درمان قطعی جوش های آبدار در کودکان

بچه ها دارای پوست هایی حساس هستند و سیستم ایمنی آن ها هنوز در مرحله شکل گیری خود قرار دارد. این بدان معناست که آن ها نسبت به عفونت های مختلف و خاص آسیب پذیر است. علاوه بر این موضوع، اگر وضعیت آب و هوایی نیز نامناسب باشد، ممکن است جوش و دانه هایی بر روی پوست آن ها شکل گیرد که به این موارد جوش آبدار می گویند.

جوش آبدار چیست؟

جوش آبدار در واقع یک برآمدگی حساس و باریک است که به خاطر یک عفونت موجود در غدد چربی و یا پیاز مو بر روی پوست شکل می گیرد. این نوع عفونت معمولا به خاطر یک باکتری خاص با نام استافیلوکوکوس آوریوس اتفاق می افتد.

این باکتری ممکن است بر روی پوست وجود داشته باشد و از طریق شکاف های کوچک بر روی پوست وارد بدن می شود و یا ممکن است به کمک مو به سمت پیاز درونی آن حرکت کند. در نهایت این عفونت تبدیل به یک دانه آبدار پوستی می شود.

درمان دانه های آبدار روی پوست

جوش های این چنینی بر روی صورت، کمر، گردن، شانه ها، کشاله ران و باسن به وجود می آیند. در برخی از موارد ممکن است کودکان تب نیز داشته باشند. جوش های ساده نظیر جوش های حرارتی در کودکان را ممکن است بتوان با درمان های خانگی برطرف کرد، اما در صورتی که هرگونه شک و تردید وجود دارد، بهتر است که به سراغ کمک یک متخصص حرفه ای بروید.

آیا جوش های آبدار کودکان واگیردار هستند؟

برخی از جوش های روی پوست به عنوان مثال جوش های چرک دار ممکن است واگیردار باشند. عفونت موجود در این دسته از جوش ها فقط به بخش های دیگر از بدن فرد منتقل نمی شود و افرادی که تحت هر شرایطی تماس نزدیک با پوست برقرار کند ممکن است به عفونت مبتلا گردند.

این عفونت ممکن است حتی با به اشتراک گذاشتن حوله ها، روتختی ها و یا مسواک نیز بین دو نفر منتقل گردد.

جوش های چرک دار بر اثر عفونتی در فسیل مو شکل می گیرند که عامل آن یک باکتری خاص با نام استاف باکتریا است. این دسته از جوش های چرکین ابتدا به شکل برآمدگی های ریز بر روی پوست ظاهر می شوند اما با گذر زمان بزرگ و بزرگ تر می شوند و درون آن ها پر از چرک خواهد شد. به چندین جوش چرک دار کنار هم کاربانکل می گویند.

یک جوش چرک دار در بچه ها می تواند بر روی هر بخشی از بدن شکل گیرد چرا که تقریبا هر ناحیه ای از بدن انسان ها حاوی پیاز مو است. با این حال این دسته از جوش ها معمولا بیشتر در بخش هایی از بدن شکل می گیرند که در آن ها تعریق وجود دارد و یا در نواحی که دارای چین و چروک هستند نظیر صورت، گردن و یا زیر بغل دیده می شوند.

شاید برای شما هم جالب باشد  👈👈 آکنه چیست؟ 👉👉

کشاله ران و باسن نیز دو ناحیه دیگر هستند که جوش های چرک دار آن ها را مورد هدف قرار می دهند. به همین خاطر است که بسیاری از مادر ها متوجه شده اند که جوش های چرک دار بیشتر در فصول گرم و یا بارانی بر روی پوست بچه ظاهر می شوند.

جوش های روی دست کودکان
جوش های روی دست کودکان

جوش های آبدار در نوزادان چقدر دوام دارند؟

زمانی که یک جوش آبدار بر روی پوست بچه ایجاد شود شاهد شکل گیری یک برآمدگی حساس و باریک خواهیم بود. با گذر زمان این برآمدگی بزرگتر و قرمز تر خواهد شد. حدود یک هفته پس از شکل گیری اولیه، در داخل این جوش ها چرک ایجاد می شود.

اگر درمان این جوش ها را بر عهده سیستم طبیعی ایمنی بدن بگذاریم، احتمالا پس از چند هفته این جوش های آبدار بر روی پوست از بین می روند. در صورتی که جوش ها پس از گذشت دو هفته هیچ تغییری نکردند و یا نشانی از بروز تغییر نداشتند بهتر است که حتما به سراغ متخصصین پوست بروید.

درمان جوش آبدار در کودکان

این مهم است که حتما به منظور جلوگیری از پخش شدن عفونت، ناحیه آلوده را به صورت مرتب با ضد عفونی کننده تمیز کنید. در صورتی جوش آبدار شما باز شد، ناحیه اطراف آن را به کمک پنبه و یا مواد ضد عفونی کننده تمیز کنید.

در حین خشک کردن این زخم ها نیز حتما آن ها را به کمک چیزی بپوشانید تا کودک پس از آن به جوش خود دست نزند. اجازه ندهید کودک بخواهد جوش خود را فشار دهد و یا آن را سوراخ نماید چرا که این ها منجر به ماندن جای زخم بر روی پوست و همچنین شیوع عفونت به بخش های دیگر می شوند.

مطالب مرتبط: درمان کهیر در کودکان

در صورتی که جوش های کودک شروع به بزرگ تر شدن و پخش شدن در نواحی اطراف پوست کنند، پزشک معالج احتمالا استفاده از آنتی بیوتیک ها را تجویز خواهد کرد.

شایان ذکر است که حتی پس از از بین رفتن جوش های روی صورت باید دوره استفاده از آنتی بیوتیک ها را به اتمام برسانید. همچنین می توانید یک کرم ضد عفونتی را پس از مشورت با پزشک خود مورد استفاده قرار دهید.

در برخی از موارد، ممکن است پزشک پوست پیشنهاد کند که جوش ها به کمک جراحی باز شده و چرک درون آن ها خارج گردد. ممکن است این پروسه جراحی به کمک بیهوشی پیگیری گردد.

از اگزما بیشتر بدانید

جوش آبکی روی پا
جوش آبکی روی پا

امکان درمان جوش های روی سر کودکان به کمک مالیدن الکل بر روی آن ها وجود دارد. این کار منجر به ضد عفونی شدن ناحیه مربوطه شده و همچنین می تواند جوش هایی که احتمالا بر اثر یک عفونت ساده شکل گرفته اند را نیز درمان کند.

در شرایطی که چندین جوش بر روی سر به وجود آمده باشند، علت احتمالی بروز معمولا گرما و همچنین آب و هوا است. در چنین شرایطی، استفاده از روغن نارگیل در ناحیه مربوطه می تواند بسیار کارساز باشد چرا که قابلیت سرد کردن را دارد.

این مطلب را نیز بخوانید: علائم خوب شدن مولوسکوم چیست؟

درمان های خانگی برای حل مشکل جوش های آبکی

در بیشتر موارد، جوش های آبدار پس از چند روز به صورت طبیعی بهبود پیدا می کنند. با این حال می توانید از راهکار ها و درمان های خانگی متعددی برای سرعت بخشیدن به پروسه بهبود بهره ببرید.

درمان خانگی جوش صورت

 • گرم کردن ناحیه مربوطه

برای درمان سریع درد مربوط به این جوش ها می توانید از بسته های آب گرم استفاده کنید و آن ها را به مدت چند دقیقه بر روی ناحیه جوش قرار دهید. این کار می تواند تا چند بار در طول روز تکرار گردد. همچنین انجام این کار می تواند به چرک درون جوش کمک کند تا زودتر بیرون بیاید که همین شروع پروسه بهبود است.

 • درمان با عسل

قرار دادن عسل بر روی جوش ها می تواند یک ایده خوب باشد، چرا که عسل به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی به شمار می رود.

 • قرار دادن فرنی یا حریره بر روی پوست

شما برای درمان جوش های آبدار می توانید از قرار دادن فرنی یا حریره (Porridge) نیز استفاده کنید. یک بسته فشرده و گرم از این ماده را درست کنید. برای این کار کافیست از یک پارچه نخی استفاده کرده و در داخل آن فرنی یا حریره را بریزید و سپس کل آن را درون شیر داغ فرو کنید. این ماده می تواند به شکل بهینه ای میزان ورم را کاهش دهد و در نتیجه پروسه درمان جوش ها سریعتر خواهد شد.

همچنین بخوانید: 10 درمان خانگی و گیاهی آکنه

 • برگ های جعفری

همچنین می توانید از پوشش های حاوی برگ های جعفری نیز برای درمان استفاده کنید. این برگ های طبیعی را می توان تا زمانی که نرم شوند بجوشانید و پس از خارج کردن آب اضافه از آن ها می توان یک پوشش مناسب از جعفری را در اختیار داشت. قرار دادن این پوشش بر روی جوش ها می تواند به سرعت بهبود آن ها کمک شایانی کند.

 • زردچوبه

قرار دادن پودر زردچوبه بر روی جوش ها نیز می تواند یک راهکار کاربردی برای درمان باشد چرا که در این ماده نیز موادی با قابلیت ضد عفونی وجود دارند.

 • ترکیبی از آب پیاز و سیر

اگر یک جوش بر روی پوست پاره شود، می توانید ترکیبی از آب پیاز و سیر را بر روی آن قرار دهید. با انجام این کار نه تنها می توانید باکتری ها را از بین ببرید بلکه سرعت بهبود را بالا برد.

درمان جوش با سیر

علل بروز جوش های آبدار در کودکان

برخی از شرایط بدنی و پزشکی خاص نیز ممکن است یک کودک را در معرض ریسکی بالاتر به ایجاد جوش های آبدار بر روی پوست قرار دهند.

 • پایین بودن سطح بهداشت شخصی
 • ایمنی پایین
 • کم بودن مواد مقوی و ضروری در بدن
 • کم خونی و یا کم بودن آهن
 • قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی خاص نظیر استفاده از صابون ها، کرم ها و مواد شوینده ای که منجر به بروز مشکل در پوست می شوند
 • شرایط و مشکلات آب و هوایی نامناسب نظیر گرمای شدید و یا شرجی بودن
تاول های آبکی پوست
تاول های آبکی پوست

تشخیص دانه های آبدار روی پوست

پزشک معالج ممکن است یک آزمایش کامل بدنی را در دستورالعمل خود قرار دهد تا مشخص شود آیا عفونت به نواحی دیگری از بدن نیز پخش شده است یا خیر.

همچنین ممکن است وی بخواهد بخشی از جوش صورت را مورد آزمایش قرار دهد تا هرگونه دلیل احتمالی پزشکی برای ظاهر جوش های آبدار بدین وسیله رد شوند. پس از آنالیز کردن تمامی فاکتور ها، پزشک معالج تشخیص نهایی خود را ارائه می کند.

عوارض جانبی و مشکلات جوش های پوستی کودکان

در حالت عمومی جوش های آبدار کودکان منجر به عوارض جانبی خاص نمی شوند و نیازی به درمان پزشکی و دارویی خاصی ندارند. اما اگر یک جوش آبدار تحت فشار قرار گرفته و یا باز شده باشد، ممکن است منجر به ایجاد زخم بر روی پوست شود. اگر جوش آبدار خیلی بزرگ شود ممکن است یک سیلولیت را شکل دهد.

در این شرایط استفاده از آنتی بیوتیک ها ضروری خواهد بود. در صورتی که جوش آبدار تبدیل به گروهی از جوش ها شوند و در آن نشانه ای از ضعیف تر شدن نباشد، ممکن است عمل جراحی یکی از پیشنهاد های پزشک معالج باشد. از آن جایی که جوش های چرکین واگیر دار هستند بهتر است در مواجه با آن ها با دقت عمل بیشتری وارد شوید.

ممکن است جای جوش ها روی پوست کودکان بماند. اما نگران نباشید آن ها می توانند در بزرگسالی با روش های مختلفی به درمان جای جوش خود بپردازند. در لینک زیر مطالب بیشتری درباره روش های درمان جای جوش بخوانید:

روش های درمان فرورفتگی جای جوش

جلوگیری از به وجود آمدن دانه های آبدار پوستی در کودکان

برخی چیز های خاص ممکن است در صورت اجرا شدن بتوانند از شکل گرفتن جوش های آبدار در کودکان جلوگیری کنند.

 • حفظ بهداشت کافی و مناسب برای کودک
 • مطمئن شدن از این که کودک غذاهایی سالم و متعادل را مصرف می کند
 • شستن دست کودک به صورت مرتب
 • عوض کردن منظم حوله های کودک، رو تختی ها و شستن لباس ها و شستن همه این موارد با آب گرم
 • برای جلوگیری از پخش شدن جوش ها حتما آن ها را به خوبی بپوشانید و پوشش آن ها را به صورت منظم عوض کنید. حتما در حین عوض کردن آن ها مواظب باشید تا به جایی از بدن برخورد نداشته باشند.
 • در صورتی که جوش های آبدار باز شدند، به خوبی آن ها را تمیز کنید و مطمئن شوید که چرک درون جوش ها با ناحیه دیگری از بدن کودک تماس پیدا نکند.
 • حواستان به نشانه های مربوط به جوش های آبدار جدید در بدن کودکتان باشد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت داشتن برخی مشکلات و علائم باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کرد.

 • زمانی که کودک مشکل تب پیدا کند
 • جوش های آبدار شروع به بزرگ شدن کنند و دردناک شوند
 • حتی پس از گذشت دو هفته هیچ نشانه ای از بهتر شدن در جوش ها دیده نشود
 • جوش ها دائما در حال ظاهر شدن و پخش شدن در دیگر نواحی بدن باشند
 • گره های لمفاوی کودک ورم کنند
 • درون جوش ها پر از چرک شود

پدیدار شدن جوش های آبدار بر روی پوست کودکان معمولا اتفاقی ناراحت کننده و خطرناک نیست. سیستم دفاعی طبیعی در بدن به خوبی مشکل را برطرف می کند. اما در صورتی که حس می کنید جوش های آبدار از بین نمی روند و در حال پخش شدن در بخش های دیگر از بدن هستند و یا احتمالا نشانه ای از یک مشکل سلامتی درونی هستند، همیشه پیشنهاد می شود که به سراغ پزشکان متخصص رفته و از آن ها راهنمایی بخواهید.

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده و دکتر نابت تاجمیر ریاحی

‎‎۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آوا یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 319 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. روی نوک دماغ دختر من‌ عید نوروز امسال یک جوش خیلی خیلی بزرگ که هر روزم بزرگتر میشد زد و چون قرنطینه بود و دسترسی به پزشک نداشتیم اینترنتی مشورت گرفتیم و پماد زدیم که فایده ای نداشت بلاخره یه رو شاید بعد از دو سه هفته ترکید و کلی چرک و خون ازش بیرون آمد و به توصیه دکتر پوست آنتی بیوتیک هم بهش دادیم ولی الان بعد از گذشت ده ماه هنوز یه برآمدگی روی دماغشه که خیلی مشخصه به متخصص پوست نشون دادم پماد داد که هیچ تاثیری نداشت آیا درمانی برای از بین رفتن این برآمدگی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام وقت بخیر در رابطه با عکسای ارسالی باید بگم که جزو مواردی هست که حتما باید به صورت حضوری مورد بررسی قرار بگیرد اگر به صورت حضوری نمبتونین تشریف بیارین از وب سایت به صورت انلاین وقت بگیرین تا دکتر با شما تماس تصویری داشته باشند برای سهولت در انجام کار شما میتونین از لینک زیر استقفاده کنید
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   جهت ویزیت آنلاین با آقای دکتر ریاحی می توانید از طریق لینک زیر اقدام فرمایید: https://drmajidzadeh.com/visitonline پس از ثبت نام، حداکثر طی 2 تا 4 هفته نوبت ویزیت شما خواهد شد و از طریق تماس تصویری، ویزیت شما با آقای دکتر ریاحی انجام می شود
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رضا سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 270 مشاهده پرسش
  با سلام واحترام مدتی است که در قسمتهایی از بدنم احساس خارش وسپس قرمز میشود ومیسوزد معمولا در شبها وبعد از چند ساعت خودبخود رفع میشود ازمایشات خونی انجام شده در مورد قند وانزیم های کبدی نرمال بودها است لطفا راهنمایی بفرمایید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام وقت بخیر خارش و قرمزی پوست معمولا به دلیل حساسیت ایجاد میشودو یا در اثر استفاده از کرم و پماد ایجاد شده یا استفاده از لباس های غیر نخی یا الیاف مصنوعی این خارش و قرمزی ایجاد میشود برای بررسی دقیق تر حتما پزشک متخصص پوست و مو باید این مورد رو بررسی کنند
 • تصویر کاربر پرنسا یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 288 مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید دو روزی هست روی کمر و دست دخترم جوشهایی زده که گاها آبدار هست و خارش شدید داره پماد کالامین زدم اثر نکرد میشه راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۳۰ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام وقت بخیر احتمال حساسیت یا قارچ پوستی بسیار زیاد هست لیف به هیچ عنوان نکشید و در اسرع وقت تشریف بیارین تا پزشک متخصص بررسی کنند شما میتونین با مطب تماس بگیرین تا همکاران ما در بخش روابط عمومی براتون وقت رزرو کنند
 • تصویر کاربر اترین پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 266 مشاهده پرسش
  سلام ‌خسته نباشید دخترمن ۶/۵سالش سه روز جوش‌های. ریز وخیلی کم خارش داره دکترداخلی بردم گفتن حساسیت بعدشه روزه‌ی میشه ولی هنوزخوب نشده نگران بودم شماراهنماییم کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم وقت بخیر احتمال حساسیت
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام عزیزم وقت بخیر احتمال حساسیت بسیار زیاد هست لیف نکشید ودر صورت بیشتر شدن به پزشک متخصص مراجعه کنید عزیزم میتونین از لینک زیر استفاده کنید تا سوالاتون راجع به جوش برطرف بشه
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده پنجشنبه ۲۹ آبان ۹۹( 1 سال پیش)
   با لینک زیر 3 ویدیو با موضوع: 1. جوش 2. جای جوش 3. موارد مهم در مورد روآکوتان رو مشاهده میکنید: https://www.youtube.com/watch?v=BiAq-YMzEfY&list=PLHneUYYMBbusdrNsfYNRnda9fB5GMr4VZ
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر روشنك سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام دختر من ٢ سالشه و در اطراف زير بغلش جوش هاى نوك سفيد كوچك و نسبتاً آبدار ميزنه علتش چيه؟ و آيا نگران كننده هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۱ آذر ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام وقت بخیر در مورد جوش های چرکی باید خدمتتون عرض کنم که معمولا در اثر حساسیت ایجاد میشود از لباس های نخی استفاده کنید و در اسرع وقت به پزش متخصص مراجعه کنید
 • تصویر کاربر H.a شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 273 مشاهده پرسش
  سلام
  دختر من ۱۵ ماهشه روی سرش دوتا جوشه ابدار زده میشه بگید از چیه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۱ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر. ببنید به طور کلی جوش بر خلاف تصور اون که تو سن بلوغ فقط میزنه از بدو تولد تا پایان عمر ممکنه رخ بده و باید درمان شوند برای اظهار نظر باید از نزدیک معاینه شوند و شاید نیاز به برسی های دقیق تر باشد
 • تصویر کاربر کیارا یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 338 مشاهده پرسش
  سلام و عرص ادب ببخشین دخترم ۴ هفته س به دنیا اومده ولی هنگام تولد یه جوش بالای ابروی سمت چپش بود و الانم همین جوریه انگار چربی توشه.ممنون میشم راهنمایی کنین که چکارش کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر این باور که جوش فقط در زمان بلوغ اتفاق میوفته اشتباه هست جوش میتواند از زمان تولد تا پایان عمر رخ دهد اما برای اظهار نظر تخصصی که به چه علتی هست و چه راه درمانی براشون مناسب است لازم هست از نزدیک معاینه شوند
 • تصویر کاربر ابراهیم سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 276 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید ..
  عذرخواهم پسر من چند روزی هست بعد از مسافرت به یه روستا دانه های قرمز زیادی اطراف اندام های محتلف بدنش ایجاد شده ...متاسفانه این دانه ها قرمز و جوش های اب دار شده و باز میشه و گاها اب چرکی داره ... عجیب تر از ان ایجاد تاول های روی انگشت و اطراف کف پا و حتی انگشت دستش هست و نگرانمون کرده من فکر کردم گزش کک و پشه تو روستا بوده ولی خب علت این ناول ها چه میتونه باشه ...
  ممنون میشم محبت نمایید و بفرمایید چکار باید کنم ..!؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام وقت بخیر احتمال حساسیت یا قارچ پوستی بسیار زیاد هست به هیچ عنوان این نواحی لیف نکشید ودر معرض افتاب هم نباشید در اسرع وقت تشریف بیارین تا پزشک متخصص این مجموعه از نزدیک باهاتون ویزیت داشته باشند شما میتونین هر روز از ساعت 8 صبح تا 9 شب با شماره های مطب تماس بگیرین تا همکارانم در بخش روابط عمومی براتون وقت رزرو کنند
 • تصویر کاربر درخشان دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 360 مشاهده پرسش
  با سلام جناب آقای دکتر
  من بدنی لاغر دارم و از آنجایی که کارم بیشتر نشستنی است قسمت نشیمنگاهم روی باسن گاهی اوقات حالتی مثل جوش ایجاد میشود که بزرگ میشود و بعد از چند روز با خروج چرک و خون تخلیه میشود ولی بعد از تخلیه یک حالت چربی مانند باقی می ماند. بعد از مدتی باز اگر روی صندلی سفت به مدت طولانی بنشینم و یا غذاهای طبع گرم استفاده کنم مجدد همان قسمت همین مسئله ایجاد میشود
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۱۷ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام بله مواردی که فرمودید ممکنه تحریک کننده باشه اما علت اصلی بروز آکنه باید درمان بشه که نیازمند آزمایش خون و درمان دارویی است

   پیشنهاد می کنتیم 3 ویدیو زیر را حتما ببینید: حتما با فیلترشکن وارد شوید
   https://www.youtube.com/watch?v=jdor9R71f68&list=PLHneUYYMBbusdrNsfYNRnda9fB5GMr4VZ

 • تصویر کاربر لی سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  سلام دکتر دختر یک سال و نیم دارم و صورتش یک جوش کوچک زده بود من کمی فشارش دادم و فردای آن روز تبدیل شد به یک جوش چرکی الان هم چرک خشک کن مصرف میکنه و هم یک پماد ضد باکتری و ضخمش تا کی خوب میشه باز احتیاج هست که دکتر ببرمش؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۹ دی ۹۹( 1 سال پیش)
   سلام وقت بخیر در مورد جوش های چرکی بدون مشورت پزشک به هیچ عنوان دارویی مصرف نکنید واصلا دست کاری نکنید چون احتمال فراگیر شدن بسیار زیاد هست ودر اسرع وقت تشریف بیارین تا توسط پزشک معاینه بشید عزیزم
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر