علائم خوب شدن مولوسکوم قارچی یا زگیل های آبکی

مولوسکوم قارچ یک عفونت پوستی فراگیر و متداول در بین بیماران است که به راحتی از فرد درگیر به فرد دیگر منتقل می شود. در اثر این بیماری، گره ها و پاپول هایی بزرگ و شبیه به جواهر بر روی پوست شکل می گیرند. علاوه بر توضیح این بیماری درباره ی علائم خوب شدن مولوسکوم نیز صحبت شده است.


ویروس بیماری مولوسکوم قارچ (MCV) در اکثر اوقات کودکان زیر 15 سال را تحت تاثیر قرار می دهد. این پاپول ها عموما دردی را برای افراد ایجاد نمی کنند و نیازی به خاراندن آن ها نیست. این زخم های جواهرگونه می توانند هر بخشی از بدن را تحت تاثیر قرار دهند اما در اکثر مواقع بخش هایی نظیر شکم، دست ها و پاهای افراد دچار مولوسکوم قارچ می شوند. این بیماری معمولا بدون نیاز به درمان خاصی و پس از طی شدن دوره 6 تا 12 ماهه از بین می رود و هیچ اثری از پاپول های روی بدن باقی نخواهد ماند. با این حال در برخی موارد، درمان آن 4 سال طول می کشد.

از آنجایی که اکثر مردم به دنبال مشاوره با پزشکان متخصص پوست و کسب اطلاعات نیستند، دلیل بروز مولوسکوم قارچ در خود یا کودکان خود را نمی دانند. انجام مراحل درمانی می تواند از پیشرفت این زگیل های آبکی جلوگیری کند، با این حال عموما به درمان و دخالت نیازی نیست و این شرایط پوستی بدون دخالت و در گذر زمان از بین می رود.

علائم مولوسکوم قارچی پوست

برای اکثر افراد، علائم مربوط به این بیماری بر روی پوست رخ می دهند. پس از عفونت و آلودگی اولیه به این بیماری، حدود 7 روز الی 6 ماه طول می کشد تا شاهد پدیدار شدن علائم بیماری و پاپول های بر روی پوست باشیم.

آکادمی تخصصی پوست در آمریکا اعلام کرده است که معمولا 7 هفته پس از آلودگی اولیه بیمار به مولوسکوم قارچی ،پوست زخم شده و پاپول های مربوط به آن بر روی پوست ظاهر می شوند. این پاپول ها کوچک، محکم، به رنگ صورتی، گرد، مروارید گونه و زگیل مانند هستند که بر روی پوست در نواحی مختلف بدن ظاهر می شوند؛ به این دلیل است که گاهی آن را زگیل های آبکی می نامند.

این پاپول ها معمولا 1 تا 5 میلی متر طول دارند و مرکز آنها نیز روشن و متمایزتر است. این بیماری قارچی معمولا در بخش هایی از بدن رخ می دهند که پوشیده نمی شوند و از جمله آن ها می توان به صورت، دست ها و پاها اشاره کرد. امکان دیده شدن این علامت ها بر روی سینه و شکم نیز وجود دارد.

این بیماری قارچی از طریق رابطه جنسی نیز انتقال می یابد که پس از آلودگی فرد به آن، علامت ها و پاپول ها در بخش تناسلی، کشاله ران، زیر شکم و بین زانوها پدیدار خواهند شد. این علامت ها معمولا در اندازه کوچک شکل گرفته و در لایه بیرونی پوست باقی می مانند؛ اما می توانند به سایر بخش های پوست در نواحی مختلف بدن نیز پخش شوند.

برخی از این زگیل های آبکی دارای یک نقطه سفید و کوچک در میانه خود هستند که همچون جوش های صورت امکان باز شدن آن ها و خروج یک مایه از درونشان وجود دارد. ممکن است از بخش وسط این مولوسکوم ها خون نیز خارج شود.

علائم مولوسکوم قارچی

اکثر افراد با بیماری قارچی پوست معمولا حدود 20 پاپول را در پوست خود خواهند دید، اما در برخی افراد این عدد به بالایی 100 تا نیز می رسد. اگر تعداد این زخم های پوستی خیلی زیاد است و یا اندازه آن ها از 5 میلی متر بیشتر شده حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده و از آن ها مشاوره بخواهید، چرا که ممکن است مشکل از سیستم ایمنی بدن شما باشد و نیاز به درمان داشته باشید.

پس از حدود 6 تا 12 هفته، این زخم های پوستی کم کم ناپدید شده و از بین می روند و روند بهبود آغاز می شود. معمولا ممکن است علامت های کوچکی از برخی مولوسکوم های ناپدید شده بر روی پوست باقی بماند؛ اما معمولا پس از طی کردن دوران بهبود، اثری از این زخم های قارچی بر روی پوست افراد نخواهد بود.

پس از یک سال یا گذشت زمان بیشتری ممکن است علی رغم درمان و از بین رفتن زخمها، مولوسکوم ها و زخم های بیشتری در بخش های مختلف بدن شما شکل گیرند. اما زمانی که تمامی این زخم ها کاملا ناپدید شوند احتمال بازگشت آن ها به پوست شما بسیار کم است. در برخی موارد نادر، این بیماری ممکن است تا سال ها مقاومت کند.

علل بروز مولوسکوم قارچی در پوست

این بیماری می تواند از طریق تماس مستقیم یا نزدیک با یک فرد آلوده که معمولا تماس پوست با پوست در اثر نزدیکی جنسی می باشد؛ از فردی به فرد دیگر منتقل شود. همچنین امکان پخش شدن آن در بخش های مختلفی از بدن نیز وجود دارد. استفاده از لوازم شخصی فرد آلوده نظیر حوله و لیوان نیز می تواند منجر به انتقال بیماری مولوسکوم قارچ پوستی شود.

اکثر افراد در مقابل ویروس این بیماری مقاوم هستند و احتمال آلوده شدن آن ها به این بیماری بسیار کم است مگر اینکه به دلیل ضعف سیستم ایمنی خود دچار مشکل و آلودگی شوند. این ویروس تا زمانی که علائم و نشانه های آن بر روی پوست باقی مانده باشد واگیر دار است و می تواند افراد را مورد هدف قرار دهد. این زگیل های آبکی در بین کودکان متداول است؛ اما چون معمولا نوع خوش خیم آن در کودکان بروز می کند نیازی به غیبت از مدرسه و یا در پیش گرفتن درمان های پیچیده و سنگین پزشکی نیست.

زگیل های آبکی در چه افرادی بیشتر دیده می شود؟

با اینکه ممکن است هر فردی به این زگیل های آبکی دچار شود، ولی برخی افراد در مقایسه با عموم مردم در معرض خطر بیشتری قرار دارند. از جمله این افراد می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • کودکان زیر 10 سال (برای اطلاع از علل و درمان جوش های آبکی در کودکان کلیک کنید)
 • افرادی که در آب و هوای استوایی زندگی می کنند
 • افرادی که در ورزش هایی که تماس پوستی زیادی دارد نظیر کشتی شرکت می کنند
 • هر کسی با سیستم ایمنی ضعیف
 • افرادی که از درماتیک آتوپیک رنج می برند

بهترین روش درمان مولوسکوم

مشاورات پزشکی همیشه در این شرایط ضروری نیستند؛ چرا که این بیماری باید دوره خود را طی کرده و کم کم از بدن فرد آلوده خارج شود. اگر برخی افراد دچار لکه و زخم هایی بزرگ بر روی صورت یا گردن شده باشند؛ یا یک مشکل پوستی قبلی در آن ها وجود داشته باشد و یا اینکه از پیشرفت بیشتر بیماری هراس دارند؛ بهتر است حتما به پزشک متخصص پوست مراجعه کرده و به دنبال مراحل درمانی و کنترل کننده باشند. از جمله راه های درمانی مولوسکوم قارچی پوست می توان به موارد زیر اشاره داشت:

1- کورتاژ

در این روش از یک ابزار قاشق گونه استفاده می شود و آن را بر روی زخم های پوست می کشند و این کار در حالت بی حسی موضعی انجام می شود تا درد زیادی به سراغ بیمار نیاید.

درمان زگیل های آبکی

2- کرایوتراپی

در این روش از یک اسپری مایع فشرده شده جهت فریز کردن پاپول های روی پوست استفاده می شود. در این روش هر زخم پوستی تا 10 ثانیه و یا تا زمانی که یک لایه یخ روی آن ایجاد شود سرما می بینند. در این روش گاهی اوقات به چند جلسه درمانی نیاز خواهد بود.

3- دیترمای

در این روش از یک دستگاه الکتریکی حرارتی استفاده می شود تا زگیل های آبکی روی پوست را در حالت بی حسی موضعی بسوزانند و از بین ببرند.

4- لیزر تراپی

در این روش از تشعشعات باریک اما بسیار قدرمند و پر انرژی نوری استفاده می شود تا به درمان بیماری بپردازد.

5- درمان شیمیایی

پزشک متخصص در این روش یک ابزار پزشکی تیز و فلزی را وارد مولاسکا و پاپول ها می کند تا آن ها را از بین ببرد. این زخم ها سرانجام از بین رفته و محتویات آن ها خارج می شوند. درمان شیمیایی معمولا منجر به باقی ماندن اثرات ضخم بر روی پوست می شوند و گفته می شود تا حدی دردناک خواهد بود.

اگر در اطراف پاپول ها درماتیس یا اگزما رخ دهد، پزشک معالج ممکن است یک کرم هیدروکورتیزین، یک دارو جهت رهایی بیمار از خارش و یا استرویدهای خاصی را به بیمار تجویز کند. این موارد به بخش هایی که با درمیتیس مواجه هستند زده می شوند نه پاپول های بیماری قارچی.

هر کسی که سیستم ایمنی بدنش ضعیف هست نیاز به درمان ویژه تحت نظر پزشکان دارد، چرا که این موضوع فاکتوری خطرساز در بین بیماران پوستی مولوسکوم قارچی به شمار می رود. این زگیل ها (MCV) تا آخر عمر در بدن شما باقی نمی ماند و امکان بازگشت دوباره آن به بدن بیماری که بهبود یافته، وجود ندارد. وقتی از بین برود، احتمال بازگشت آن بسیار پایین است، مگر اینکه دوباره با فرد آلوده ای در تماس قرار گیرید.

6- انواع پماد برای درمان مولوسکوم کنتاژیازوم

معمولاً  پزشکان ممکن است پمادهای زیر را برای درمان مولوسکوم پیشنهاد می کنند و نظر پزشک در استفاده از پمادهای زیر ضروری است:

 • پماد رتینوئید
 • پماد Imiquimod
 • سایر پمادهای موضعی نظیر تازاروتن

راه های پیشگیری از ابتلا به مولوسکوم

راه های پیشگیری از ابتلا

در زمینه احتیاط برای جلوگیری از بروز بیماری MCV نیز راهکارها و ترفند هایی وجود دارد که در ادامه به بیان تک تک آن ها میپردازیم:

 • رعایت بهداشت مناسب دست ها، به خصوص اگر در خانه خود فردی آلوده به ویروس MCV دارید.
 • در صورتی که امکان برخورد و تماس پوستی با دیگر افراد وجود دارد، سطح مناطقی از بدن که بر روی آن ها مولاسکا یا پاپول وجود دارد را بپوشانید. به عنوان مثال از شلوارهای بلند و لباس هایی با آستین بلند و ضخیم استفاده کنید.
 • از ورزش هایی که به تماس بدنی زیادی نیاز دارند جلوگیری کنید. از جمله این ورزش ها می توان به کشتی، راگبی و جودو اشاره کرد.
 • پاپول های روی پوست را دست نزنید و هرگز آنها را نخارانید. پس از دست زدن به آن ها هر فرد باید دست های خود را آب گرم و صابون به خوبی بشورد.
 • مناطق آلوده پوست خود به بیماری MCV را تیغ نزنید چرا که می تواند منجر به آلودگی و عفونت پوستی شود و بیماری را به محیط پخش کند.
 • لوازم شخصی خود نظیر لباس، حوله و برس های مو را با کسی که MCV دارد به اشتراک نگذارید.

آیا مولوسکوم خطرناک است؟

با این که پاپول ها معمولا دردناک نیستند و نیاز به خاراندن آن ها نیست، ممکن است شرایط دیگر و مشکل سازی ایجاد شوند. ممکن است اگزما در اطراف مولاسکا و پاپول های پوستی ایجاد شود که در نهایت منجر به خارش، ورم و گاهی اوقات درد در بیماران می شود. اگزما می تواند منجر به خاراندن شده و ریسک عفونت و پخش شدن ویروس بر روی بدن و در اطراف بیمار را بالا برد و سرعت بهبود بیمار را کاهش خواهد داد.

دست زدن و یا خاراندن این پاپول های روی پوستی می تواند منجر به عفونت باکتریایی یا خارش بیشتر شود. پزشک معالج ممکن است در این شرایط آنتی بیوتیک های مختلف را به بیمار تجویز کند. در افرادی با سیستم ایمنی ضعیف نیز، ممکن است برخی مشکلات و عوارض خاص به وجود آیند. این موضوع می تواند به خاطر وجود بیماری هایی نظیر اچ آی وی، شیمی درمانی و یا استفاده از داروهای خاص باشد.

ممکن است در برخی موارد اثر پاپول و زخم های پوستی حتی پس از بین رفتن بیماری قارچی پوست نیز بر روی بدن انسان به خصوص افرادی با پوست سفید باقی بماند. ماندن اثر زخم ها در صورت بروز عفونت در حین بیماری، بیشتر اتفاق می افتد.

بیماران بزرگسال مبتلا به مولوسکوم باید تا زمانی که بیماری و پاپول های پوستی به شکل کامل از بین نرفته اند از تماس بدنی با افراد دیگر خودداری کنند. کاندوم ها محافظت کامل و مناسبی برای پخش MCV و ویروس آن نیستند چرا که ویروس این بیماری می تواند از مناطقی از بدن که توسط کاندوم پوشیده نشده اند به راحتی منتقل شوند.

در استخرهای شنا معمولا بیماری MCV به خاطر لوازم و چیزهایی که خارج از استخر به اشتراک گذاشته می شوند منتشر می شود که از جمله آن ها می توان به بورد های قایق سواری و حوله های مشترک اشاره کرد. قبل از شنا کردن باید پاپول و مولاسکاها را با بانداژهای محکم و ضخیم ببندید.

خارش پوست

علائم خوب شدن مولوسکوم قارچی

در مجموع بیماری مولوسکوم قارچی پوست یک بیماری شدید و خطرناک نیست. در حالت عمومی این بیماری در طول زمان و دوره 6 الی 12 ماهه از بدن فرد خارج می شود. با این حال همچون هر شرایط بیماری دیگری، بهتر است جهت جلوگیری از بروز آن و یا کم کردن سرعت پیشرفت آن اقدامات لازم را انجام داده و یا با پزشکان متخصص مشورت کنید. علاوه بر این در صورت ندیدن علائم خوب شدن مولوسکوم و بیشتر شدن شدت علائم بیماری مولوسکوم قارچ پوست، بهتر است حتما به پزشک پوستی مراجعه نمایید.

4.5/5 - (6 امتیاز)

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده

‎‎۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر دریا یکشنبه ۹ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 0 مشاهده پرسش
  یک عدد زگیل یا جوش روی شکم و نزدیکی ناف می تواند نگران کننده یا علایم زگیل تناسلی باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۹ بهمن ۱( 1 سال پیش)

   سلام وقت بخیر به صورت کلی هر جوشی نمیتونه عامل زگیل تناسلی باشه . عوامل متعددی در جوش تاثیر دارد ازجمله نوع تغذیه اب و هوا استرس و اضطراب .با توجه به عکسی که فرستادین هیچ مورد مشکوکی در خصوص زگیل تناسلی دیده نشد. احتمال جوش هورمونی بسیار زیاد هست به هیچ عنوان دستگاری نکنید لیف نکشید و در اسرع وقت جهت ویزیت حضوری تشریف بیارین .

   شما میتونین همه روزه از ساعت 8 تا 10 شب با همکارانم در بخش روابط عمومی تماس بگیرین تا نزدیک ترین وقت رو براتون رزرو کنند 

   02126806595

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲ بهمن ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام .ی چند روزیه بدنم ی دونه های ریز ریخته و خارش میدن
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲ بهمن ۱( 1 سال پیش)

   سلام وقت بخیر احتمال حساسیت پوستی بسیار زیاد هست اما برای یررسی دقیق تر باید حتما به صورت حضوری تشریف بیارین و ویزیت بشین لیف نکشید و بدون مشورت پزشک از دارویی استفاده نکنید 

   شما میتونین همه روزه از ساعت 8 تا 10 شب با همکارانم در بخش روابط عمومی تماس بگیرین تا نزدیک ترین وقت رو براتون رزرو کنند 

   02126806595

 • تصویر کاربر پویان یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ایا مولوسکوم بعد از 12ماه از بدن کاملا ازبین میره یاممکن بعد از چند سال دوباره عود کنه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر در این خصوص به هیچ عنوان بدون ویزیت حضوری نمیشه نظر قطعی داد حتما باید حضوری تشریف بیارین ویزیت بشین و دوره درمان قطعی براتون شروع بشه
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 سال پیش)
   هم چنین شما میتونین همه روزه از ساعت 8 تا 10 شب با همکارانم در بخش روابط عمومی تماس بگیرین تا نزدیک ترین وت روبراتون رزرو کنند
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۳۰ آبان ۰( 2 سال پیش)
   02126806595
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر بهاره دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام من مدت چند ماهه بغل ران پام چندتا دونه زده دکتر گفتن مولوسکوم دارم بمن گفتن کرایو کنم تعدادشون ۵،۶ تاس بهم پماد الدرا دادن آیا با استفاده از پماد به تنهایی خوب نمیشن و حتما باید کرایو کنم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده دوشنبه ۱۹ مهر ۰( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر معمولا با کرایو کامل برطرف میشه و بهتر هست که کرایو انجام بشه تا کاملا برطرف بشه عزیزم
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 135 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خانم دکتر اول روی پوست بیضم انتهای آلت حس کردم یسری برجستگی که نزدیک به سطح بود یعنی مسطح بود از حساست بیش از حد خودم برداشتم اسید سالیسیلیک زدم جاش زخم شد که جنتازدم بعدش این ضایعه ها از اون حالت در اومد بزرگ شد درد نداره خارش هم نداره، من مکمل میخورم رویال ژل شربت ایمونیس میخورم قرص پاور فیت میخورم روزی دو عدد و از نظر بهداشتی هم میتونم بگم همچی روتین و عادی هستش این داروهارو من 6ماهی هست مصرف میکنم و اینکه دو مرحله گارداسیل هم زدم دُز آخر ماه آینده هست.

  روزتون خوش 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر با توجه به عکسایی که فرستادین احتمال زگیل تناسلی بسیار زیاد هست به هیچ عنوان بدون مشورت پزشک از هیچ دارویی استفاده نکینید لیف نکشید و در اسرع وقت برای شروع درمان تشریف بیارین ویزیت بشین
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   شما میتونین همه روزه از ساعت 8 تا 10 شب با همکارانم در بخش روابط عمومی تماس بگیرین تا نزدیک ترین وقت رو براتون رزرو کنند
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 سال پیش)
   02126806595
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر محبوبه سه شنبه ۱۹ مرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 380 مشاهده پرسش
  سلام من مولوسکوم دارم بغل ران پا دکتر زنان رفتم پماد زینک اکساید بهم دادن بنظرتون خوب میشه با پماد، تعداد مولوسکوم ها 5،6 عدده
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۹ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر در رابطه با ضایعه های مولوسکوم بایید خدمتتون عرض کنم که حتما باید تشریف بیارین از نزدیک ویزیت بشین تا نوع این ضایعه ها تشخیص داده بشه. در بعضی از موارد احتمال مسری بودن ان وجود دارد پماد زینک اکساید نمیتونه تاثیر چندانی داشته باشد در بعضی از موارد با کرایو برطرف میشه اما حتما این مورد باید از نزدیک بررسی بشه عزیزم
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۹ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   شما میتونی همه روزه از ساعنت 8 تا 10 شب ب ا همکارانم در بخش روابط عمومی تماس بگیرین تا نزدیک ترین وقت رو براتون رزرو کنند
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۱۹ مرداد ۰( 2 سال پیش)
   02126806595
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۱۲ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر این ضایعات مولوسکوم هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۱۲ تیر ۰( 2 سال پیش)
   سلام وقت بخیر لطفا عکس های مورد نظر رو برامون ارسال کنید
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر، آیا اینها مولوسکوم هستند؟
  برای درمان چه راهی پیشنهاد میدید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   سلام وقت بخیر معمولا دوره درمان دارویی شروع میشه برای این موارد حتما باید به صورت حضوری تشریف بیارین تا توسط پزشک متخصص ویزیت بشین
  2. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   هم چنین میتونین از لینک زیر استفاده کنید و به صورت انلاین وقت بگیرین پزشک مجموعه ما باهاتون تماس تصویری خواهند داشت
  3. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۴ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر S یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  سلام من از دستگاه پن بیوتی رو صورت خالم استفاده کردم و لک های بارداری رو برداشتم ولی جاش مونده به صودت لکه های قهوهای پررنگ میشه کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عزیزم قطعا کار اشتباهی انجام دادید اگر قرار بود لک های پوست به روشهای این چنینی درمان شوند حتما در جامع جراحان امریکا از این روشها نام برده میشد و اینهمه روشهای طولانی برای رفع لک توسط پزشکان انجام نمیشد لازم هست ایشون از نزدیک معاینه شوند تا تشخیص داده شود راه درمانی براشون هست یاخیر، گاهی اوقات با انجام دادن روشهای این چنینی ممکن هست لک ها تثبیت شوند و دیگر راه درمانی برای آنها وجود نداشته باشد
 • تصویر کاربر M یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 248 مشاهده پرسش
  سلام من ۱۸ ماهه که زایمان کردم موقع بارداری ترک هایی روی شکمم ایجاد شد با اینکه ۱۸ ماه گذشته ولی هنوز نرفتن خیلی از این بابت ناراحتم.
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده یکشنبه ۲۲ تیر ۹۹( 3 سال پیش)
   سلام عزیزم اطلاعات کامل در لینک زیر موجود است https://drmajidzadeh.com/530
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر