل به خشکى است  و همچنین ممکن است در طول بارداری بدتر شود.

علائم پوست مرغی

این وضعیت به شکل برآمدگی های کوچک و  خشن بر روی پوست به وجود می آید. برآمدگی ها ممکن است سفید یا قرمز رنگ باشند و اغلب همراه با پوست خشک و پوسته پوسته نمایان می شوند. برآمدگی ها در بعضی از افراد مبتلا به کراتوز پیلاریس شبیه به پوست بدن مرغ یا غاز می باشند.

اغلب افراد علائم اولیه را در کودکى یا نوجوانى تجربه می کنند. کراتوز پیلاریس در جوانان نسبت به بزرگسالان رایج تر است. کراتوز پیلاریس می تواند در هر جایی از بدن که داراى فولیکول مو است، ظاهر شود. شایع ترین محل های آن عبارتند از:

 • بازو (در ٩٢ درصد موارد)
 • ران (در ۵٩ درصد موارد)
 • باسن (در ٣٠ درصد موارد)

برآمدگى های کراتوز پیلاریس اغلب دارای سر سفید رنگ مى باشند. اما بر خلاف آکنه و برخى برآمدگى های دیگر پوست، علت ایجاد منافذ مسدود شده عفونت و باکتری نیست. برآمدگی هاى کراتوز پیلاریس زمانی رخ می دهند که کراتین، پروتئین محافظ پوست، ساخته شود و فولیکول هاى مو را مسدود کند.

پوست مرغی

علت پوست مرغی شدن بدن

این وضعیت پوستی خوش خیم ناشی از ساخت کراتین، پروتئین مو، در منافذ پوست می باشد. اگر پوست مرغى داشته داشته باشید، کراتین موی بدن شما، منافذ پوست را مسدود می کند و مانع باز شدن فولیکول های رشد مو می شود. در نتیجه، یک برآمدگی کوچک در محل رویش مو شکل مى گیرد.

علت دقیق ساخت کراتین ناشناخته است، اما پزشکان معتقدند ممکن است با سایر شرایط پوستی مانند درماتیت آتوپیک و بیماری های ژنتیکی مرتبط باشد.

چه افرادی به پوست مرغی مبتلا می‌شوند؟

پوست مرغى در افرادی که دارای شرایط زیر هستند، شایع تر است:

هر کسی می تواند نسبت به این بیماری پوستی حساس باشد، اما در کودکان و نوجوانان شایع تر است.  کراتوز پیلاریس اغلب در کودکی یا نوجوانی آغاز می شود. به طور معمول در اواسط دهه بیستم برطرف شده و در بیشتر موارد در سن 30 سالگی کاملا از بین می رود.

تغییرات هورمونی در طول بارداری برای زنان و در دوران بلوغ برای نوجوانان می تواند باعث بروز زودرس آن شود. کراتوز پیلاریس در افراد با پوست بور بیشتر دیده می شود.

مراجعه به پزشک

درمان پوست مرغی

برخی بیمارى هاى پوستی دیگر، از جمله واکنش های آلرژیک و عفونت های پوستی، می توانند بسیار شبیه کراتوز پیلاریس باشند. اگر علائم به طور قابل توجهی بدتر می شوند، پوست دردناک یا ملتهب است، یا درمان هاى خانگى تاثیرى ندارند، بهتر است به یک پزشک مراجعه کنید. نشانه های دیگری که فرد باید به متخصص پوست مراجعه کند عبارتند از:

 • نشانه های عفونت، مانند رگه های قرمز، پوست گرم در لمس، تب و یا درد شدید
 • خارش شدید که توسط کرم موضعی تسکین نمی یابد.
 • کراتوز پیلاریسى که به درمان هاى خانگی پاسخ نمی دهد.
 • کراتوز پیلاریس همراه با نشانه های دیگری مانند استفراغ

– وازلین برای پوست مرغی

یک متخصص پوست می تواند علل بالقوه برآمدگی هاى خشن پوست را رد کند. اگر تشخیص کراتوز پیلاریس باشد، ممکن است پزشک کرم هاى موضعی قوی تر یا کورتیکواستروئیدها را توصیه کند. همچنین ممکن است روش هاى خانگی یا کرم مرطوب کننده خاصی را توصیه کند. می‌توان گفت بهترین پماد برای رفع پوست مرغی وازلین است.

– درمان پوست مرغی با لیزر

در پاسخ به سوال “چگونه دانه مرغی شدن پوست را از بین ببریم” باید گفت: اگر کراتوز پیلاریس به درمان های سنتی پاسخ ندهد، لیزر پوست مرغی به وسیله لیزر کربن دی اکسید می تواند قرمزی و التهاب را کاهش دهد. از آنجایی که درمان قطعی با لیزر برای پوست مرغی وجود ندارد، بنابراین ممکن است با بروز مجدد کراتوز پیلاریس لیزر درمانى تکرار شود.

برخی از کارشناسان استفاده از میکرودرم برای پوست مرغی را نیز یک روش کمکی می دانند.

درمان خانگی پوست مرغی

کراتوز پیلاریس یک وضعیت بی ضرر است و نیازی به درمان پزشکی ندارد. در نتیجه، با روش هایی در خانه مى توان علائم آن را کاهش داد. در شرایطی که برآمدگی ها آزاردهنده نباشند، نیاز به انجام کار خاصی نیست. استراتژی هایی برای به حداقل رساندن ظاهر و شدت کراتوز پیلاریس عبارتند از:

۱- مرطوب کردن مکرر

 افرادی که پوست خشک دارند، مستعد ابتلا به کراتوز پیلاریس هستند. پوست خشک بیشتر خارش پیدا مى کند و خارش دائمی می تواند کراتوز پیلاریس را تحریک کند. پوست خشک همچنین می تواند ظاهر خشن و پوسته پوسته ى کراتوز پیلاریس را بدتر کند.
استفاده از کرم هاى مخصوص پوست خشک یا کرم های درمان اگزما ممکن است کمک کننده باشند. براى حداکثر جذب کرم، باید مقدار زیادى از آن را پس از دوش آب گرم بر روى پوست خود بمالید. افرادی که پوست بسیار خشک دارند، باید چندین بار در روز پوست خود را مرطوب کنند، به خصوص زمانى که پوست احساس خشکی یا خارش داشته باشد.

۲- اجتناب از خشک شدن پوست با وازلین

علاوه بر استفاده از مرطوب کننده و حتی وازلین، باید از اعمال صابون سخت در منطقه آسیب دیده اجتناب کنید یا یک صابون مرطوب کننده را انتخاب کنید. دوش آب داغ می تواند پوست را خشک کند، بنابرین بهتر است دمای آب را پایین بیاورید یا یک روز در میان دوش بگیرد. این کار ها می تواند از تحریک و خشکی بیش از حد پوست جلوگیری کند. افراد مبتلا به کراتوز پیلاریس بهتر است شب ها به خصوص در هواى سرد و یا خشک از یک دستگاه مرطوب کننده هوا استفاده کنند.

پوست مرغی

۳- دورى از آلرژن ها

برخی از آلرژن ها، مانند مواد شوینده و لوازم آرایشی، می توانند کراتوز پیلاریس را بدتر کنند. کراتوز پیلاریس یک واکنش آلرژیک نیست. با این حال، شانس ابتلا به آن در افرادى که اگزما دارند بیشتر است و اگزما با آلرژی ارتباط دارد. اگر برخی از مواد شیمیایی یا سایر آلرژن ها علائم اگزما را بدتر کنند، ممکن است کراتوز پیلاریس را نیز بدتر کنند. محصولاتى که باید از آن ها اجتناب کرد عبارتند از :

 • پودر لباس شویی
 • غذاهای خاص
 • لوسیون ها

افراد مبتلا به کراتوز پیلاریس باید از مصرف محصولاتی که قبلا باعث واکنش های آلرژیک و اگزما در آن ها شده اند، اجتناب کنند. افرادی که در مورد چگونگی واکنش پوست خود به محصولات خاص مطمئن نیستند، باید ار مصرف محصولات حسیاسیت زا اجتناب کنند. این محصولات حاوی مواد معدنی هستند که به احتمال زیاد باعث واکنش های آلرژیک می شوند.

درمان دارویی پوست مرغی

اگر چه هر کسی می تواند به کراتوز پیلاریس مبتلا شود، اما این شانس در افراد مبتلا به آلرژی پوستى و اگزما بیشتر است. درمان این بیمارى ها می تواند خطر ابتلا بیماری های ثانویه را کاهش دهد. اگر فردى علائم مربوط به بیماری پوستی دیگری را تجربه کند، باید به یک متخصص پوست مراجعه کند.

۱- پماد برای رفع پوست مرغی

علاوه بر کرم های مرطوب کننده، برخی از درمان های موضعی دیگر می توانند از طریق برداشتن سلول های مرده پوست و جلوگیری از ایجاد بیش از حد کراتین، از پوست حمایت کنند. این کرم ها  عبارتند از:

رتینوئید های موضعی

یکی از پماد های برای رفع پوست مرغی کرم هایی است که حاوی رتینول و مواد دیگرى که از ویتامین A به وجود می آیند، مى باشند. این کرم ها می توانند به پوست کمک کنند تا سلول های جدید و سالم را سریع تر تولید کند. استفاده از این پماد ها برای 7 الی 10 روز تجویز می شود.

کورتیکواستروئیدهای موضعی

کرم هاى استروئیدی خفیف که می توانند خارش را کاهش دهند.

کرم کراتوپیل برای پوست مرغی

این کرم بری کاهش سفتی و خشکی پوست و کاهش امکان رشد موهای زائد ساخته شده است. کرم کراتوپیل پوست را نرم کرده و برای بیماران مبتلا به پوست مرغی مناسب است.

۲- لایه برداری شیمیایی 

لایه برداری، از بین بردن سلول های مرده پوست  از سطح بیرونی پوست مى باشد. از بین بردن پوست مرده می تواند باعث جلوگیری از آسیب رساندن به فولیکول مو شود و فرایند ساخت کراتین را مهار کند.
لایه برداری دستی، به عنوان مثال توسط لیف یا اسکراب، پوست خشک را تحریک می کند. لایه برداری شیمیایی کم تر تحریک کننده است و ممکن است موفقیت بیشترى داشته باشد. برخى از لایه بردار هاى شیمیایی مؤثر عبارتند از:
 • سالیسیلیک اسید
 • لاکتیک اسید
 • گلیکولیک اسید
 • اوره

مرطوب کننده هایی که حاوی این اسیدها می باشند، می توانند پوست را مرطوب کنند و ساخت سلول های جدید پوست را تسریع بخشند.

 

4.3/5 - (7 امتیاز)

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده

‎‎۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام .ی چند روزیه بدنم ی دونه های ریز ریخته و خارش میدن
  1. تصویر کاربر علی سه شنبه ۱۰ آبان ۱( 1 سال پیش)
   سلام خسته نباشید یه چند بدنم یه دونه های ریزی زده و خارش میده
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲ بهمن ۱( 1 سال پیش)

   سلام وقت بخیر با توجه به عکس هایی که فرستادین مورد مشکوکی وجود نداشت اما اگر خارش دارد در اسرع وقت جهت ویزیت حضوری تشریف بیارین تا در صورت تشخیص پزشک دوره درمان ذارویی براتون تجویز بشه .شما میتونین همه روزه از ساعت 8 تا 10 شب با همکارانم در بخش روابط عمومی تماس بگیرین تا نزدیک ترین وقت رو براتو رزرو کنند 

   02126806595

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۳ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  روی پوست بنده حدود ۲ ۳ سالی هست دون دون های ریز به رنگ قرمز و قهوه ایی بیشتر رو بازو و بغل شکم و روی باسن هستش هیچ خارش و علامی هم نداره این دانه ها چی هستن؟ عکسم ارسال کردم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۳ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر احتمال حساسیت پوستی بسیار زیاد هست لیف نکشید و در اسرع وقت تشریف بیارین توسط پزشک متخصص ویزیت بشین
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۳ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   شما میتونین همه روزه از ساعت 8 تا 10 شب با همکارانم در بخش روابط عمومی تماس بگیرین تا نزدیک ترین وقت روبراتون رزرو کنند
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۳ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   02126806595
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر آرمین دوشنبه ۴ بهمن ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید من بر روی کف انگشت دستم جوش سفید رنگی داشتم که کوچک بود فک کردم که شاید شیء کوچکی در آن باشد و با سوزن آن را بررسی کردم اما چیزی نبود . الان بعد از دو یا سه هفته یک مورد دیگر بر روی کف انگشت پایم یک جوش مانند آن زده ام . این جوش اصلا قرمزی در اطراف یا مرکزش ندارد و به نظر زیر پوستی میاد.با فشار دادن هم کمی دردناک هست میشه راهنمایی کنید چه باید بکنم و چه چیزی برای درمانش مناسبه خیلییی ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۴ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر خیلی ممنونم بابت تو ضیحاتی که دادین اما باید خدمتتون عرض کنم که باید حتما به صورت حضوری تشریف بیارین تا نوع جوش توسط پزشک متخصص پوست و مو بررسی بشه و در صورت نیاز دارو های مورد نیاز تجویز بشه
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۴ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   شما میتونین همه روزه از ساعت 8 تا 10 شب با همکارانم در بخش روابط عمومی تماس بگیرین تا نزدیک ترین وقت رو براتون رزرو کنند
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۴ بهمن ۰( 2 سال پیش)
   02126806595
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر فاطمه یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  میخواستم بدونم لیزر موهای زائد در ناحیه بازو و باسن چقد میتونه پوست مرغی رو درمان کنه. من پوستم سفید هست و در این نواحی پرمو هستم.
  آیا احتمال این هست که اگر مو های باسن کرکی باشن با لیزر زخیم تر بشن؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   سلام وقت بخیر موهای کرکی به هیچ عنوان لیزر نمیشه و لیزر موهای زاید بدن نمیتونه در رابطه با پوست مرغی بودن پوست نتیجه بخش باشه و هم چنین لیزر موهای زایی به هیچ عنوان پوست رو زخم نمیکنه
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   شما میتونین برای داشتن اطلاعات بیش تر لینک زیر رو مشاهده کند
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مهران یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 308 مشاهده پرسش
  سلام مدتی است که شبها قسمتهایی از بدنم پوست مرغی و خارش فراوان داره،و خیلی کلافه ام میکنه .
  کرم لوسیون بدن میزنم آرومم میکنه،آیا راه حله دیگه ایی داره؟؟لطفا راهنمایی ام بکنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام وقت بخیر احتما حساسیت پوستی بسیار زیاد هست اما براری بررسی دقیق تر باید حتما به صورت حضوری تشریف بیارین و توسط پزشک متخصص ویزیت بشین تا درمان دارویی براتون شروع بشه
 • تصویر کاربر تاجيك شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 443 مشاهده پرسش
  دو روزي هست كه لب بالام شديدا دركير تبخال شده و پماد اسيكلووير استفاده ميكنم چون دندان درد شديد دارم براي مراجعه به دندانپزشك و همچنين براي اينكه كمتر دچارتبخال بشم ميخوام قرص اسبكلووير هم استفاده كنم.فقط ميزان و طريقه مصرف رو نميدونم لطفا راهنمايي كنيد.ست ٥٢وزن ٧٣
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام وقت بخیر حتما قبلش با دندان پزشکتون مشورت کنید که ایشون براتون قرص‌رو بنویسند و بدون مشورت پزشک قرص اسبکلوویر مصرف نکنید
 • تصویر کاربر sly یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 421 مشاهده پرسش
  سلام.خسته نباشین.مدتیه(۲سال) روی بازوی سمته راستم ی جوشی پدیدار شده ک از داخلش ماده سفید رنگی(فکر میکنم کراتین پوستی) میاد بیرون و بر امدگی درست کرده.چطور میتونم از بین ببرمش ؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام وقت بخیر ابتدا لازم هست از نزدیک معاینه شوید و سپس نتیجه آزمایشات شما مورد بررسی قرار گیرد و درمان مناسب با شرایط شما براستان تجویز گردد
 • تصویر کاربر ااااا سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام اول اینکه چیکارکنم که بعد ژیلت پوستم تیغ تیغ نباشه،ینی هیچ وقت پوستم صاف و یک دست نیس،مخصوصاقسمتایه حساس،ششوهرم توحسرت یه ......،مونده،،همیشه تیغ تیغه،چجوری نرمش کنم باوجود اون تیغ تیغا،باسنم همیشه دون دونه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   بطور کلی باید بدونید اگرروشهای قدیمی حذف موهای زائد عوارض خودشون رو نداشتند بشر به دنبال استفاده از لیزر موهای زائد نمی افتاد تمامی روشهای قدیمی عوارض خاص خودشون رو دارند که بعضی کوتاه مدت و بعضی بلند مدت هستند بهترین روش حذف موهای زائد استفاده از لیزر هست.

 • تصویر کاربر هانیه سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام
  میخواستم بدونم کراتوز پیلاریس با الکترولیز از بین میره؟ چون شنیدم لیزر خیلی ضرر داره
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام وقت بخیر معمولا لیزر پاسخ گو نیست و نباز به بررسی دقیق تر هست حتما باید تشریف بیارین تا از نزدیک ویزیت بشین و دوره درمان با توجه به تشخیص پزشک براتون اغاز بشه
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
   هم چنین شما میتونین به صورت انلاین از لینک زیر وقت بگیرین پزشک مجموعه ما باهاتون تماس تصویری خواهند داشت
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹( 3 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر مصطفی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 392 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما
  و عرض تشکر برای مقاله های خوبتون

  من پوست مرغی شدیدی به صورت ارثی در ناحیه بازو دارم . برخی از کارهایی رو که گفته بودین اعم از مرطوب کردن مکرر انجام دادم ولی مشکل رفع نشده میخواستم بدونم آیا می شه این مشکل رو به طور کامل رفع یا تا حد زیادی کاهش داد (( خوب شدنی در کار هست یا که نه ؟)) ؟؟ آیا نیاز به دوره درمان تخصصی هست ؟؟ یا پماد هایی که گفتین کافیه ؟؟
  ممنون میشم اگر پاسخ بدین
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام وقت بخیر.

   قطعا برای پاسخدهی کامل برای درمان پوست مرغی نیازمند بررسی تخصصی تر و معاینه بالینی هستید برای اظهار نظر تخصصی لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر