درمان و پیشگیری از افتادگی پلک پس از بوتاکس

افتادگی پلک پس از بوتاکس می تواند تقارن و زیبایی چهره افراد را بر هم بزند. این شرایط که به آن پتوز (Ptosis) نیز می گویند می تواند بسیار نگران کننده باشد، اما خوشبختانه به هیچ وجه دائمی نیست و با گذر زمان از بین می رود.
  • مشکل افتادگی پلک پس از بوتاکس یکی از عوارض جانبی تزریق بوتاکس است که البته نادر بوده و هر فردی آن را تجربه نمی کند
  • پتوز پلک یا همان افتادگی پلک معمولا به شکل طبیعی پس از گذشت چند هفته حل می شود.
  • راه های درمانی خاصی در دسترس هستند تا بتوان به کمک آن ها میزان شدت این حالت را به حداقل برسانیم.

بسیاری از افراد از بوتاکس (Botox) با عنوان یک معجزه مدرن یاد می کنند. تنها با انجام تزریقات سریع و آسان، آن هم هر سه الی چهار ماه، می توانید چین و چروک و افتادگی های دور چشم و پیشانی خود را تا سال ها از بین ببرید. این پروسه بسیار ساده و سریع است و تاثیرات آن نیز خیلی زود و بلافاصله پس از تزریق ژل مخصوص قابل رویت خواهد بود.

تزریق بوتاکس به عنوان یکی از محبوب ترین پروسه های زیبایی در کلینیک های مطرح جهان شناخته می شود و این موضوع به هیچ وجه غافلگیر کننده نیست.

با این حال همچون هر پروسه درمانی و زیبایی دیگری، بوتاکس نیز ممکن است مشکلات و عوارض جانبی خاصی را به همراه داشته باشد. یکی از همین عوارض جانبی نادر و بد، افتادگی پلک در افراد است.

علاوه بر این، ریسک بروز این مشکل را می توان با رعایت برخی دستورالعمل های خاص در حین اجرای پروسه تا حد زیادی کاهش داد. با این حال حتی اگر تمامی این پروتکل ها نیز به خوبی رعایت شوند، مشکل پتوسیس پلک ها باز هم ممکن است در برخی از بیماران نمود پیدا کند.

عوامل ایجاد پتوز پلک بعد از بوتاکس

سم خاصی که در بوتاکس با نام بوتولینیوم وجود دارد با فلج کردن عمدی عضلات در صورت، معجزه خود را انجام می دهد. این فلج شدن عمدی از ایجاد شدن چین و چروک های پیشانی و خطوط خنده در چهره توسط عضلات صورت جلوگیری می کند.

علت پتوز بعد از بوتاکس

متاسفانه پس از تزریق بوتاکس و این سمت به داخل پوست، برخی پزشک ها در زمینه این که سم مربوطه به چه نقاطی منتقل می شود کنترل صد درصدی ندارند. در برخی موارد نادر این سم از طریق غشا میانی پوست به سمت عضله ای که در بالای چشم قرار دارد منتقل می شود.

کلینیک تزریق بوتاکس شمال تهران

اگر شما هم به مزایای بوتاکس باور دارید، همین حالا جهت مشاوره و تعیین وقت تماس بگیرید.

۰۲۱۲۲۶۵۷۹۱۶

مرکز جوانسازی دکتر گیتا مجید زاده

این عضله مسئول بالا و پایین آمدن پلک چشم های شما است. در واقع کارکرد عضله مذکور همچون در یک گاراژ برای هر کدام از چشم های شماست. وقتی که این عضله به سمت عقب فشرده شده و از جلوی صورت شما دور می شود، چشم های شما باز خواهند شد.

متاسفانه حتی اگر ذره ای کوچک از سم بوتولینیوم به عضله بالای پلک های چشم برسد، باز کردن کامل چشم ها برایتان غیر ممکن خواهد شد. در نتیجه مشکل افتادگی پلک چشم ها به وجود می آید.

علت به وجود آمدن مشکل افتادگی پلک یا مصرف زیاد بوتاکس در پروسه درمانی است و یا تزریق آن نزدیک به پلک ها که در نتیجه آن سم مربوطه می تواند به سمت عضله بالای پلک منتقل شده و آن را تا حدی فلج کند.

تزریق کردن بوتاکس به پوست یک هنر خاص می خواهد. پزشک های با تجربه، فهم و دانش خوبی نسبت به ساختار عضلانی صورت داشته و می توانند تصمیمات منطقی در زمینه محل تزریق بوتاکس بگیرند. با انتخاب صحیح نقاط مناسب و عمق تزریق در هر محل، می توان ریسک های مرتبط با سم بوتولونیوم را به حداقل خود رساند.

 هنگامی که مشکل پتوز یا همان افتادگی پلک پس از تزریق بوتاکس به وجود می آید، دلیل آن معمولا تزریق این ماده سمی در عمقی کم از عضله پیشانی است که باعث می شود پیشانی افراد به سمت پایین ریلکس شود و در نتیجه پلک های بالا به سمت پایین افتاده می شوند.

جلوگیری از ورم چشم بعد از بوتاکس پلک

اولین و مهمترین پیشنهاد در این زمینه: حتما به ملاقات یک متخصص پوست تایید شده گروه های پزشکی و یا یک جراح پلاستیک بروید که سابقه کار با بوتاکس را داشته و درک خوبی از ساختار عضلانی چهره افراد داشته باشد.

علاوه بر این، از محصولات عمومی و عادی برای پروسه درمانی استفاده نکنید. قبل از تزریق بوتاکس، از پزشک خود بپرسید که آیا تزریقات بوتاکسی که قرار است انجام شود مربوط به برند های تولید کننده شناخته شده و معتبر هستند یا خیر.

مدت زمان تأثیر بوتاکس بعد از تزریق بر پلک ها

خبر خوب اینجا است: بیشتر پلک های افتاده به خودی خود و تا شش هفته پس از تزریق بوتاکس خوب می شوند.

در حالت عمومی، تاثیرات ناخواسته به نسبت تاثیرات مد نظر افراد کمتر به قوت خود باقی می مانند چرا که دز کمتری به عضله می رسد. ممکن است بین سه تا چهار ماه طول بکشد – همان میزانی که تاثیر بوتاکس در داخل پوست باقی می ماند

بنابراین مدت زمانی که مشکل پتوتیس پلک های شما باقی می ماند به این موضوع بستگی دارد که میزان حرکت سم بوتولینیوم درون بوتاکس چقدر بوده است و چقدر از آن توانسته است به عضله مسئول باز و بسته کردن پلک چشم ها برسد.

نفازولین برای افتادگی پلک

درمان دارویی افتادگی پلک در اثر بوتاکس

شما می توانید با مشورت پزشک خود از قطره چشمی آپرکلینیدین استفاده کنید. این قطره با منقبض کردن عضلات چشم، پلک بالایی را بالاتر می کشد.

در مورد استفاده از قطره نفازولین برای افتادگی پلک ملاحظات زیادی وجود دارد.

پزشکان، استفاده مداوم برای بیشتر از 1 هفته از قطره های آنتی هیستامین مانند نفازولین را منع کرده اند. زیرا استفاده بلند مدت از این قطره ها باعث قرمز شدن چشم می شود. همچنین استفاده مداوم از نفازولین باعث می شود چشم به این قطره عادت کرده و این قطره دیگر اثر بخشی خود را نداشته باشد.

هزینه تزریق بوتاکس پیشانی

سوال: آیا آرایش کردن بعد از بوتاکس امکان دارد؟

بوتاکس یک درمان خاص به حساب می آید که در آن سم بوتولیزم در داخل پوست و عضلات صورت تزریق می شود تا مشکل چین و چروک بر روی پوست از بین برود. با این که بوتاکس یک درمان موقت به حساب می آید، بسیاری از افراد این تزریق را قبل از مراسم و رویداد های خاص انجام می دهند. با این حال، بسیار مهم است بدانیم که آیا می توان از لوازم آرایشی پس از جلسه تزریق استفاده کرد یا خیر و در صورت مثبت بودن پاسخ، چه زمانی برای این کار مناسب است.

آرایش بعد از بوتاکس

زمان

با این که پیشنهاد می شود در حین انجام تزریق بوتاکس به عضلات صورت بهتر است از لوازم آرایشی استفاده نکنید، اما می توانید پس از اتمام این پروسه از لوازم آرایشی خود استفاده کرده و خودتان را آماده رویداد یا مراسم خاصی کنید.

شما می توانید 4 ساعت پس از اتمام جلسه تزریق بوتاکس از این لوازم زیبایی بر روی صورت خود استفاده نمایید.

ملاحظات

بوتاکس گاهی اوقات می تواند منجر به بروز ورم و کبودی در ناحیه تزریقی پوست شود. بسیاری از کلینیک های زیبایی و تزریق بوتاکس پیشنهاد می کنند که ناحیه مربوطه را با لوازم آرایشی بپوشانید، بنابراین استفاده از این لوازم پس از جلسات تزریق بوتاکس امن بوده و مشکلی را برای افراد به وجود نمی آورد.

هشدار

با این که بوتاکس و تزریق آن امن و مناسب است اما ما پیشنهاد می کنیم که تا چند ساعت پس از جلسه تزریق خود دراز نکشید و یا ناحیه مربوطه را مالش ندهید که این موضوع شامل مالیدن لوازم آرایشی در ناحیه تزریق بوتاکس می شود.

دانشنامه پوست و زیبایی پوست پدیا

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده و دکتر نابت تاجمیر ریاحی

۰۲۱۲۲۶۵۷۹۱۶

درمان و پیشگیری از افتادگی پلک پس از بوتاکس
3 (60%) 1 رای

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده و دکتر نابت تاجمیر ریاحی

۰۲۱۲۲۶۵۷۹۱۶

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر