آنچه درباره خشکی پوست دست نمی دانید + درمان

خشکی پوست دست مشکل شایعی است که عمدتاً به علت تأثیرات محیطی ایجاد می شود. افرادی که تماس زیادی با مواد شوینده و آب دارند یا افرادی که در مناطق سرد و خشک زندگی می کنند، بیشتر مستعد خشک شدن پوست دست هستند.

به طور کلی عوامل زیر سبب خشک شدن پوست دست می شود:

 • هوا
 • شرایط اقلیمی
 • شرایط پزشکی

عامل هوا بیشتر باعث خشکی پوست دست در زمستان می شود. با کاهش دما، هوا سرد شده و بدن رطوبت خود را از دست می دهد. کمبود رطوبت باعث خشک شدن پوست دست و بدن می شود. دستانی که تا شهریورماه نرم بوده و پوستی صاف داشته است، در بهمن ماه قرمز و ترک خورده و زبر می شود.

افرادی مانند پزشکان و پرستان، نظافتگران و آرایشگران که باید به صورت مداوم دست های خود را بشویند و از مواد شوینده و شیمیایی به صورت مکرر در روز استفاده می کنند نیز بسیار در معرض مشکلی خشکی پوست دست هستند.

همچنین بیماران دیابتی یا لوپوس که خون به صورت مستقیم با عامل بیماری درگیر است نیز ممکن است درگیر خشک شدن پوست دست باشند. بعلاوه بیماری های دیگری نظیر پسوریازیس و اگزما نیز می تواند بر پوست دست تأثیر بگذارد.

پوست خشک وضعیتی بسیار شایع است که از طریق کمبود مقدار مناسب آب در سطحی ترین لایه پوست (اپی درم) شناخته می شود. در حالی که خشکی پوست مردان و زنان را به طور یکسان تحت تاثیر قرار می دهد اما افراد مسن جهت ابتلا به خشکی پوست بسیار مستعد تر هستند. پوست افراد مسن مقادیر کم تری از روغن ها و نرم کننده های طبیعی پوست دارد.

نواحی از جمله بازو ها، دست ها و مخصوصا قسمت پایینی پا ها بیش تر تحت تاثیر خشکی پوست قرار می گیرند. عوامل محیطی از جمله رطوبت و دمای هوا، تاثیر بسیاری بر مقدار آب باقی مانده در پوست دارند. برای مثال، هنگامی که هوای سرد و خشک به وسیله شومینه (کوره) گرم می شود، با تبخیر کردن رطوبت پوست سبب خشکی آن می شود.

آیا شستشو باعث خشکی پوست دست می شود؟

شستن و ضد عفونی کردن متداول دست ها سبب تبخیر رطوب و خشکی آن ها می شود. پوست خشک می تواند عارضه جانبی مصرف برخی دارو ها یا یک بیماری پوستی خاص باشد.

اپیدرم به طول معمول شامل چربی (لیپید) و پروتئین می باشد. قسمت لیپیدی اپی درم به همراه پروتئین های آن (مانند فیلاگرین) به جلوگیری از دهیدراتاسیون (از دست دادن آب) پوست کمک می کنند.

هنگام کمبود پروتئین و یا لیپید، رطوبت پوست آسان تر تبخیر می شود. هنگامی که پوست خشک می شود می تواند حساس تر شده و در معرض ابتلا به راش ها و اختلالات پوستی قرار می گیرد. اصطلاح پزشکی استفاده شده برای پوست خشک xerosis می باشد.

با این که حمام کردن و دوش گرفتن مقدار آب پوست را افزایش می دهد اما تبخیر این آب پس از حمام کردن سبب ایجاد پوست خشک می شود. احساس سفتی بیش از حد در پوست پس از استحمام می تواند بیانگر از دست رفتن بیش از حد آب و روغن های طبیعی پوست باشد.

یکی از شایع ترین عوامل ایجاد کننده پوست خشک استفاده مکرر از صابون های قوی است. نوع صابون استفاده شده می تواند تاثیر بزرگی بر خشکی پوست داشته باشد.

صابون یک ماده امولسیون کننده است که چربی پوست را از بین می برد. هر چه پوست بیش تر توسط صابون شسته شود چربی بیش تری از روی آن برداشته می شود که در نهایت به پوست خشک منجر می شود. استفاده بیش از حد صابون ها می تواند خشکی پوست را بدتر کند.

درمان خشکی پوست دست

اقدامات ساده درمانی و پیشگیرانه در درمان پوست خشک بسیار موثر هستند. اقدامات ساده برای پیشگیری از خشکی پوست شامل اجتناب از مصرف صابون های قوی و پاک کننده های شیمیایی می شوند. درمان عموما نیازمند استفاده متداول تر و بیش تر از نرم کننده ها و مرطوب کننده های ملایم می باشد.

در صورت درمان نشدن خشکی پوست، این وضعیت می تواند به عوارضی از جمله درماتیت (التهاب پوست) اگزمایی، عفونت های باکتریایی ثانویه، سلولیت و تغییر رنگ پوست منجر شود. خوشبختانه، پوست خشک اغلب خفیف بوده و به آسانی درمان می شود.

علل خشک شدن پوست

حقایقی درباره پوست خشک

 • خشکی پوست وضعیتی بسیار شایع است که سبب ایجاد ترک پوست، پوسته پوسته شدن آن و به وجود آمدن بخش هایی خشک بر روی پوست می شود.
 • یکی از شایع ترین علائم پوست خشک، خارش است به گونه ای که فرد نمی تواند از خاراندن آن ناحیه اجتناب کند.
 • پوست خشک در ماه های سرد زمستان و اقلیم های خشک رایج تر است.
 • سالمندان بیش از افراد جوان در معرض خشکی پوست هستند.
 • پوست خشک در افراد با سابقه اگزما شایع تر است.
 • خشکی پوست به ندرت می تواند عارضه جانبی مصرف برخی دارو ها باشد.
 • خشکی پوست در افراد مبتلا به هایپو تیروئیدیسم یا کم کاری تیروئید شایع تر است.
 • تکرار چرخه (احساس خارش پوست و خاراندن آن) می تواند منجر به ضخیم شدن و تیره شدن پوست گردد.
 • عوارض احتمالی خشکی پوست شامل ابتلا به راش پوستی و یا اگزما دست یا عفونت باکتریایی می باشند.
 • خشکی بیش از حد پوست می تواند سبب ترک خوردن آن و ایجاد فیشر پوستی شود.
 • دارو هایی از جمله کورتیکو استروئید های موضعی، لوسیون ها و پماد های چرب یا روان کننده می توانند به تسکین خارش کمک کنند.
 • عفونت های ثانویه می توانند در اثر خاراندن و آسیب دیدن پوست به وجود آیند.
 • برخی درمان های خانگی مانند کاهش دفعات حمام رفتن و چرب کردن بدن پس از حمام به وسیله مرطوب کننده ها می توانند به کنترل و جلوگیری از خشکی پوست کمک کنند.

درمان خشکی پوست کل بدن

پوست خشک دست

دلایل خشک شدن پوست پشت دست

پوست خشک یک علت ندارد. دلایل خشکی پوست می توانند به عوامل خارجی و داخلی طبقه بندی شوند. عوامل خارجی، شایع ترین علت های زمینه ای و آسان ترین آن ها برای تشخیص دادن هستند.

عوامل خارجی شامل دمای پایین هوا و رطوبت پایین مخصوصا در طول زمستان و هنگام استفاده از وسایل گرمایشی مرکزی می شوند.

عوامل داخلی شامل سلامت عمومی، سن، ژنتیک، سابقه خانوادگی و سابقه شخصی بیمار در ارتباط با ابتلا به بیماری هایی مانند درماتیت آتوپیک می شوند. افراد مبتلا به بیماری های مشخص تیروئیدی به طور ویژه ای مستعد ابتلا به پوست خشک هستند.

عوامل خارجی ایجاد کننده خشکی پوست شامل موارد زیر می شوند:

 • شست و شوی بیش از حد به وسیله صابون های قوی
 • استفاده بیش از حد از مواد ضد عفونی کننده و حلال های چربی مانند الکل
 • دمای پایین و سرد
 • رطوبت کم

علاوه بر این، استفاده نامناسب از مرطوب کننده ها یا انتخاب یک نرم کننده ناکافی می تواند سبب مداومت یا بدتر شدن خشکی پوست شود. گاهی اوقات، مواد به کار رفته در لباس های مختلف نیز می تواند بر ایجاد پوست خشک تاثیر گذار باشد. برخی مواد مانند پشم یا فیبر های صنعتی بیشتر می توانند سبب تحریک پوست و بدتر شدن خشکی آن شوند.

مصرف برخی از داروهای درمان فشار خون بالا، کلسترول بالا، حساسیت و دارو های آکنه یا جوش از جمله عوامل خشک شدن پوست هستند.

گاهی اوقات، پوست خشک می تواند نشانه ای از یک وضعیت پزشکی و داخلی باشد. برای مثال پیری می تواند بر طبق وراثت، افراد را برای ابتلا به خشکی پوست مستعد تر کند. علاوه بر این، اگزما، پسوریازیس، دیابت، کم کاری تیروئید و سو تغذیه همگی با خشکی پوست در ارتباط هستند.

درمان خشکی پوست آرنج

علائم خشکی پوست

علامت اصلی خشکی پوست خارش است. افرادی که پوست خشک دارند اغلب ممکن است بخش هایی قرمز رنگ، خشک و سفت بر روی پوست خود پیدا کنند که این بخش ها معمولا خارش دارند.

نواحی از پوست که به طور معمول تحت تاثیر قرار می گیرند بازو ها، دست ها، قسمت پایینی پا ها، شکم و نواحی در معرض ساییدگی مانند مچ و کف پا هستند. با شدید تر شدن خشکی پوست، ترک خوردگی ها و فیشر های پوستی می توانند به وجود آیند. از جمله علائم خشک شدن پوست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خارش
 • سفت و خشک شدن پوست
 • پلاک های قرمز اگزمای پوست (اگزمای سکه ای)

با بیشتر شدن خشکی پوست، احساس خارش می تواند شدید تر شود. خارش می تواند منجر به ایجاد چرخه احساس خارش و خاراندن شود. این چرخه، بیانگر احساس خارش پوست و خاراندن آن قسمت بوده و همچنین خارش را نیز تشدید می کند. چرخه احساس خارش و خاراندن، اغلب هنگامی اتفاق می افتد که کنترل هوشیارانه خارش پایین بوده و یا وجود ندارد. مانند هنگامی که فرد به خواب می رود.

رایج ترین نواحی خشکی پوست قسمت پایینی پا ها، دست ها و بازو ها می باشد.

خارش و سایش مداوم پوست می تواند سبب ضخیم و چرم مانند شدن پوست شود. در افراد دیگر ممکن است برآمدگی هایی کوچک و قرمز بر روی پوست ظاهر شوند. همچنین، این نقاط برآمده می توانند تحریک شده، باز شده و در صورت خارش عفونی شوند.

مراجعه به پزشک متخصص پوست

معمولا، هنگامی که پزشک به صورت دیداری پوست را معاینه می کند می تواند خشکی آن را به آسانی تشخیص دهد. با این که، خشکی پوست می تواند در هر نوع پوست و در هر سنی اتفاق افتد اما سالمندان و افرادی که به طور دائم پوست خود را در معرض صابون ها یا مواد شوینده قرار می دهند بیش تر مستعد ابتلا به این وضعیت می باشند.

علاوه بر این، بررسی سابقه کامل پزشکی فرد و سابقه خانوادگی او می تواند به تشخیص خشکی پوست کمک کند. با بررسی سابقه پزشکی، ابتلا به بیماری های دیگر می تواند تایید شده و یا از احتمالات حذف شود. در موارد شدید تر، نمونه برداری پوست می تواند در تایید تشخیص و تهیه برنامه درمانی مفید باشد.

خارش زمستانی

خارش زمستانی نامی عمومی برای علائم خارش پوستی است که در زمستان به وجود می آیند. این مورد در درجه اول توسط پوست خشک ایجاد شده و در افراد سالمند بیش ترین شیوع را دارد.

خارش زمستانی ایجاد شده توسط پوست خشک را می توان در افرادی که سابقه ابتلا به اگزما دارند مشاهده کرد. عوامل خارجی از جمله دمای پایین، رطوبت کم و استفاده از سیستم گرمایشی مرکزی می توانند سبب بدتر شدن خشکی پوست در فصل زمستان شوند. بنابراین، برخی افراد خشکی پوست در زمستان را خارش زمستانی می نامند.

Rate this post

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده

‎‎۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 394 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید پوست دستم خیلی زیاد خشکه به صورتی که ترک میخوره و خون میاد چه راه حلی براش سراغ دارین
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عزیزم لازم هست شما از نزدیک معاینه شوید تا با درمانهای موضعی خشکی پوستتون برطرف شود.
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 286 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب من خانومم به خاطر بیماری جدید زیاد از الکل و مواد شوینده استفاده میکنه برای همینم پوست پشت دستش خلی زبر شده تقریبا مثل پینه شده ترک هم خورده برای درمان از چ داروی استفاده کنه با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   تجویز و یا رد یک دارو بدون معاینه بالینی کار غیرعلمی هست لازم هست ایشون از نزدیک معاینه شوند تا درمان مناسب با شرایطتشان برایشان تجویز گردد.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر