۱۰ باور غلط درباره عوارض بوتاکس

وقتی که صحبت از عوارض بوتاکس می شود، اطلاعات موجود در فضای وب می تواند بسیار زیاد و گیج کننده شود. و گاهی اوقات نیز غلط. ما در این مقاله 10 باور غلط رایج در مورد بوتاکس و خطرات آن را بررسی کرده ایم تا بتوانید به خوبی حقایق را از این باور های غلط تشخیص دهید. با ما همراه باشید.

بوتالونیوم نیوروتوکسین، که در زمانی آن را سمی ترین ماده بر روی کره زمین معرفی می کردند، در دو نوع مختلف وجود دارد؛ بوتاکس و دیسپورت. این ماده اخیرا کاربرد زیادی در حوزه پزشکی و زیبایی پیدا کرده است و برای درمان برخی موارد خاص از آن استفاده می شود. علی رغم افزایش میزان استفاده از بوتاکس، بسیاری از مردم هنوز به خاطر باور های رایج و غلط گیج و گمراه هستند و نمی توانند تصمیم بگیرند.

باور غلط شماره ۱

عدم درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس

این تا حدی یک باور غلط است، با این حال فردی که برای چهار ماه با یک پلک افتاده زندگی کرده است نظر دیگری دارد! پایین افتادگی پلک بالای چشم ها می تواند پس از تزریق بوتاکس رخ دهد. این ممکن است دو هفته پس از تزریق بوتاکس اتفاق بیوفتد و بیشتر از بیمارانی با سنین بالا رخ می دهد که برای اولین بار از بوتاکس استفاده می کنند. این ریسک با تزریق بوتاکس یک سانتی متر بالاتر از ابرو کاهش پیدا می کند.

افتادگی پلک بعد از بوتاکس

معمولا دستورالعملی به بیماران ارائه می شود تا از مالیدن ناحیه مربوطه اجتناب کنند. بیشتر پلک های پایین آمده پس از 4 هفته به جای خود برمی گردند. پلک های بزرگ شده را نیز می توان به سادگی درمان کرد. اما افتادگی پلک ها کمی سخت تر درمان می شود با این حال بسیاری از بیماران نسبت به یک ماده خاص درمانی در این زمینه واکنش خوبی نشان می دهند.

آیا دچار پتوز بعد از بوتاکس شده اید؟! درمان افتادگی پلک بعد از بوتاکس

باور غلط شماره 2

خوابیدن بعد از بوتاکس ممنوع است!

این به نظر یک باور غلط است با این حال برخی دکتر ها هنوز هم چنین دستورالعملی به مراجعه کنندگان خود می دهند. منطق مربوط به آن نیز به خاطر این حقیقت است که افتادگی پلک بر اثر جابجایی ماده سمی به سمت سپتوم مداری اتفاق می افتد.

با این حال اگر واقعا چنین چیزی درست باشد مراجعه کننده ها باید برای جلوگیری از بروز چنین مشکلی باید روی سر خود بایستند. در حالت عمومی نباید چنین دستورالعملی به افراد  داد. فشردگی های فعال عضلات تحت درمان می تواند احتمال جذب بوتاکس را افزایش داده و انتقال آن کاهش یابد.

باور غلط شماره 3

تزریق بوتاکس درد دارد!

در طرف مقابل باید بگوییم که تزریق بوتاکس معمولا بدون هیچ دردی انجام می شود. سوزنی که از آن برای وارد کردن بوتاکس استفاده می شود ریز است، در حقیقت سایز آن کوچک تر از سوزن هایی است که به منظور تزریق انسولین برای بیماران دیابت استفاده می شود. آن هایی که تجربه تزریق بوتاکس را داشته اند آن را از لحاظ درد با نیش حشرات کوچک مقایسه میکنند.

اما برخی افراد ترجیح می دهند حدود 15 دقیقه قبل از پروسه تزریق بوتاکس از یک کرم بی حس کننده بر روی صورت خود استفاده کنند که به کلی درد را از بین می برد. پس از تزریق بوتاکس خبری از درد نخواهد بود.

باور غلط شماره 4

تزریق بوتاکس باعث سردرد می شود!

در طرف مقابل باید بگوییم که با این که بوتاکس می تواند در دو الی سه درصد مردم سردرد ایجاد کند، اما می تواند در خیل عظیمی از افراد سردرد را برطف کند. مدتی است که پژوهشگران متوجه شده اند که بوتاکس می تواند به پیشگیری و درمان میگرن کمک کند.

بدین منظور، متخصصین معمولا بوتاکس را در نواحی مختلف محرک در افراد تزریق می کنند که در هر فرد با فرد دیگر فرد دارد. مدت زمان تاثیر بوتاکس بر روی پیشگیری از میگرن حدود ۱۰ الی ۱۳ هفته است و شروع تاثیر ممکن است چند هفته ای طول بکشد. به شکل ایده آل، این دارو نباید بیش از ۳ الی ۴ بار در ماه استفاده شود.

کلینیک تزریق بوتاکس شمال تهران

اگر شما هم به مزایای بوتاکس باور دارید، همین حالا جهت مشاوره و تعیین وقت تماس بگیرید.

۰۲۱۲۲۶۵۷۹۱۶

مرکز جوانسازی دکتر گیتا مجید زاده

باور غلط شماره 5

بهترین سن بوتاکس ، بالای 40 سال است!

سخت است بفهمیم منشا این باور غلط چیست و آیا هنوز در بین افراد جوان در کشور های توسعه یافته وجود دارد یا خیر. این حس احتمالا در بین نسل های پیرتر وجود دارد که کمتر در معرض رسانه و فشار روانی هم سن و سالان قرار دارند.

این افراد معمولا حس می کنند این یک اتفاق بزرگ است که بخواهند به پزشکی برای تزریق بوتاکس مراجعه کنند بدون این که فردی جز خودشان از این موضوع با خبر باشد.

در واقع، سن میانگین شروع استفاده از بوتاکس در آمریکا هم اکنون به ۱۹ سال کاهش یافته است چرا که جوانان متوجه شده اند که مواجهه با یک مشکل در همان مراحل ابتدایی آن آسان تر است و اگر زودتر شروع کنند، چین و چروک صورت به سراغ آن ها نخواهد آمد.

اگر شما زودتر شروع کنید احتمالا نتیجه بهتری را خواهید گرفت و کمتر نیاز دارید که در ادامه زندگی خود به آن ادامه دهید.

باور غلط شماره ۵

تنها تزریق بوتاکس در صورت اثر دارد

این یک باور کاملا غلط است اما برخی افراد هنوز به آن فکر می کنند. در حقیقت باید بدانید که نوزادانی که از فلج عضلانی رنج می برند با دریافت حجم های بیشتر بوتاکس می توان مشکلشان را برطرف کرد. همچنین جالب است بدانید پزشکانی متوجه این موضوع شدند که بر روی اسپاسم عضلانی تحقیق انجام می دادند و در تحقیقات خود فهمیدند بوتاکس تاثیر مناسب برای رفع چین و چروک دارد. در واقعیت، از بوتاکس برای درمان تعریق زیر بغل، میگرن، اسپاسم ها، سکته، بی اختیاری، فلج مغزی، درمان آندومتریوز و همچنین درد شدید پشت و گردن استفاده می گردد.

باور غلط شماره 7

بوتاکس سمی است!

تقریبا هر مخدر با ارزش که در محصولات دارویی استفاده می شود در واقع محلولی از یک ماده سمی است. اگر فردی امروز با مشکل قلبی و عروقی مواجه شود و او را به بیمارستان ببرند از موادی نظیر دیجوکسین، آتروفین، لیدوکایین و یا آدرنالین استفاده می کنند تا جان وی را نجات دهند و همه این ها از گیاهان، میکروب ها و حیواناتی خاص استخراج می شوند تا مورد استفاده قرار گیرند.

عوارض تزریق بوتاکس

برخی از داروها نظیر دیجوکسین که از گیاه فاکسگلاو استخراج می شوند در صورتی که در حجمی زیاد مورد استفاده قرار گیرند می توانند منجر به ایست قلبی فرد شوند. اگر آن ها را به حالت محلول در آوریم میزان اثر آن ها کم می شود اما باز هم امکان متوقف کردن ناگهانی قلب شما را دارند.

بوتاکس یک محلول ضعیف از سم بوتولینوم است که می تواند نوعی جدی از مسمومیت غذایی را در افراد ایجاد کند. امنیت بوتاکس نیز با تزریق حجم مناسبی از آن در یک عضله یا گروهی از عضلات تضمین می شود که به همین دلیل این ماده نمی تواند در خارج از ناحیه مد نظر فعالیت و تاثیری داشته باشد.

نوزادان تازه به دنیا آمده ای که از مشکل فلج مغزی یا اسپاسم عضلانی رنج می برند بدون تجربه کوچکترین مشکل و عوارضی، دز های بسیار بیشتری از بوتاکس را دریافت می کنند.

بسیاری از پزشکان موافق این باور هستند که آسپیرین و آنتی بیوتیک ها به نسبت بوتاکس برای بدن خطرناک تر هستند. با این حال همچون هر داروی دیگری، مشکلات و عوارض جانبی ممکن است برای فرد رخ دهند و پروسه های مربوط به تزریق بوتاکس باید توسط افراد ماهر انجام شوند.

هزینه تزریق بوتاکس ایرانی و بوتاکس انگلیسی

باور غلط شماره ۸

عدم امکان مسافرت و پرواز بعد از بوتاکس

این نیز احتمالا یک باور غلط باشد با این حال پزشکان در مورد آن دستورالعمل می دهند. منطق این باور نیز آن است که فشار وارده بر اکابین هواپیما می تواند منجر به جابجایی بوتاکس شود. بنابراین به مراجعه کنندگان پیشنهاد می شود پس از تزریق پرواز نداشته باشند. با این حال فشار موجود در کابین مشابه با فشار هوای آزاد روی زمین است.

باور غلط شماره ۹

تزریق بوتاکس برای همیشه

اسنادی وجود دارد که حدود 5 درصد از بیمارانی که به شکل ادامه دار از تزریق بوتاکس بهره گرفته اند یک آنتی بادی خنثی کننده را در خود تولید خواهند کرد که می تواند منجر به توقف عملکرد بوتاکس گردد. احتمال رخ دادن این موضوع بستگی به حجم های زیاد تزریق بوتاکس دارد.

بوتاکس زیر بغل

باور غلط شماره ۱۰

تزریق بوتاکس زیر بغل تاثیری بر کاهش تعرق ندارد

در حقیقت باید بگوییم که بوتاکس تقریبا تاثیر ۱۰۰ درصدی بر روی تعریق زیاد دارد که می تواند تا یک سال ادامه دار باشد. یک مشکل خاص با نام هایپرهیدروسیس بر اثر پر کاری غدد تعریق وجود دارد که برخی افراد از آن رنج می برند.

یک پژوهش دانشگاه کالیفورنیا در سال 2002 وجود دارد که در آن دوازده بیمار مطالعه شدند و تزریق بوتاکس بر روی آن ها و در ناحیه زیر بغل انجام شد. میزان بوتاکس استفاده شده در این پژوهش مشابه با حجم مورد استفاده برای چین و چروک صورت بود. تمامی این افراد اعلام کردند که در عرض 48 ساعت تعریق آن ها کم شده بود. ادامه تحقیقات نشان داد که بوتاکس تاثیر پنج تا دوازده ماهه بر کاهش تعریق زیر بغل دارد.

اقدامات قبل از تزریق بوتاکس

 • از 24 ساعت قبل از درمان از الکل استفاده نکنید (ممکن است الکل خون را رقیق کند و خطر ایجاد کبودی را افزایش دهد).
 • از داروهای ضد التهاب و رقیق کننده خون بپرهیزید، در صورت امکان از دو هفته قبل از درمان. داروها و مکمل هایی نظیر آسپرین، ویتامین ای، عصاره گینکو بیلوک، جنسینگ، مخمر سنت جون، امگا 3، مکمل روغن ماهی، ایبوپروفن، موترین، ادویل، الوا و دیگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی دارای اثر رقیق کنندگی خون هستند و میتوانند خطر ایجاد کبودی و تورم بعد از تزریق را افزایش دهند.
 • قرار ملاقاتتان برای پر کردن صورت و بوتاکس را حداقل تا دو هفته قبل از جشن ها و اتفاقات ویژه هماهنگ کنید. نتایج حاصل از پر کردن صورت و تزریق بوتاکس بعد از نزدیک 4 تا 7 روز پدیدار میشوند. همچنین ممکن است در این مدت تورم و کبودی وجود داشته باشد.
 • از پزشک خود بخواهید از بهترین نوع بوتاکس برای شما استفاده کند.
 • در صورت حساسیت به بوتاکس، اقدام به تزریق ژل ژوویدرم یا تزریق چربی نمایید.
 • استفاده از رتین و ویتامین-آ را دو روز قبل و بعد از درمان قطع کنید.
 • تا حداقل 24 ساعت قبل در صورتی که دچار راش، سرماخوردگی یا لکه در آن ناحیه شدید، قرار درمانی خود را تعویض کنید.
 • اگر سابقه سرماخوردگی دارید به درمان کننده خود اطلاع دهید، ممکن است به شما قبل از درمان داروی ضد ویروس داده شود.
 • حتما صبحانه خوبی میل کنید، شامل غذا و نوشیدنی قبل از عمل. این کار باعث کاهش خطر احساس سبکی سر هنگام درمان میشود.
 • اگر شما باردار یا شیرده باشید، نامزد خوبی برای این درمان نیستید.

اقدامات قبل از بوتاکس

مراقبت های بعد از بوتاکس

 • تا سه ساعت بعد از درمان، ناحیه درمان شده را هیچ گونه دستکاری نکنید. تا 10 روز بعد از تزریق بوتاکس لیزر درمانی یا میکرودرمابیشن نباید انجام شود. درمورد انجام هرگونه فرآیند دیگر از درمان کننده خود سوال کنید.
 • بعضی از درمان کننده ها بر این باور هستند که درست بعد از تزریق بوتاکس خندیدن و اخم کردن به بوتاکس کمک میکند تا راه خود را پیدا کرده و بع عضلاتی که درون آن ها تزریق شده اند بروند.
 • تا چهار ساعت بعد از درمان با بوتاکس دراز نکشید. این کار به پیشگیری از ورود بوتاکس به کاسه چشم و افتادگی پلک کمک خواهد کرد.
 • برای پدیدار شدن نتایج 4 تا 7 روز میتواند زمان نیاز باشد. اگر نتایج دلخواه بعد از دو هفته از تزریق ایجاد نشدند، ممکن است نیاز به تزریق بیشتری بوتاکس داشته باشید. شما به میزان بوتاکسی که تزریق کرده اید هزینه پرداخت میکنید. از این رو، به مقداری که در هر بار درمان بوتاکس استفاده میشود هزینه خواهید داد.
 • فعالیت هایی تنش زا، بلند کردن اجسام سنگین یا ورزش های قدرتی را تا شش ساعت بهد از درمان انجام ندهید. این کار باعث میشود بوتاکس در محل خود بماند و به جای دیگری نرود.

عوارض بوتاکس

 • خون ریزی های سوزنی خفیف، تورم خفیف یا کبودی
 • کمی حرکت در عضلات درمان شده برای 1 تا 2 هفته
 • وجود خط های استراحت در صورت، زیرا بوتاکس فقط خط های حرکت را محو میکند
 • بعضی از بیمارن دریافتند زمانی که چین و چروک های ناحیه ای از بین می رود، چرک های نواحی دیگر میتوانند آزاردهده تر شوند. اگر میخواهید به درمان نواحی دیگر فکر کنید، ممکن است بخواهید با پزشکتان برای تنظیم قرار ملاقات جهت صحبت تماس بگیرید.

راه های کاهش عوارض بوتاکس 

❇ از حرکت چشم گیر و ماساژ ناحیه درمان شده پرهیز کنید. مگر اینکه درمان کننده تان به شما گفته باشد.

❇ تا 24 ساعت از ورزش های تنش زا خودداری کنید.

❇ تا 72 ساعت از تابش خورشید و گرما دوری کنید.

❇ برای پیشگیری از تورم زیاد از نوشیدن الکل و استفاده از نمک خودداری کنید.

❇ اگر تورم دارید ممکن است بتوانید هر ساعت برای 15 دقیقه از کمپرس سرد استفاده کنید.

❇ برای رهایی از درد از تیلنول استفاده کنید.

❇ اگر احساس تورم میکنید سعی کنید هنگام خواب صورتتان بالا بوده و کمی زیر سرتان بلند باشد.

❇ برای کمک به تورم و کبودی از آرنیکا استفاده کنید، حداقل دو روز قبل از تزریق آن را شروع کنید.

۱۰ باور غلط درباره عوارض بوتاکس
به این مطلب امتیاز دهید
4 (0%) 1 رای

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده و دکتر نابت تاجمیر ریاحی

۰۲۱۲۲۶۵۷۹۱۶

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر