انواع پسوریازیس پوست + درمان قطعی

پسوریازیس پوست سر یک بیماری پوستی مزمن و عود کننده است. گسترش این بیماری به طرز قابل توجهی متفاوت بوده و شامل بروز های خفیف تا شدید می شود. در حالی که موارد خفیف به گونه ای هستند که ممکن است فرد متوجه ابتلای خود نشود، موارد شدید می توانند زندگی فرد را فلج کرده و در برخی موارد تهدید کننده زندگی او باشند و از این رو باید به دنبال درمان قطعی پسوریازیس پوست سر بود.

اساسا، هر فردی در هر سنی می تواند به بیماری پسوریازیس دچار شود اما نوع زودرس پسوریازیس پوست در افراد 16 تا 22 ساله و نوع دیررس آن در افراد 50 تا 60 ساله بیش تر دیده می شود. پسوریازیس از کلمه یونانی پسورا گرفته شده که به معنای خارش می باشد. حدود 2 درصد از جمعیت به پسوریازیس خفیف سر مبتلا هستند. همچنین این بیماری واگیر دار نیست.

علت بروز پسوریازیس

پسوریازیس یک وضعیت ارثی بوده که شیوه دقیق انتقال آن از یک نسل به نسلی دیگر مشخص نیست. با این که استعداد ابتلا به این  بیماری در ژن های فرد نهفته است اما به هیچ وجه نمی توان احتمال ابتلای فرد به پسوریازیس را قطعی دانست.

درمان پسوریازیس روی پوست سر

با این حال، قرار گرفتن در معرض برخی محرک ها (مانند عفونت های استرپتوکوکی در حلق، الکل، برخی دارو ها و محرک های موضعی) یا آسیب پوستی می تواند سبب بروز پسوریازیس در افرادی شود که از لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا هستند. همچنین، استرس هم می تواند آغازگر ابتلا به این بیماری باشد.

🔴همچنین بخوانید: اگزما چیست؟

انواع پسوریازیس

پسوریازیس دو نوع اصلی دارد:

✅ پسوریازیس ولگاریس (پلاک مانند)

✅ پسوریازیس پوسچولر (چرکی)

انواع مختلف پسوریازیس می توانند بسته به شدت، مدت، ناحیه درگیر در بدن و ظاهر ضایعات به زیر گروه هایی تقسیم شوند.
حدود 6 درصد افرادی که به پسوریازیس مبتلا هستند به آرتریت پسوریازیس نیز در مفاصل خود دچار می شوند. آرتریت های پسوریازیسی در درجه اول در انگشتان دست و پا رخ می دهند اما رخداد آن در ستون فقرات نیز تقریبا شایع است.

1- پسوریازیس ولگاریس

نوع ولگاریس این بیماری شایع ترین شکل آن است. علائم اولیه بروز آن شامل موارد زیر می شوند:

 • نقاط یا مناطق قرمز
 • بزرگ شدن مناطق قرمز و فلس مانند شدن آن ها
 • قسمت های بالایی فلس ها در مقادیر زیاد ریزش کرده اما لایه های پایینی فلس ها محکم در جای خود باقی می مانند.
 • هنگامی که فلس ها ریزش می کنند چندین نقطه کوچک می توان دید که از آن ها خونریزی صورت می گیرد.
 • پسوریازیس ناخن معمولا خود را به صورت حفره های کوچکی در ناخن ها بروز می دهد. بروز این نوع می تواند شدید بوده و سبب ضخیم شدن و افتادن ناخن ها شود.

انواع پسوریازیس

❇ پسوریازیس معکوس:

این نوع در نواحی چین دار پوست رخ می دهد. در این مورد، پلاک هایی قرمز رنگ و با احساس خارش در نواحی زیر بغل، زیر پستان، روی شکم، در کشاله ران یا بر روی باسن پدیدار می شوند. این پلاک ها اغلب توسط یک قارچ مخمر مانند به نام کاندیدا آلبیکنز آلوده می شوند.

❇ پسوریازیس خالدار:

این نوع یک گونه خاص است که در درجه اول به شدت در کودکان و افراد جوان رخ می دهد و ناشی از یک عفونت استپرتوکوکی در گلو می باشد. در این نوع، مناطقی فلس مانند و به شکل قطره بر روی تمام سطح بدن ظاهر می شوند. در بسیاری موارد، این وضعیت خود به خود پس از چند هفته یا چند ماه از بین می رود.

تمایز دادن پسوریازیس در پوست سر از درماتیت سبوره نوزادی می تواند سخت باشد. همچنین، گاهی اوقات این دو بیماری با هم رخ می دهند. بروز پسوریازیس می تواند به ایجاد ضایعاتی در صورت، گوش یا خط مو منجر شود.

2- پسوریازیس پوسچولر یا چرکی

نوع پوسچولر یک نوع نادر از پسوریازیس است که در آن میزان التهاب بسیار شدید است. در این وضعیت، علاوه بر ضایعات معمول، تاول ها یا پوسچول هایی حاوی مایع بر روی پوست ظاهر می شوند. این بیماری می تواند تمام بدن یا فقط کف دست ها و پا ها را تحت تاثیر قرار دهد. شدت این بیماری متغییر است.

درمان قطعی پسوریازیس پوست سر

درمان این بیماری که باید با همکاری تنگاتنگ بیمار و پزشک عمومی یا متخصص پوست صورت گیرد شامل روش های درمانی متعددی می شود که به صورت دارو های موضعی یا خوراکی هستند.

این درمان به سن بیمار، وضعیت سلامت او و نوع پسوریازیس بستگی دارد.

مرطوب کننده ها عامل مهمی در درمان پسوریازیس بوده و می توانند تنها چیزی باشند که برای درمان نوع خفیف این بیماری مورد نیاز است. مرطوب کننده ها، خشکی، ترک خوردگی و فلس مانند شدن پوست را کاهش می دهند. همچنین، این مواد نیاز به درمان فعال را هم کم می کنند.

درمان های موضعی خاص شامل پماد ها و کرم های حاوی قطران زغال سنگ، دیترانول، تازاروتین (زوراک) یا ترکیبات مرتبط با ویتامین D می شوند. از نمونه های ترکیبات مرتبط با ویتامین D می توان به کلسی پوتریول (دوونکس)، کلسیتریول (سیلکیس) یا تاکالسیتول (کوراتودرم) اشاره کرد.

انواع روش های درمان پسوریازیس

گاهی اوقات، پماد های حاوی کورتیکو استروئید برای مدت کوتاهی استفاده می شوند. استفاده از ترکیب یک داروی کورتیکواستروئید با یک داروی دیگر، چه به صورت دو محصول جداگانه باشند و چه یک محصول که ترکیبی از آن دو است می تواند برای درمان نوع ولگاریس مزمن مفید باشد.

از نمونه های محصولات تکی که ترکیب هر دوی این دارو ها را در خود دارند می توان به دووبت (کلسیپوتریول و بتامتازون) یا آلفوسیل HC (قطران زغال سنگ و هیدرو کورتیزون) اشاره کرد.

درمان پسوریازیس پوست سر

لوسیون های مخصوصی جهت درمان پوست سر موجود می باشند. این لوسیون ها اغلب حاوی سالیسیلیک اسید، قطران زغال سنگ، گوگرد یا کورتیکو استرویید می باشند. ویتامین D جهت استفاده بر روی پوست سر در بازار موجود است.

درمان پسوریازیس پوست سر

درمان جدید پسوریازیس با UV

هر دو روش فتوتراپی (امواج فرابنفش B یا UVB) و پسورالن امواج فرابنفش (A PUVA) در مراکز تخصصی پوست برای درمان پسوریازیس هایی استفاده می شوند که در محدوده وسیعی پخش شده اند.

بیماران بسیاری دریافته اند که نور خورشید نیز برای آن ها مفید است. درمان خوراکی با دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند سیکلوسپورین (نئورال)، متو تروکسات (مکس ترکس) یا مشتق ویتامین A به نام اسیترین (نئوتیگاسون) می تواند برای درمان بیماران مبتلا به پسوریازیسی مفید باشد که شدید، وسیع و غیر پاسخگو به درمان ها می باشد.

تزریق دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی مانند اتانرسپت (انبرل)، آدالیمو ماب (هومیرا)، اوستکینو ماب (استلارا) یا اینفلکسی مب (رمیکاد) می تواند برای بیماران مبتلا به پسوریازیسی پلاکی استفاده شود که به دارو های سیکلوسپورین، متو تروکسات و فوتو شیمی درمانی پاسخگو نبوده است. همچنین، این تزریقات برای افرادی که توانایی یا تحمل مصرف این دارو ها را ندارند نیز استفاده می شود.

تحقیقات وسیعی در حال انجام است تا راه های بهتری برای درمان این بیماری پیدا شود. روش های درمانی جدید به طور معمول معرفی می شوند که شرایط برخی بیماران را می توانند بهبود بخشند.

پسوریازیس و رنگ مو

در افراد دارای پسوریازیس پوست سر، رنگ کردن مو می تواند مشکل آفرین باشد. هرچند هیچ مرجع علمی هنوز رنگ کردن مو در صورت داشتن پسوریازیس را رد نکرده است. رنگ کردن مو الزاماً به پوست سر آسیب نرسانده یا علائم را تشدید نمی کند. پسوریازیس، پوست سر را بیشتر از موها تحت تأثیر قرار می دهد. با انجام برخی ملاحظات، افراد مبتلا به پسوریازیس نیز می توانند موهای خود را رنگ کنند. هرچند مواد شیمیایی موجود در برخی محصولات رنگ مو می تواند باعث خارش پوست سر شود.

رنگ موها مواد شیمیایی مختلفی با ترکیبات متفاوتی دارند و هر بیمار پسوریازیس می تواند با بیمار دیگر متفاوت باشد. به همین دلیل، پیش بینی واکنش پوستی بیمار به رنگ مو دشوار است.

7 نکته برای محافظت از پوست سر

در صورتی که به پسوریازیس مبتلا هستید، قبل از رنگ کردن موهای خود این چند نکته را به خاطر داشته باشید:

1- با آرایشگر خود مشورت کنید.

بسیاری از آرایشگران با بیماری پسوریازیس آشنا هستند، اما در صورت نیاز بیماری خود را برای آنها شرح دهید. در صورتی که به محصول خاصی حساسیت دارید، به آنها بگویید. در صورتی که آرایشگر شما توجهی به این موضوع نکرد، می توانید آرایشگر خود را عوض کنید.

2- ابتدا تست کنید

ابتدا محصول رنگ مو را روی یک نقطه کوچک از پوست سر یا گردن خود تست کنید. بعد از شستشو و آب کشی، 24 ساعت صبر کنید تا واکنش پوست خود را ببینید.

3- درمان های لازم را قبل از رنگ کردن مو انجام دهید.

در صورتی که پزشک متخصص پوست و مو، درمان خاصی را برای پسوریازیس شما در نظر گرفته است، 1 تا 2 روز قبل از رنگ کردن موها، آن ها را انجام دهید.

4- از کرم های چرب کننده استفاده کنید.

از کرم هایی نظیر وازلین، بر روی پیشانی، گوش ها، گردن و نقاط دیگری که ممکن است با رنگ مو تماس داشته باشند استفاده کنید تا از نفوذ مواد شیمیایی به نقاط حساس جلوگیری کند.

5- رنگ موی خود را به آرایشگاه ببرید.

ممکن است سالن ها محصول مناسب هر فرد را نداشته باشند. بسیاری از سالن های زیبایی به مشتریان خود اجازه می دهند که رنگ مو و شامپوی خود را استفاده کنند. قبل از رزرو وقت از این مسأله مطمئن شوید.

6- با ملایمت با پوست سر برخورد کنید.

از آرایشگر خود بخواهید که با ملایمت کار کند. از برس های سفت که میتواند پوست سر را خراش دهد و سایش و اعمال گرما بر روی پوست سر خودداری کنید. آب بسیار گرم یا سرد نیز می تواند پوست سر را اذیت کند.

7- از آزمون و خطا استفاده کنید.

گاهی تنها راه اینکه بفهمید یک محصول می تواند برای شما مضر باشد یا خیر، امتحان کردن آن است. در صورتی که قبلا تجربه احساس خارش یا درد و ناراحتی از استفاده از یک محصول را دارید، به آرایشگر خود اطلاع دهید.

جایگزین های طبیعی رنگ مو

امروزه روش های مختلفی برای رنگ کردن مو به صورت طبیعی در اینترنت و سایر مجلات منتشر می شود که برخی از آنها عبارتند از:

 • حنا
 • جوش شیرین
 • قهوه یا چای سیاه
 • آب لیمو
 • پروکسید

سوالات متداول بیماری پسوریازیس

میزان شیوع پسوریازیس چقدر است؟

حدودا 1 نفر از هر 50 نفر در برهه ای از زندگی خود به پسوریازیس مبتلا می شود. پسوریازیس در سفید پوستان شیوع بیش تری دارد. در درجه اول این بیماری می تواند در هر سنی بروز دهد اما اغلب اوقات در سنین 15 تا 30 بروز می دهد.

افراد مبتلا به پسوریازیس ممکن است افرادی در خانواده خود داشته باشند که آن ها نیز به این مشکل دچار باشند. همچنین، یک مطالعه گسترده نشان داد افراد سیگاری (و سیگاری هایی که از ترک آن ها کم تر از 20 سال می گذرد) نسبت به افراد دیگر در معرض خطر بیش تری جهت ابتلا به این بیماری هستند.

یک فرضیه برای توضیح این وضعیت این است که سموم موجود در سیگار می توانند اجزایی از سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهند که با پسوریازیس در ارتباط هستند.

آیا مشکلاتی دیگری هم با پسوریازیس در ارتباط هستند؟

افراد مبتلا به پسوریازیس گرایش بیش تری جهت ابتلا به دیگر مشکلات دارند. با این حال، ابتلا به پسوریازیس به این معنا نیست که فرد حتما به مشکلات دیگری هم مبتلا می شود. این مشکلات شامل موارد زیر می شوند:

1- مشکلات مفصلی

حدود 1 یا 2 نفر از هر 10 نفر مبتلا به پسوریازیس پلاکی مزمن، به التهاب و درد مفاصل (آرتریت) نیز مبتلا می شوند. این مشکل آرتریت پسوریازیس نام دارد. هر مفصلی می تواند در این عارضه تحت تاثیر قرار گیرد اما شایع ترین مفاصلی که آسیب می بینند انگشتان دست و پا هستند. علت این موضوع مشخص نیست. در صورتی که فرد به پسوریازیس مبتلا بوده و در نواحی مفصلی خود دچار درد یا التهاب شود باید به پزشک مراجعه کند.

2- عوامل خطر برای ابتلا به بیماری قلبی عروقی

افراد مبتلا به پسوریازیس، دارای احتمال بیش تری جهت داشتن برخی عوامل خطر مرتبط با بیماری های قلبی عروقی (مانند سکته مغزی یا بیماری قلبی) هستند.

این عوامل شامل سطح بالای کلسترول و دیگر چربی ها در خون (هایپر لیپیدمی)، فشار خون بالا (هایپرتانسیون) و دیابت می باشد. در صورتی که فرد بجای ابتلا به پسوریازیس خفیف به نوع شدید آن ابتلا داشته باشد، گرایش بیش تری نیز جهت ابتلا به این عوامل خطر خواهد داشت.

در صورتی که فرد به این بیماری ابتلا دارد باید با پزشک یا پرستار خود درباره عوامل خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و راه های مقابله با آن ها گفت و گو کند.

عکس پسوریازیس

3- چاقی:

طبق نتایج بدست آمده از تحقیقات دانشمندان به نظر می رسد که پسوریازیس در افراد چاق بیش تر رایج است.

ممکن است برخی افراد مبتلا به پسوریازیس در ارتباط با مشکلات پوستی خود احساس شرمندگی کرده و تصویری منفی از بدن خود در ذهن داشته باشند.

همچنین، احتمال دارد این افراد از انجام برخی فعالیت ها مانند شنا کردن به دلیل عدم پوشش پوست و قرار گرفتن آن در معرض دید دیگران خودداری کنند. روابط شخصی نیز می توانند تحت تاثیر قرار گیرند. برخی افراد مبتلا به پسوریازیس، ممکن است به اضطراب و افسردگی مبتلا شوند.

چه اقداماتی را می توان در خانه انجام داد؟

مهم است فرد قبول کند که پسوریازیس یک وضعیت مزمن و دراز مدت است. این بیماری به وسیله دوره های بروز و بهبودی آن شناخته می شود.

در صورتی که فرد دریابد که بعضی موارد مشخص سبب بدتر شدن بیماری او می شوند باید از آن ها دوری کند. لازم به ذکر است، تمامی درجات پسوریازیس می توانند به طور موثری مداوا شوند. مداوا درمان نیست اما سبب اطمینان از به دست آمدن یک زندگی، با کیفیتی بهتر می شود.

آیا نگران جوش و آکنه خود هستید؟ همه چیز درباره انواع جوش های پوستی

پسوریازیس چگونه تشخیص داده می شود؟

تشخیص معمولا پس از معاینه دقیق پوست انجام می شود. در صورتی که هرگونه تردیدی در ارتباط با تشخیص وجود داشته باشد پزشک از پوست فرد نمونه برداری می کند.

در نمونه برداری یک قسمت کوچک از پوست برداشته شده و برای یک متخصص فرستاده می شود تا آن را در زیر میکروسکوپ ارزیابی کند. در حالی که برخی افراد چندین دوره بروز علائم را تجربه می کنند؛ اما ممکن است برخی دیگر کم تر و یا بیش تر به صورت مزمن تحت تاثیر قرار گیرند. همچنین، سطوح بسیار زیادی در بین این دو سطح ذکر شده از بیماری قرار می گیرند.

آیا پسوریازیس ارثی است؟

با توجه به تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است؛ ثابت شده است که بیماری پسوریازیس ارثی است اما شیوه به ارث رسیدن آن پیچیده است.

پوست پدیا ، مرجع پوست و مو و زیبایی

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده و دکتر نابت تاجمیر ریاحی

‎‎۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نازی شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من صورتم التهاب و سوزش و خارش و ورم پیداکرد دکتررفتم.صابون هیدرودرم و پماد کوتریمازول و تریامسینولون ولوسیون کالامین دادند و دراین دو هفته استفاده کردم. تا حدی خوب شده بودو برای رفع خشکی و پوسته پوسته شدن کمی عسل و آب زدم اما دوباره خارش و سوزش ایجادشده و صابون هیدرودرم یا پن بچه زدم باز می سوزه و کمی خارش دارم لطفا بفرمایید اکنون چه کنم.ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام عزیزم. یه نکته باید به یاد داشته باشید زمانی که به پزشک مراجعه میکنید این نسخه های خونگی را باید فراموش کنید بعضی این نخسه های خونگی حتی گاها باعث تحریک و ایجاد بیماری های جدید میشه حتما باید برای اظهار نظر از نزدیک معاینه شوید که ببینیم دلیل این واکنش آلرژیک شما چی هست
 • تصویر کاربر Safa یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ببخشید موهای بدن من خوب درنیومده مثلا سیبیلام بعضیاش خوب رشد میکنه بعضی هم از پوست در میاد ولی رشد ندارن یا خیلی اهسته ان یا اینکه ریشام خیلی نازکن کرک مانندن ولی یک ماه که از ماینوکسیدیل استفاده میکنم کلفت میشن بعدش ک ماینوکسیدیلو قطع میکنم دوباره مثل حالت اول میشه موهای پشت پام هم همینطور در نمیاد
  بعد ی سوال دیگم اینه که ممکنه قسمتی از بدن دارای فولیکولهای مو باشه ولی مو درنیاد ؟ درمانش چیه؟
  ممنون میشم اگه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)
   سلام وقت بخیر ببینید برای درمانهای این چنینی فاکتورهایی مثل سن یا حتی ژنتیک باید مورد بررسی قرار گیرد و بهتون پیشنهاد میکنیم بصورت خودسرانه از داروهای موضعی استفاده نکنید اگر برای ریش و در صورت شما فولیکول مو وجود داشته باشد میتوان آنهارا تقویت کرد برای اظهار نظر تخصصی لازم هست از نزدیک معاینه شوید
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر