مراحل فیشیال صورت چیست؟

افراد به دلایل مختلفی از فعالیت های فیشیال صورت استفاده می کنند: برخی می خواهند از شر جوش هاى سر سیاه خلاص شوند و برخی دیگر هم به دنبال راه کارهاى جوان سازى پوست هستند و برخى دیگر نیز فقط می خواهند صورت خود را ریلکس کنند.

همه ى این ها دلایل خوبى براى برخوردارى از فیشیال صورت هستند. اما گاها فیشیال کمى پیچیده به نظر مى رسد.

  • بخور دادن صورت چه ضرورتى دارد؟
  • چرا انواع کرم هاى مختلف روى صورت زده مى شود و بعد باید آنها را شست؟
  • و این که چرا باید به طور منظم مراقبت هاى مربوط به صورت را انجام داد؟

فیشیال پوست صورت در اصل یک روش درمانی چند مرحله ای است که یکی از بهترین راه های مراقبت از پوست صورت است. در این فرایند، پوست صورت پاکسازی، لایه برداری، تغذیه و آبرسانى می شود و این کار باعث ایجاد چهره ای شفاف تر و جوان تر در فرد مى شود. معمولا طى این فرایند و با شناخت نوع پوست، به شما در مورد بهترین روش برای مراقبت مشاوره داده مى شود تا به طور مداوم بتوانید از پوست خود مراقبت کنید.

خانم ها و آقایان ممکن است در طول روز تحت تأثیر عوامل مختلفی نظیر آفتاب، استرس، رژیم غذایی نامناسب، اصلاح کردن صورت و … کیفیت پوست خود را از دست دهند و برای جلوگیری از عوارض این عوامل بهتر است به فیشیال پوست خود بپردازند.

مراحل فیشیال صورت

بهتر است براى انجام این نوع مراقبت ها، از یک متخصص زیبایی ماهر و با تجربه استفاده کنید که آموزش های مخصوص به مراقبت هاى پوستى را دیده باشد. به طور کلى، یک متخصص آرایشی مجاز به ارائه مراقبت هاى مربوط به صورت است، اما تخصص اصلی آنها در رابطه با مو است، پس ممکن است براى بهره بردن از خدمات مراقبت هاى مربوط به صورت گزینه ى خوبى نباشند. محیط این گونه مراکز معمولا ارام است و این افراد در رابطه با صورت تخصص هاى خوبى دارند.

فیشیال صورت، پس از ماساژ صورت، دومین درمان محبوب مربوط به صورت است.

مشاوره پوست

فیشیال پوست باید با یک مشاوره شروع شود.

ممکن است از شما خواسته شود تا فرم هایى را پر کنید که شامل سؤالات مربوط به نگرانی های شما در رابطه با پوست خود، رژیم غذایی، میزان آب مصرفى، داروها و مکمل های مصرفی و این که چه محصولاتی را که اکنون استفاده کرده اید، باشد.

مصرف داروهایى مانند داروى رتین-آ و برخى از داروهاى دیگر ممکن است بر این که پزشک چه نوع درمانى را براى پوست شما توصیه کند، تحت تاثیر قرار دهد. به طور معمول، متخصص زیبایی در مورد نگرانی های پوستی شما و مصرف رتین-آ از شما سؤال خواهد کرد.

مقدمات و آماده شدن

به طور معمول، متخصص زیبایی یک ملافه به شما مى دهد و بعد از اتاق خارج مى شود تا شما به راحتى لباس خود را عوض کنید. البته متخصص زیبایى روند کار را براى شما توضیح خواهد داد و به نسبت توصیه متخصص، شما باید همه ى لباس ها و یا بخشى از لباس هاى خود را در بیاورید.

معمولاً، متخصص زیبایی با پیچیدن موهای شما با یک حوله یا پیشانی بند شروع می کند تا محصولات مصرفى وارد موهاى شما نشود. اولین گام تمیز کردن کامل پوست است که متخصص زیبایى با استفاده از پدهاى پنبه ای، دستمال مرطوب و یا اسفنج های زیبای، این کار را انجام مى دهد.

بررسی و پاکسازی پوست

در صورتى که آرایش داشته باشید متخصص زیبایى ممکن است از یک لامپ بزرگنمایى پر نور براى دیدن پوست شما استفاده کند، و اگر پوست شما آرایش نداشته باشد او مى تواند با یک لامپ پر نور معمولى نیز پوست شما را بررسى کند.

با این کار، او نوع پوست (خشک، چرب، مختلط، حساس یا طبیعی) شما را تعیین مى کند و شرایط پوستی (آکنه، جوش های سر سیاه، جوش هاى سر سفید، پیری پوست، آسیب دیدگى ناشى از تابش نور خورشید، کم آبی و غیره) را مورد بررسى قرار دهد.

سپس متخصص زیبایی، محصولات و معالجه مناسب براى شما را انتخاب می کند و در مورد روند فرایند با شما صحبت مى کند و توصیه هاى لازم در رابطه با مراقبت هاى پوستى را به شما ارائه مى دهد.

لیزر صورت

بخور صورت

در بیشتر درمان های فیشیال، از دستگاهی استفاده می شود که بخار آب گرمى را مستقیم به صورت شما هدایت می کند. با این کار پوست صورت آرام مى شود و جوش هاى سر سیاه و سر سفید نیز نرم مى شوند، در نتیجه تخلیه آنها راحت تر خواهد شد. اگر پوست خیلى حساسی داشته باشید، ممکن است متخصص پوست از بخور استفاده نکند.

لایه برداری پوست

در لایه برداری پوست از مواد مکانیکی یا شیمیایی استفاده می شود. لایه بردارهای مکانیکی بافتى مخصوص دارند که سلول های مرده سطح پوست را از بین می برد. این نوع لایه برداری معمولا هنگام استفاده از بخور انجام مى شود. لایه بردارهاى شیمیایی داراى آنزیم ها و اسیدهایى هستند که پیوند بین سلول های پوستی را شل مى کند. یک درمان آنزیمی ملایم نیز ممکن است در طول فرایند بخور براى شما انجام شود.

لایه برداری های شیمیایی قوی تر، که از نظر غلظت متفاوت هستند، می توانند به صورت یک درمان مستقل و یا بخشی از فیشیال در نظر گرفته شوند. استفاده از این نوع لایه بردارهاى قوى، معمولا به طور پى در پى انجام نمى شود.

تخلیه جوش ها

در این مرحله، در صورت نیاز، جوش هاى سر سیاه و سر سفید پوست شما تخلیه مى شوند. آستانه ى تحمل درد در هر فردى، در مرحله تخلیه، متفاوت است. این فرایند براى کسانى که پوست نازک یا حساسى دارند ممکن است ناراحت کننده باشد. اگر این فرایند به طور صحیح انجام نشود، ممکن است مویرگ هاى صورت پاره شوند و یا تغییر رنگ در بخش هایى از صورت اتفاق بیوفتد.

🛑 مطالب مرتبط: درمان های خانگی فرورفتگی جای جوش

درماپلنینگ (dermaplaning) پوست

به منظور روشن شدن سریع تر پوست شما، موهای اصلاح نشده و پوست های قدیمی و مرده به کمک تیغ مخصوصی از روی پوست جدا می شود.

ماساژ صورت

ماساژ صورت با استفاده از ضربه های مخصوص کلاسیک مانند ایجاد لرزش انجام مى شود. این کار باعث آرامش و تحریک پوست و عضلات صورت می شود.

ماسک صورت

ماسک صورت نسبت به نوع پوست شما (خشک، چرب، مختلط، حساس، پیر) و شرایط پوست شما، انتخاب مى شود. در حین فرایند مراقبت هاى مربوط به صورت،   متخصص زیبایی باید در اتاق بماند و ماساژ پوست سر یا برخی خدمات دیگر را به شما ارائه بدهد.

اگر آنها اتاق را ترک کردند و شما را تنها گذاشتند، فقط به این خاطر است که شما ریلکس کنید، پس بهتر است که در همان حالت خود آرام باقى بمانید و ریلکس کنید.

ماسک صورت

برنامه نهایی

متخصص زیبایى از تونر، سرم، مرطوب کننده و ضد آفتاب (در صورتى که روز باشد) بر روى پوست شما استفاده مى کند.

عوارض فیشیال صورت

خوشبختانه فیشیال صورت عوارض خاصی ندارد. شما ممکن است در ساعات اولیه بعد از فیشیال شاهد قرمز شدن پوست خود باشید که به زودی رفع خواهد شد. بعلاوه در صورت مراجعه به مراکز نامعتبر و استفاده از وسایل ضد عفونی نشده ممکن است خطر عفونت و خشک شدن پوست را برای شما به همراه داشته باشد. بنابراین در انتخاب متخصص پوست خود دقت کنید.

🛑 شاید برای شما جالب باشد: عوارض بعد از بوتاکس

فیشیال صورت در منزل

متخصص زیبایی به شما مى گوید که چگونه می توانید از پوست خود مراقبت بهتری داشته باشید و محصولاتی را در این رابطه به شما توصیه مى کند. این مرحله براى برخى از افراد خوشایند نیست، چرا که شامل توصیه های مربوط به خرید محصولات آرایشى است، اما با این وجود، این نیز بخشی از کار متخصص زیبایی است.

سایر روش های فیشیال صورت در خانه شامل موارد زیر است:

  • استفاده از مرطوب کننده ها
  • استفاده از تونرهای پوست
  • استفاده از بخور پوست با برگ رزماری یا آویشن و …
  • استفاده از ماسک های صورت خانگی مانند ماسک خیار، ماسک عسل و …

هزینه فیشیال پوست

قیمت فیشیال صورت در اسپاهای مختلف، متفاوت است و ارائه این خدمات در کلینیک های پوست، اسپاهای تفرجگاه ها، استراحتگاه ها و هتل ها بسیار بیشتر است. استفاده از ماسک ها و سرم هاى مخصوص نیز قیمت این خدمات را بالاتر می برد.

فاصله جلسات فیشیال پوست

این مساله براى هر فردى متفاوت است. در حالت ایده آل، بهتر است ماهى یک بار این فرایند تکرار شود، چرا که طى این دوره، پوست خود را بازسازى و احیا مى کند. سعی کنید حداقل چهار بار در سال و با تغییر هر فصل مراقبت هاى مربوط به صورت خود را انجام دهید. اگر در تلاش هستید تا آکنه هاى موجود پوست صورت خود را پاکسازى کنید، ممکن است به تعداد جلسات بیشترى نیاز داشته باشید. در غیر این صورت، یک بار در ماه هم کافى است. ولى اگر پوست حساسى دارید، مى توانید از تعداد جلسات بیشترى هم استفاده کنید.

فیشیال اروپایی کلاسیک

شما ممکن است به تمام مراقبت هاى مختلف مربوط به پوست ارائه شده در یک کلینیک پوست را نگاه کنید و براى انتخاب یکى از آنها گیج شوید! آیا مراقبت هاى ضد پیری مى خواهید، یا اکسیژن رسانى به پوست صورت، و یا مراقبت هاى مربوط به کلاژن سازى، یا مراقبت هاى مربوط به پاکسازى پوست؟ به هر حال خیلى هم نگران نباشید!

ویتامین سی برای پوست

تنوع بسیارى در فیشیال های کلاسیک اروپایى وجود دارد. پس اگر شما نوع اشتباهى از مراقبت هاى پوستى را انتخاب کنید، متخصص زیبایى حتما توصیه هاى لازم را براى شما ارائه خواهد داد و مناسب ترین مراقبت پوستى را به شما پیشنهاد خواهد کرد. از دیگر تنوعات در مراقبت هاى پوستى کلاسیک اروپایى، ارائه خدمات مراقبت هاى پوستى کوتاه مدت است که فقط حدود سى دقیقه طول مى کشد و شامل بخش تخلیه نیست.

براى پوست هاى معمولى در این فرایند معمولا از ترکیبات حاوى ویتامین سى و مواد حاوى ضد پیرى استفاده مى شود. در مراقبت اکسیژن رسانى به پوست، از اکسیژن خالص براى غشاء میانى پوست استفاده مى شود. در مراقبت کلاژن سازى و همچنین مراقبت ضد پیرى، از یک برگه ى مخصوص کلاژن بر روى پوست استفاده مى شود. در مراقبت مربوط به آکنه نیز بر روى تخلیه جوش ها تمرکز مى شود. در مراقبت فوتو، از تابش یک نور خاص استفاده مى شود که کلاژن سازى تسریع داده مى شود و یا پاکسازى آکنه ها صورت مى پذیرد.

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده و دکتر نابت تاجمیر ریاحی

‎‎۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر