۷ علت دانه های قرمز روی پوست بدون خارش

 در این مقاله برخی از شایع ترین علل دانه های قرمز روی پوست بدون خارش، به صورت دقیق مورد بررسی قرار میگیرد. انواع لکه های قرمز بدون خارش ممکن است بسیار متفاوت تر از بثورات “طبیعی” پوست باشند و به دلایلی مشابه با انواع لکه های قرمز روی پوست با خارش ایجاد شوند.

خوانندگان عزیز! در این مقاله نام بیماری های متعددی به کار رفته است که پیشتر در همین سایت به صورت مفصل به علل و درمان آن ها پرداخته شده است. لذا خواهشمند است حتما بر روی لینک های داخل مقاله کلیک کنید تا به صورت دقیق از این بیماری ها آگاه شوید.

 پوست ما مستعد ابتلا به بثورات، لکه ها و برآمدگی های مختلف است.  بیشتر اوقات ، این لکه های قرمز روی پوست بی آزار بوده و خود به خود از بین می روند. با این حال، یافتن علل مشترک ایجاد کننده موارد شایع مشابه بسیار مفید است زیرا  می‌توان هنگام ظهور به درستی از آن‌ها مراقبت کنیم.

آیا راش های پوستی نشانه کرونا است؟

مشاهدات اولیه در زمینه کرونا، راش های پوستی و ضایعات داخل دهان را به عنوان یکی از علائم احتمالی کووید-19 مطرح کردند اما دانشمندان باور داشتند که برای اثبات این ادعا، نیاز به تحقیقات بیشتری است.

در ماه می 2020، دانشمندان کل دنیا مقاله ای را منتشر کردند که در آن از مشاهده بیماران کرونایی با جوش های قرمز همراه با خارش و راش های صورتی یا قرمز شبیه به سرخک خبر داند. به همین ترتیب در مطالعه دیگر بیان شد که 21 بیمار مبتلا به کرونا در اسپانیا با علائم راش های قرمز پوستی مشاهده شدند و 29% از بیماران دارای التهابات و ضایعات دهانی بودند که این ضایعات دهانی حدوداً 12 روز پس از مشاهده علائم کرونا در فرد دیده می شد.

با وجود اینکه دانشمندان هر روزه مشاهداتی از بیماران کرونایی دارای راش های پوستی دارند اما به دلیل محدودیت نمونه های تحت مطالعه و عدم وجود گروه نظارتی، نظر قطعی درباره اینکه آیا این راش ها یکی از علائم کرونا هستند یا خیر ممکن نیست و هنوز چالش های زیادی بر سر این موضوع وجود دارد، هر چند بسیاری از دانشمندان نظر قطعی بر این امر دارند و معتقدند علائم پوستی نوعی حساسیت به داروهای مصرفی بیماران کرونا نیست. پوست پدیا در مطلب علائم پوستی کرونا به طور مفصل به این موضوع پرداخته است.

درمان پوست مرغی

 پسوریازیس، علت دانه های قرمز روی پوست سر

 پسوریازیس نوعی بیماری خود ایمنی پوست است که منجر به ایجاد پلاک‌های قرمز و پوسته دار می گردد. این ضایعات اغلب روی آرنج و زانوها دیده می‌شوند اما پسوریازیس در هر جایی از بدن از جمله پوست سر، کمر، ناخن‌ها و حتی دستگاه تناسلی ممکن است ظاهر شود. “

پسوریازیس یک بیماری ژنتیکی، خود ایمنی ، التهابی است که در آن سلول‌های پوست شما به سرعت تقسیم می‌شوند اما به اندازه کافی سریع نمی‌ریزند.  به همین دلیل پلاک های ملتهب به همراه پوسته ایجاد می‌شوند.

 پسوریازیس اغلب با آرتریت پسوریاتیک، سندرم متابولیک، افزایش تری گلیسیرید، افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و چاقی همراه است. بنابراین چیزی نیست که بخواهید آن را نادیده بگیرید.

جوش های قرمز روی ساق پا و دست: کراتوز پیلاریس

 آیا متوجه دانه های قرمز روی ساق پا و برآمدگی‌های خشن بر روی بازوها ، پاها یا گونه های خود شده اید؟  این ضایعات در اثر احتباس کراتین در دهانه های فولیکول های مو ایجاد می شوند و در اثر  تماس با هوای خشک تشدید می یابند.

 گرچه بیماری با افزایش سن بهبود می یابد، اما می توان با استفاده از مرطوب کننده ها و لایه بردارهای موضعی از جمله هیدروکسی اسیدهای آلفا و بتا مانند سالیسیلیک ، لاکتیک یا گلیکولیک آن را کنترل نمود. اگر این ها نیز کمکی نکردند، از متخصص پوست خود بخواهید که تجویز رتینوئید را امتحان کند. همچنین برای درمان جای جوش نیز روش های مختلفی نظیر لیزر، لایه برداری پوست، میکرونیدلینگ و … وجود دارد که می توان با مشورت پزشک از آن ها استفاده کرد.

درمان کراتوز پیلاریس

 آنژیوما گیلاسی

 این برجستگی های گیلاس مانند قرمز که متداولا روی پوست می‌بینید، از تجمع  گروهی از رگ های خونی متسع تشکیل شده اند.  ما هنوز درباره ی علت پدید آمدن این ضایعات مطمئن نیستیم ، اما در اکثر مردم تا  سن 30 سالگی کم کم به وجود می آیند. خطرناک نیستند، به طور کلی خارش یا درد نداشته و معمولاً خونریزی نمی کنند. نیازی به درمان ندارند ، اما می توان با لیزر یا اصلاح آن ها را ازبین برد.

آنژیوما گیلاسی

اگزما چیست؟

اصولاً بسیاری از بیماری های پوستی با اگزما اشتباه گرفته می شوند اما ما در مقاله زیر کاملاً به تشخیص و درمان اگزما پرداخته ایم. برای اطلاع بیشتر کلیک کنید:

درمان اگزما

فولیکولیت

 این برجستگی های کوچک قرمز که در قسمت های پشت بدن، قفسه سینه، شانه ها و باسن وجود دارند، در اثر التهاب و تحریک فولیکول های مو ایجاد شده و گاهی مرتبط با وجود باکتری و قارچ های روی پوست می باشند. او تعویض فوری لباس های عرق کرده بعد از تمرین ورزشی ، استفاده از دستمال مرطوب حاوی اسید سالیسیلیک و استفاده از مواد ضد باکتری و ضد قارچ هنگام استحمام ، و حتی گاها استفاده از یک محلول ضد باکتری موضعی را تجویز‌می‌کند.

بیماری فولیکولیت

 مویرگ های پاره شده

 لکه های قرمزی که روی صورت ظاهر می شوند ، غالباً در اثر پاره شدن مویرگ های ریز زیر سطح پوست ایجاد می شوند.به گفته وی، برخی از شایع ترین دلایلی که باعث پاره شدن رگ های خونی می شوند شامل تغییرات هورمون ها ، آسیب ناشی از آفتاب و بیماری های پوستی همانند روزاسه می‌باشد.

 خوشبختانه اگر این لکه های قرمز ناشی از تغییرات هورمونی باشند، به خودی خود از بین می روند. در صورت وجود آسیب ناشی از آفتاب یا یک بیماری پوستی مانند روزاسه، متخصص پوست و مو شما می تواند آن را معالجه کند.

نشانه های جوش های هورمونی در زنان چیست؟

 پیش دیابت

 یکی از دلایل قابل بررسی لکه های قرمز مشکوک توسط متخصص پوست، احتمال ابتلا به دیابت است. از آنجا که پیش دیابتی ها بیش تر از سایر افراد در معرض خطر ابتلا به عفونت های پوستی هستند در نتیجه بیش تر دچار انواع بثورات پوستی می‌شوند. گرانولوم آنولار و گزانتوماتوز اروپتیو نمونه های شایع این بثورات هستند.

 محصولات آرایشی بهداشتی

به مواد موجود در لوازم آرایشی بهداشتی خود، به ویژه محصولات مراقبت از مو، دقت کنید.

 گرچه رنگ مو شایع ترین علت است، اما سایر محصولات مو  از جمله اسپری مو ، شامپو و نرم کننده ها نیز می توانند باعث قرمزی، خارش و التهاب پوست شوند.

اغلب این نوع از واکنش های پوستی در اثر  اسانس های موجود در این محصولات یا پروپیلن گلیکول ایجاد می شوند.

‎ فقط نرم کننده‌ها حاوی ماده ای به نام ایزوپروپیل میریستات هستند که در صورت عدم شستشوی مناسب پوست سر، می‌توانند منافذ را مسدود کرده و منجر به ایجاد آکنه شوند. آیا می‌خواهید بدانید که بهترین راه برای فهمیدن اینکه کدام یک از محصولات دلخواهتان عامل لکه‌های پوستتان است، چیست ؟ کافی است  برای جلوگیری از ایجاد لکه  چند هفته از مصرف این محصولات خودداری کنید.

عوارض رنگ مو

‎ همچنین سایر شرایط جدی می‌توانند به صورت بثورات ، لکه‌ها، یا برآمدگی‌های قرمز روی پوست ظاهر شوند هرچند که شایع نیستند، از جمله:

‎ سرطان پوست

‎ سرطان پوست ، از ملانوم گرفته تا سرطان سلول لایه بازال ، ممکن است به شکل لکه های قرمز ، پلاک های پوسته ریزی دهنده یا حتی خال قرمز روی پوست ظاهر شود. در صورت مشاهده هرگونه برآمدگی یا لکه ای روی بدن که شرایط زیر را دارد، حتماً با پزشک مشورت کنید که:

‎ با گذشت زمان از بین نمی رود

‎ · در حال تغییر یا بدتر شدن است

‎ · ناگهان ، بدون هیچ دلیل واضحی ظاهر می شود

‎ · مشکوک به نظر می رسد است و باعث نگرانی شما می شود.

‎ تشخیص زودرس سرطان پوست

‎ خطرناک ترین انواع ضایعات پوستی خال های سرطانی هستند.  خال های معمولی طبیعی هستند و هیچ خطری ندارند.  اما همیشه ریسک این را دارند که : اگر رنگ ، اندازه یا فرم آن تغییر کند می تواند به سرطان خطرناک پوست تغییر یابد.  اگر مطمئن نیستید ، حتماً این خال  را بررسی کنید.  1.3 میلیون نفر در سطح جهان به این سرویس اعتماد دارند و به آنها در نظارت بر سلامتی پوستشان در خانه کمک می کند.  این سرویس در حال حاضر بیش از 27000 سرطان پوست را تشخیص داده و به نجات جان افراد بزرگسال و کودک کمک کرده است.

3.5/5 - (2 امتیاز)

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده

‎‎۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 362 مشاهده پرسش
  با عرض سلام.من بر اثر شستشوي زياد دستهام دچار خشكي شديد شده و حالا در دونوبت رؤي يكي از دست هايم دانه هاي قرمز ميزنه كه خارش هم ندارن و با چرب كردم و گذشت چند ساعت از بين ميروند.مشكل چيست و اين قرمزي ها به چه علت بوجود مي آيد؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   صرفا با یک شرح حال ساده نمیتوان اظهار نظر کرد علت ایجاد این دونه ها چی هستش و برای اظهار نظر تخصصی تر لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر حمید شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 252 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید خدمت شما مدتیست در دستهای پدرم لکه‌های قرمز رنگی پیدا شده میخواستم خواهش کنم علت ودرمان این بیماری را برای بنده توضیح دهید در ضمن پدرم 60 سال دارد با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   با یک شرح حال ساده نمیتوان علت ایجاد این لیکه هارو بررسی کرد برای اظهار نظر تخصصی لازم هست ایشون از نزدیک معاینه شوند.

 • تصویر کاربر ملک شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 308 مشاهده پرسش
  دلیل دانه های قرمز روی پا که به مرور زیاد هم میشن چیست
  درضمن من آپنه خواب هم دارم و به خاطر کارم زیاد سرپا هستم و از این رو انتهای پاهایم تورم میکنه
  درمانش چی هست.
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   دلایل زیادی میتواند برای این دانه های قرمز وجود داشته باشد لازم هست شما از نزدیک معاینه شوید تا فاکورهای مورد نظر مورد بررسی قرار گیرد و درمان مناسب با شرایط شما برایتان تجویز گردد.

 • تصویر کاربر Amir شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام مدتی است دچار بیماری سبوره پوستی بر روی بینی شده ام . لکه های قرمز مایل به زرد که گاهی خارش دارند و گاهی نه . بعد از کندن ، سطحشون تازه می شوند . هم چنین خشک و پوسته پوسته هستند .
  هم چنین دانه های قرمز روی پوستم دستم ظاهر میشوند . دانه هایی به تعداد حدود ۱۰ تا که بعد از حمام رفتن مشخص میشن و معمولا به زودی از بین می روند و خارشی ندارند .
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   سلام وقت بخیر لطفا لیف نکشید و در اسرع وقت تشریف بیارین تا توسط پزشک متخصص ویزیت بشین و دوره درمان براتون شرو ع بشه
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۱۱ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   شما میتونین با همکارانم در بخش روابط عمومی تماس بگیرین تا نزدیک ترین وقت رو براتون رزرو کنند
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Invoker شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  سلام من دوسه روزه نقطه های قرمز رو پام در میاد نمیخارن فقط مشکلم اینه درمیان از برادرم گرفتم .. چجوری با چ دارویی باید درستش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   تجویز دارو بدون معاینه بالینی کار غیر علمی هست برای اظهار نظر تخصصی لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر محسن شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام. من۴۰ ساله هستم پارسال یه لک کوچک سفید تو گردنم بود اندازه عدس الن به اندازه سکه شده خارش هم نداره لطفا راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر محسن یکشنبه ۴ خرداد ۹۹( 3 سال پیش)
   با سلام بنده ۴۰ ساله هستم پارسال یه لک سفید اندازه عدس زیر گلوم بود الان اندازه سکه شده خارش هم نداره. راهنمایی بفرمایید لطفا
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   عوامل زیادی میتواند بر این موضوع تاثیرگذار باشد برای اظهار نظر تخصصی لازم هست شما از نزدیک معاینه شوید.

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 247 مشاهده پرسش
  لکه های صورتی رنگی ابتدا روی پوست ران و حالا هم روی پاها ظاهر شدن.
  این لکه ها به مرور زمان حدود 3 ماه کمرنگ میشوند و بعد از بین می روند. ولی تعداد آنها زیاد می شود. بدون خارش و خشک هستند
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   علل متفاوتی برای ایجاد این لک ها وجود دارد که لازم هست از نزدیک معاینه شوید تا درمان مناسب با شرایزشما برایتان تجویز گردد.

 • تصویر کاربر Saboori شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 240 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید چندوقتی هست بدنم پر از جوش های قرمز شده و چنتا لکه قرمز روی دستم ایجاد شده ک بشدت نیخاره و حالت تاول پیدا کرده.ایا باید ب پزشک مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   بله قطعا برای اظهار نظز درمورد اینکه به چه علتی ایجاد شدند و چه راه درمانی برایتان مناسب است لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر baran شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 261 مشاهده پرسش
  این لکه ها نشانه چیست؟شب خوابیدم صبح که بیدار شدم اینا روی پوستم بودن روز اول کم بود اما روز دوم هم زیاد شدن هم اینکه روی صورتم هم هستن.ممنون از کمک شما
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سام عزیزم

   صرفا با یک عکس نمیتوان اظهار نظر که این لک ها چی هستند و چه علتی دارند برای اظهار نظر تخصصی لازم هست از نزدیک معایه شوید تا فاکتورهای مورد نظر مورد بررسی قرار گیرد.

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 215 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید پدر من حدود ۵۹ ساله حدود دو هفته است که کف دستانش دانه های برجسته ریز قرمز رنگ زده اول دست راست بوده و بعد حدیدا دست چپش هم زده که اینها بدون خارش یا سوزش یا درد هستند ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام عزیزم

   پدیدار شدن این دانه های قرمز میتواند عل مختلفی داشته باشد برای اظهار نظر تخصصی لازم هست ایشون از نزدیک معاینه شوند و فاکتورهای مورد نظر مورد بررسی قرار گیرد و درمان مناسب برایشان صورت گیرد.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر