۷ علت دانه های قرمز روی پوست بدون خارش

 در این مقاله برخی از شایع ترین علل دانه های قرمز روی پوست بدون خارش، به صورت دقیق مورد بررسی قرار میگیرد. انواع لکه های قرمز بدون خارش ممکن است بسیار متفاوت تر از بثورات “طبیعی” پوست باشند و به دلایلی مشابه با انواع لکه های قرمز روی پوست با خارش ایجاد شوند.

خوانندگان عزیز! در این مقاله نام بیماری های متعددی به کار رفته است که پیشتر در همین سایت به صورت مفصل به علل و درمان آن ها پرداخته شده است. لذا خواهشمند است حتما بر روی لینک های داخل مقاله کلیک کنید تا به صورت دقیق از این بیماری ها آگاه شوید.

 پوست ما مستعد ابتلا به بثورات، لکه ها و برآمدگی های مختلف است.  بیشتر اوقات ، این لکه های قرمز روی پوست بی آزار بوده و خود به خود از بین می روند. با این حال، یافتن علل مشترک ایجاد کننده موارد شایع مشابه بسیار مفید است زیرا  می‌توان هنگام ظهور به درستی از آن‌ها مراقبت کنیم.

آیا راش های پوستی نشانه کرونا است؟

مشاهدات اولیه در زمینه کرونا، راش های پوستی و ضایعات داخل دهان را به عنوان یکی از علائم احتمالی کووید-19 مطرح کردند اما دانشمندان باور داشتند که برای اثبات این ادعا، نیاز به تحقیقات بیشتری است.

در ماه می 2020، دانشمندان کل دنیا مقاله ای را منتشر کردند که در آن از مشاهده بیماران کرونایی با جوش های قرمز همراه با خارش و راش های صورتی یا قرمز شبیه به سرخک خبر داند. به همین ترتیب در مطالعه دیگر بیان شد که 21 بیمار مبتلا به کرونا در اسپانیا با علائم راش های قرمز پوستی مشاهده شدند و 29% از بیماران دارای التهابات و ضایعات دهانی بودند که این ضایعات دهانی حدوداً 12 روز پس از مشاهده علائم کرونا در فرد دیده می شد.

با وجود اینکه دانشمندان هر روزه مشاهداتی از بیماران کرونایی دارای راش های پوستی دارند اما به دلیل محدودیت نمونه های تحت مطالعه و عدم وجود گروه نظارتی، نظر قطعی درباره اینکه آیا این راش ها یکی از علائم کرونا هستند یا خیر ممکن نیست و هنوز چالش های زیادی بر سر این موضوع وجود دارد، هر چند بسیاری از دانشمندان نظر قطعی بر این امر دارند و معتقدند علائم پوستی نوعی حساسیت به داروهای مصرفی بیماران کرونا نیست. پوست پدیا در مطلب علائم پوستی کرونا به طور مفصل به این موضوع پرداخته است.

درمان پوست مرغی

 پسوریازیس، علت دانه های قرمز روی پوست سر

 پسوریازیس نوعی بیماری خود ایمنی پوست است که منجر به ایجاد پلاک‌های قرمز و پوسته دار می گردد. این ضایعات اغلب روی آرنج و زانوها دیده می‌شوند اما پسوریازیس در هر جایی از بدن از جمله پوست سر، کمر، ناخن‌ها و حتی دستگاه تناسلی ممکن است ظاهر شود. “

پسوریازیس یک بیماری ژنتیکی، خود ایمنی ، التهابی است که در آن سلول‌های پوست شما به سرعت تقسیم می‌شوند اما به اندازه کافی سریع نمی‌ریزند.  به همین دلیل پلاک های ملتهب به همراه پوسته ایجاد می‌شوند.

 پسوریازیس اغلب با آرتریت پسوریاتیک، سندرم متابولیک، افزایش تری گلیسیرید، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و چاقی همراه است. بنابراین چیزی نیست که بخواهید آن را نادیده بگیرید.

جوش های قرمز روی ساق پا و دست: کراتوز پیلاریس

 آیا متوجه دانه های قرمز روی ساق پا و برآمدگی‌های خشن بر روی بازوها ، پاها یا گونه های خود شده اید؟  این ضایعات در اثر احتباس کراتین در دهانه های فولیکول های مو ایجاد می شوند و در اثر  تماس با هوای خشک تشدید می یابند.

 گرچه بیماری با افزایش سن بهبود می یابد، اما می توان با استفاده از مرطوب کننده ها و لایه بردارهای موضعی از جمله هیدروکسی اسیدهای آلفا و بتا مانند سالیسیلیک ، لاکتیک یا گلیکولیک آن را کنترل نمود. اگر این ها نیز کمکی نکردند، از متخصص پوست خود بخواهید که تجویز رتینوئید را امتحان کند. همچنین برای درمان جای جوش نیز روش های مختلفی نظیر لیزر، لایه برداری پوست، میکرونیدلینگ و … وجود دارد که می توان با مشورت پزشک از آن ها استفاده کرد.

درمان کراتوز پیلاریس

 آنژیوما گیلاسی

 این برجستگی های گیلاس مانند قرمز که متداولا روی پوست می‌بینید، از تجمع  گروهی از رگ های خونی متسع تشکیل شده اند.  ما هنوز درباره ی علت پدید آمدن این ضایعات مطمئن نیستیم ، اما در اکثر مردم تا  سن 30 سالگی کم کم به وجود می آیند. خطرناک نیستند، به طور کلی خارش یا درد نداشته و معمولاً خونریزی نمی کنند. نیازی به درمان ندارند ، اما می توان با لیزر یا اصلاح آن ها را ازبین برد.

آنژیوما گیلاسی

اگزما چیست؟

اصولاً بسیاری از بیماری های پوستی با اگزما اشتباه گرفته می شوند اما ما در مقاله زیر کاملاً به تشخیص و درمان اگزما پرداخته ایم. برای اطلاع بیشتر کلیک کنید:

درمان اگزما

فولیکولیت

 این برجستگی های کوچک قرمز که در قسمت های پشت بدن، قفسه سینه، شانه ها و باسن وجود دارند، در اثر التهاب و تحریک فولیکول های مو ایجاد شده و گاهی مرتبط با وجود باکتری و قارچ های روی پوست می باشند. او تعویض فوری لباس های عرق کرده بعد از تمرین ورزشی ، استفاده از دستمال مرطوب حاوی اسید سالیسیلیک و استفاده از مواد ضد باکتری و ضد قارچ هنگام استحمام ، و حتی گاها استفاده از یک محلول ضد باکتری موضعی را تجویز‌می‌کند.

بیماری فولیکولیت

 مویرگ های پاره شده

 لکه های قرمزی که روی صورت ظاهر می شوند ، غالباً در اثر پاره شدن مویرگ های ریز زیر سطح پوست ایجاد می شوند.به گفته وی، برخی از شایع ترین دلایلی که باعث پاره شدن رگ های خونی می شوند شامل تغییرات هورمون ها ، آسیب ناشی از آفتاب و بیماری های پوستی همانند روزاسه می‌باشد.

 خوشبختانه اگر این لکه های قرمز ناشی از تغییرات هورمونی باشند، به خودی خود از بین می روند. در صورت وجود آسیب ناشی از آفتاب یا یک بیماری پوستی مانند روزاسه، متخصص پوست و مو شما می تواند آن را معالجه کند.

نشانه های جوش های هورمونی در زنان چیست؟

 پیش دیابت

 یکی از دلایل قابل بررسی لکه های قرمز مشکوک توسط متخصص پوست، احتمال ابتلا به دیابت است. از آنجا که پیش دیابتی ها بیش تر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به عفونت های پوستی هستند در نتیجه بیش تر دچار انواع بثورات پوستی می‌شوند. گرانولوم آنولار و گزانتوماتوز اروپتیو نمونه های شایع این بثورات هستند.

 محصولات آرایشی بهداشتی

به مواد موجود در لوازم آرایشی بهداشتی خود، به ویژه محصولات مراقبت از مو، دقت کنید.

 گرچه رنگ مو شایع ترین علت است، اما سایر محصولات مو  از جمله اسپری مو ، شامپو و نرم کننده ها نیز می توانند باعث قرمزی، خارش و التهاب پوست شوند.

اغلب این نوع از واکنش های پوستی در اثر  اسانس های موجود در این محصولات یا پروپیلن گلیکول ایجاد می شوند.

‎ فقط نرم کننده‌ها حاوی ماده ای به نام ایزوپروپیل میریستات هستند که در صورت عدم شستشوی مناسب پوست سر، می‌توانند منافذ را مسدود کرده و منجر به ایجاد آکنه شوند. آیا می‌خواهید بدانید که بهترین راه برای فهمیدن اینکه کدام یک از محصولات دلخواهتان عامل لکه‌های پوستتان است، چیست ؟ کافی است  برای جلوگیری از ایجاد لکه  چند هفته از مصرف این محصولات خودداری کنید.

عوارض رنگ مو

‎ همچنین سایر شرایط جدی می‌توانند به صورت بثورات ، لکه‌ها، یا برآمدگی‌های قرمز روی پوست ظاهر شوند هرچند که شایع نیستند، از جمله:

‎ سرطان پوست

‎ سرطان پوست ، از ملانوم گرفته تا سرطان سلول لایه بازال ، ممکن است به شکل لکه های قرمز ، پلاک های پوسته ریزی دهنده یا حتی خال قرمز روی پوست ظاهر شود. در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی یا لکه ای روی بدن که شرایط زیر را دارد، حتماً با پزشک مشورت کنید که:

‎ با گذشت زمان از بین نمی رود

‎ · در حال تغییر یا بدتر شدن است

‎ · ناگهان ، بدون هیچ دلیل واضحی ظاهر می شود

‎ · مشکوک به نظر می رسد است و باعث نگرانی شما می شود.

‎ تشخیص زودرس سرطان پوست

‎ خطرناک ترین انواع ضایعات پوستی خال های سرطانی هستند.  خال های معمولی طبیعی هستند و هیچ خطری ندارند.  اما همیشه ریسک این را دارند که : اگر رنگ ، اندازه یا فرم آن تغییر کند می تواند به سرطان خطرناک پوست تغییر یابد.  اگر مطمئن نیستید ، حتماً این خال  را بررسی کنید.  1.3 میلیون نفر در سطح جهان به این سرویس اعتماد دارند و به آنها در نظارت بر سلامتی پوستشان در خانه کمک می کند.  این سرویس در حال حاضر بیش از 27000 سرطان پوست را تشخیص داده و به نجات جان افراد بزرگسال و کودک کمک کرده است.

5/5 - (1 امتیاز)

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده

‎‎۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  ریز دانه های قرمز در پیشانی و روی پنجه دست و بینی
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   علت بوجود آمدن این دانه های قرمز به عوامل زیادی بستگی دارد که برای اظهار نظر تخصصی لازم هست شما از نزدیک معاینه شوید تا تشخیص داده شود چه راه درمانی برای شما مناسب است.

 • تصویر کاربر زرنا شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب. من خانم ۳۳ ساله هستم. گاهی روی بازوی راست و چپم خارش میگیره و وقتی که به آرومی میخارونم زیر پوستم پر میشه از دونه های قرمز و گاهی کمی هم کبود میشه. معمولا یکی دوروزه بر طرف میشه ولی بعضی وقتام چندروز طول میکشه تا اثرش بره. مثل اینه که کسی اون قسمت بازو رو میک زده باشه. میخواستم بفرمایید مشکل خاص پوستی هست که نیاز به درمان داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   صرفا با یک شرح حتال ساده نمیتوان اظهار نظر کرد که این مورد به چه علتی میتواند باشد برای اظهار نظر تخصصی لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر هاجرحسین شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 227 مشاهده پرسش
  باسلام مدت چندین سال هس که در قمست شلنه پشت کمر و قفسه سینه و بازوها درگیر جوش های ریز بوده که چرکی و خونی میباشندددردناک وخارش دارند و بعد از خشک شدن جای انها می ماند اخیرا ب زیر گردن چانن و صورت چ و دور لب سرایت کرده و قسمت ارنج و ساق دست را نیز درگیر کرده دکتر رفتم داروخوردم فایده نداره چ‌کنم بنظرتون خطرناکه یا بیماری پوستی خاصی می باشد
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   صرفا با یک شرح حال ساده نمیتوان اظهار کرد علت بوجود آمدن این جوشها چی هست برای اظهار نظر تخصصی لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر مجتبی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  چرا روی پاهام لکه های قرمز ایجاد میشه بدون خارش
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   این مورد میتواند علل مختلفی داشته باشد برای اظهار نظر تخصصی لازم هست شما از نزدیک معاینه شوید تا فاکتور های مورد نظر مورد یررسی قرار گیرد و علت آن مشخص شود.

 • تصویر کاربر avin شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام من پنج شش روزه که روی دستام یه چیزی مثه دانه های ریز زیر پوستی قرمز رنگ زده که بنظر خودم بیشتر شبیه لکه است دستام تقریبا خوب شدن ولی روی ساق پاهام و کمر و شکمم هم هستش خارش نداره و توی صورتم هم نیستش ولی وقتی تو گرما میرم زیاد میشن و بدنم شروع به سوزش میکنه وقتی عصبانیم میشم همینجوری میشه ولی صبح که از خواب بیدار میشم چیزی رو پوستم نیس خیلی کم ولی همین که ده دقیقه میگذره ظاهر میشن عرق بیدکاسنی هم میخورم نمیدونم فایده داره یا نه بخاطر کرونا میترسم حضوری برم دکتر ممنون میشم راهنمایی کنید.۱۸سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   صرفا با یک شرح حال ساده نمیتوان اظهار نظر کرد علت بوجود آمدن این دانه های چی هست درواقع علت رخ دادن آنها به عوامل زیادی بستگی دارد که برای اظهار نظر تخصصی لازم هست شما از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام دانه های ریز قرمز بدون خارش وسوزش روی مچ دست پشت وپهلو ها برای چیست یکی از دانه ها بزرگتر شده تقریبا تاول وپوست شده ممنون از راهنمایی تون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   علل متفاوتی میتواند برای دونه های قزمر بر سطح پوست وجود داشته باشد برای اظهار نظر تخصصی که به چه علتی هستند و چه راه درمانی برای شما مناسب است لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر علب سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام دانه های قرمز ریز روی مچ هر دو دست پشت وپهلوها شکم از چیست
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   علل متفاوتی میتواند برای دونه های قزمر بر سطح پوست وجود داشته باشد برای اظهار نظر تخصصی که به چه علتی هستند و چه راه درمانی برای شما مناسب است لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر مینا سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.از دیروز لکه های قرمز خیلی ریزی رو بعضی جاهای بدنم ظاهر شده ،البته از دیروز تعدادشون بیشتر نشده ،و اصلا خارش و درد هم نداره .امروز رفتم دکتر ،گفتن علتهای خیلی زیادی میتونه داشته باشه ،اگر تا یک هفته برطرف نشد و یا بیشتر شد یه آزمایش بده .ولی چون اصلا بنظرم دقت نکردن خیالم راحت نشد و نگرانم.لطفا اگر امکان داره توضیحی در این مورد بدید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   بله درسته، علل متفاوتی میتواند داشته باشد که برای اظهار نظر درمورد علت و درمان مناسب باشرایط شما لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر میثاق سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 285 مشاهده پرسش
  با سلام ،وجود لکه های گرد قرمز رنگ که کاملا گرد و کوچک و بزرگ هستند و بدون هیچ خارشی هستند و گاهی اوقات پر رنگ قرمز هستند گاهی قهو ای رنگ وبعضی اوقات قهوه ای کمرنگه کمرنگ هستند به شدت من را نگران کرده است و فکر میکنم چند تا از همین شکل های گرد جدیدا اضافه شده وحدودا هشت تا ده اعدد هست لطفا مرا راهنمایی بفرمایید ، با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   با یک شرح حال ساده نمیتوان در این مورد اظهار نظر کرد درمان این مورد نیازمند معاینه بالینی هست و برای اظهار نظر تخصصی لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 321 مشاهده پرسش
  سلام. من مدت 10 سال پیش خارش بدن شدید داشتم، یه دوره ای با پرهیز شدید بعد از سه سال خوب شدم، مجددا از یکسال پیش این خارش شروع شده و جدیدا بهمراه کهیر در ناحیه گردن و سر و صورت ظاهر می‌شود. کورتون مصرف میکنم خوب میشم چند روزیه ولی مجددا تمام علائم بر میگرده.
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   برای اظهار نظر تخصصی که چه راه درمانی برای شما مناسب است لازم هست از نزدیک معانه شوید و نتایج آزمایشاتتان مورد بررسی قرار گیرد.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر