۷ علت دانه های قرمز روی پوست بدون خارش

 در این مقاله برخی از شایع ترین علل دانه های قرمز روی پوست بدون خارش، به صورت دقیق مورد بررسی قرار میگیرد. انواع لکه های قرمز بدون خارش ممکن است بسیار متفاوت تر از بثورات “طبیعی” پوست باشند و به دلایلی مشابه با انواع لکه های قرمز روی پوست با خارش ایجاد شوند.

خوانندگان عزیز! در این مقاله نام بیماری های متعددی به کار رفته است که پیشتر در همین سایت به صورت مفصل به علل و درمان آن ها پرداخته شده است. لذا خواهشمند است حتما بر روی لینک های داخل مقاله کلیک کنید تا به صورت دقیق از این بیماری ها آگاه شوید.

 پوست ما مستعد ابتلا به بثورات، لکه ها و برآمدگی های مختلف است.  بیشتر اوقات ، این لکه های قرمز روی پوست بی آزار بوده و خود به خود از بین می روند. با این حال، یافتن علل مشترک ایجاد کننده موارد شایع مشابه بسیار مفید است زیرا  می‌توان هنگام ظهور به درستی از آن‌ها مراقبت کنیم.

آیا راش های پوستی نشانه کرونا است؟

مشاهدات اولیه در زمینه کرونا، راش های پوستی و ضایعات داخل دهان را به عنوان یکی از علائم احتمالی کووید-19 مطرح کردند اما دانشمندان باور داشتند که برای اثبات این ادعا، نیاز به تحقیقات بیشتری است.

در ماه می 2020، دانشمندان کل دنیا مقاله ای را منتشر کردند که در آن از مشاهده بیماران کرونایی با جوش های قرمز همراه با خارش و راش های صورتی یا قرمز شبیه به سرخک خبر داند. به همین ترتیب در مطالعه دیگر بیان شد که 21 بیمار مبتلا به کرونا در اسپانیا با علائم راش های قرمز پوستی مشاهده شدند و 29% از بیماران دارای التهابات و ضایعات دهانی بودند که این ضایعات دهانی حدوداً 12 روز پس از مشاهده علائم کرونا در فرد دیده می شد.

با وجود اینکه دانشمندان هر روزه مشاهداتی از بیماران کرونایی دارای راش های پوستی دارند اما به دلیل محدودیت نمونه های تحت مطالعه و عدم وجود گروه نظارتی، نظر قطعی درباره اینکه آیا این راش ها یکی از علائم کرونا هستند یا خیر ممکن نیست و هنوز چالش های زیادی بر سر این موضوع وجود دارد، هر چند بسیاری از دانشمندان نظر قطعی بر این امر دارند و معتقدند علائم پوستی نوعی حساسیت به داروهای مصرفی بیماران کرونا نیست. پوست پدیا در مطلب علائم پوستی کرونا به طور مفصل به این موضوع پرداخته است.

درمان پوست مرغی

 

 پسوریازیس، علت دانه های قرمز روی پوست سر

 پسوریازیس نوعی بیماری خود ایمنی پوست است که منجر به ایجاد پلاک‌های قرمز و پوسته دار می گردد. این ضایعات اغلب روی آرنج و زانوها دیده می‌شوند اما پسوریازیس در هر جایی از بدن از جمله پوست سر، کمر، ناخن‌ها و حتی دستگاه تناسلی ممکن است ظاهر شود. “

پسوریازیس یک بیماری ژنتیکی، خود ایمنی ، التهابی است که در آن سلول‌های پوست شما به سرعت تقسیم می‌شوند اما به اندازه کافی سریع نمی‌ریزند.  به همین دلیل پلاک های ملتهب به همراه پوسته ایجاد می‌شوند.

 پسوریازیس اغلب با آرتریت پسوریاتیک، سندرم متابولیک، افزایش تری گلیسیرید، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و چاقی همراه است. بنابراین چیزی نیست که بخواهید آن را نادیده بگیرید.

جوش های قرمز روی ساق پا و دست: کراتوز پیلاریس

 آیا متوجه برآمدگی های  خشن بر روی بازوها ، پاها یا گونه های خود شده اید؟  این ضایعات در اثر احتباس کراتین در دهانه های فولیکول های مو ایجاد می شوند و در اثر  تماس با هوای خشک تشدید می یابند.

 گرچه بیماری با افزایش سن بهبود می یابد، اما می توان با استفاده از مرطوب کننده ها و لایه بردارهای موضعی از جمله هیدروکسی اسیدهای آلفا و بتا مانند سالیسیلیک ، لاکتیک یا گلیکولیک آن را کنترل نمود. اگر این ها نیز کمکی نکردند، از متخصص پوست خود بخواهید که تجویز رتینوئید را امتحان کند. همچنین برای درمان جای جوش نیز روش های مختلفی نظیر لیزر، لایه برداری، میکرونیدلینگ و … وجود دارد که می توان با مشورت پزشک از آن ها استفاده کرد.

درمان کراتوز پیلاریس

 آنژیوما گیلاسی

 این برجستگی های گیلاس مانند قرمز که متداولا روی پوست می‌بینید، از تجمع  گروهی از رگ های خونی متسع تشکیل شده اند.  ما هنوز درباره ی علت پدید آمدن این ضایعات مطمئن نیستیم ، اما در اکثر مردم تا  سن 30 سالگی کم کم به وجود می آیند. خطرناک نیستند، به طور کلی خارش یا درد نداشته و معمولاً خونریزی نمی کنند. نیازی به درمان ندارند ، اما می توان با لیزر یا اصلاح آن ها را ازبین برد.

آنژیوما گیلاسی

اگزما چیست؟

اصولاً بسیاری از بیماری های پوستی با اگزما اشتباه گرفته می شوند اما ما در مقاله زیر کاملاً به تشخیص و درمان اگزما پرداخته ایم. برای اطلاع بیشتر کلیک کنید:

درمان اگزما

فولیکولیت

 این برجستگی های کوچک قرمز که در قسمت های پشت بدن، قفسه سینه، شانه ها و باسن وجود دارند، در اثر التهاب و تحریک فولیکول های مو ایجاد شده و گاهی مرتبط با وجود باکتری و قارچ های روی پوست می باشند. او تعویض فوری لباس های عرق کرده بعد از تمرین ورزشی ، استفاده از دستمال مرطوب حاوی اسید سالیسیلیک و استفاده از مواد ضد باکتری و ضد قارچ هنگام استحمام ، و حتی گاها استفاده از یک محلول ضد باکتری موضعی را تجویز‌می‌کند.

بیماری فولیکولیت

 مویرگ های پاره شده

 لکه های قرمزی که روی صورت ظاهر می شوند ، غالباً در اثر پاره شدن مویرگ های ریز زیر سطح پوست ایجاد می شوند.به گفته وی، برخی از شایع ترین دلایلی که باعث پاره شدن رگ های خونی می شوند شامل تغییرات هورمون ها ، آسیب ناشی از آفتاب و بیماری های پوستی همانند روزاسه می‌باشد.

 خوشبختانه اگر این لکه های قرمز ناشی از تغییرات هورمونی باشند، به خودی خود از بین می روند. در صورت وجود آسیب ناشی از آفتاب یا یک بیماری پوستی مانند روزاسه، متخصص پوست و مو شما می تواند آن را معالجه کند.

نشانه های جوش های هورمونی در زنان چیست؟

 پیش دیابت

 یکی از دلایل قابل بررسی لکه های قرمز مشکوک توسط متخصص پوست، احتمال ابتلا به دیابت است. از آنجا که پیش دیابتی ها بیش تر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به عفونت های پوستی هستند در نتیجه بیش تر دچار انواع بثورات پوستی می‌شوند. گرانولوم آنولار و گزانتوماتوز اروپتیو نمونه های شایع این بثورات هستند.

 محصولات آرایشی بهداشتی

به مواد موجود در لوازم آرایشی بهداشتی خود، به ویژه محصولات مراقبت از مو، دقت کنید.

 گرچه رنگ مو شایع ترین علت است، اما سایر محصولات مو  از جمله اسپری مو ، شامپو و نرم کننده ها نیز می توانند باعث قرمزی، خارش و التهاب پوست شوند.

اغلب این نوع از واکنش های پوستی در اثر  اسانس های موجود در این محصولات یا پروپیلن گلیکول ایجاد می شوند.

‎ فقط نرم کننده‌ها حاوی ماده ای به نام ایزوپروپیل میریستات هستند که در صورت عدم شستشوی مناسب پوست سر، می‌توانند منافذ را مسدود کرده و منجر به ایجاد آکنه شوند. آیا می‌خواهید بدانید که بهترین راه برای فهمیدن اینکه کدام یک از محصولات دلخواهتان عامل لکه‌های پوستتان است، چیست ؟ کافی است  برای جلوگیری از ایجاد لکه  چند هفته از مصرف این محصولات خودداری کنید.

عوارض رنگ مو

‎ همچنین سایر شرایط جدی می‌توانند به صورت بثورات ، لکه‌ها، یا برآمدگی‌های قرمز روی پوست ظاهر شوند هرچند که شایع نیستند، از جمله:

‎ سرطان پوست

‎ سرطان پوست ، از ملانوم گرفته تا سرطان سلول لایه بازال ، ممکن است به شکل لکه های قرمز ، پلاک های پوسته ریزی دهنده یا حتی خال قرمز روی پوست ظاهر شود. در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی یا لکه ای روی بدن که شرایط زیر را دارد، حتماً با پزشک مشورت کنید که:

‎ با گذشت زمان از بین نمی رود

‎ · در حال تغییر یا بدتر شدن است

‎ · ناگهان ، بدون هیچ دلیل واضحی ظاهر می شود

‎ · مشکوک به نظر می رسد است و باعث نگرانی شما می شود.

‎ تشخیص زودرس سرطان پوست

‎ خطرناک ترین انواع ضایعات پوستی خال های سرطانی هستند.  خال های معمولی طبیعی هستند و هیچ خطری ندارند.  اما همیشه ریسک این را دارند که : اگر رنگ ، اندازه یا فرم آن تغییر کند می تواند به سرطان خطرناک پوست تغییر یابد.  اگر مطمئن نیستید ، حتماً این خال  را بررسی کنید.  1.3 میلیون نفر در سطح جهان به این سرویس اعتماد دارند و به آنها در نظارت بر سلامتی پوستشان در خانه کمک می کند.  این سرویس در حال حاضر بیش از 27000 سرطان پوست را تشخیص داده و به نجات جان افراد بزرگسال و کودک کمک کرده است.

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده و دکتر نابت تاجمیر ریاحی

‎‎۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر M.B شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  رو پیشونیم ی دونه قرمز کوچیک هست دقیقا بالای دم ابرو دلیلیش چیه؟! آخه رو دست یک نفر دیگه هم دیده بودم می‌خوام بدونم علت به وجود آمدن این نوع دونه ها رو صورت و بدن چیه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر. هر اظهار نظری بدون معاینه بالینی کاملا غیر علمی هست، این مورد میتواند ده ها علت داشته باشد که برای اظهار نظر باید فاکتورهای متفاوتی مورد بررسی قرار گیرد.
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام روبازوهاتاارنجم لکه قرمز زده شامپو هست مخصوص همیناروزی دوبار میزنم کم میشه بازمیاد یه دارو گیاهی به اسم مصفای خون خوردم بدرد نخور خواستم بگم چیکارکنم حتی پمادکلوبتازول هم میزنم ممنون میشم راهنمایی کنین اگرمیشه ازطریق مسیج بگین باتشکر محمدازبوشهر
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۱۹ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر ابتدا لازم هست بدونید که بدون تشخیص پزشک هیچ گونه دارویی بصورت خودسرانه نباید مصرف شود و برای اظهار نظر تخصصی که چه راه درمانی برای شما مناسب است لازم هست از نزدیک معاینه شوید.
 • تصویر کاربر اکرم سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تقریبا دو روز است که لک قرمز رنگ مثل اینکه حنا استفاده کرده باشید در کف پا دیده می شود درد و خارش نیز ندارد علت آن چه می تواند باشد جنس زن -سن 63 سال -مریضی خاص ندارم و همچنین جدیدا آزمایش خون داده ام دکتر برایم ویتامین تجویز کرده که می خورم و قند هم لب مرز گفته شده و باید آزمایش قند خون در دو مرحله بدهم...لطفا راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   نمیتوان بطور کلی اظهار نظر کرد هر خانم 63ساله ای که لک بر روی ناحیه ای از بدنشون ایجاد میشه به چه دلیلی میتواند باشد برای این مورد لازم هست حتما از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر حمیدی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام باعرض خسته نباشد خدمت پزشکان محترم از چندسال پیش داخل مو سرم دانه قرمز رنگی بو کم کم زیاد شد وهمچنین بزرگترشدچه راحلی مدنظرشماس ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   ابتدا لازم هست از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شوند این دونه ها به چه علتی ایجاد شده اند و سپس درمان مناسب با شرایط شما برایتان صورت گیرد.

 • تصویر کاربر سام سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام.پسر هشت ساله م مدتی تاولی زیر انگشت شصت پاش هست الان حس کردم شاید میخچه ست.چسب میخچه زدم الان این شکلیه.چی بزنیم خوب بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   برای اظهار نظر تخصصی که چه راه درمانی برای ایون مناسب است لازم هست از نزدیک معاینه شوند.

 • تصویر کاربر S سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر مدتی هست نقطه های قرمز خونی روی پوستم ایجاد شده میخواستم بدونم علتش چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   این مورد میتواند دلایل زیادی داشته باشید برای اظهار نظر تخصصی لازم هست از نزدیک معانه شوید.

 • تصویر کاربر مینا شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  الان چند وقته روی پاهام دونه های قرمزی زده که زیر پوستی هستند و خارش هم ندارند.
  اول تعدادشون کم بود ولی الان زیادتر شده.
  ممنون میشم اگه بفرمایید دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   با یک شرح حال ساده نمیتوان اظهار نظر کرد که این دونه های قرمز به چه علتی ایجاد شدن برای اظهار نظر تخصصی باید از نزدیک معاینه شوید 

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام.من بر اثر شستشوي زياد دستهام دچار خشكي شديد شده و حالا در دونوبت رؤي يكي از دست هايم دانه هاي قرمز ميزنه كه خارش هم ندارن و با چرب كردم و گذشت چند ساعت از بين ميروند.مشكل چيست و اين قرمزي ها به چه علت بوجود مي آيد؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام عزیزم

   صرفا با یک شرح حال ساده نمیتوان اظهار نظر کرد علت ایجاد این دونه ها چی هستش و برای اظهار نظر تخصصی تر لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما مدتیست در دستهای پدرم لکه‌های قرمز رنگی پیدا شده میخواستم خواهش کنم علت ودرمان این بیماری را برای بنده توضیح دهید در ضمن پدرم 60 سال دارد با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   با یک شرح حال ساده نمیتوان علت ایجاد این لیکه هارو بررسی کرد برای اظهار نظر تخصصی لازم هست ایشون از نزدیک معاینه شوند.

 • تصویر کاربر ملک شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  دلیل دانه های قرمز روی پا که به مرور زیاد هم میشن چیست
  درضمن من آپنه خواب هم دارم و به خاطر کارم زیاد سرپا هستم و از این رو انتهای پاهایم تورم میکنه
  درمانش چی هست.
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام وقت بخیر

   دلایل زیادی میتواند برای این دانه های قرمز وجود داشته باشد لازم هست شما از نزدیک معاینه شوید تا فاکورهای مورد نظر مورد بررسی قرار گیرد و درمان مناسب با شرایط شما برایتان تجویز گردد.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر