شرایط لیزر موهای زائد برای انواع پوست

در حالی که زنان جهت رفع مو های زائد بدن خود از تراشیدن، اپیلاسیون یا کندن آن ها خسته شده اند، لیزر مو امکان از بین بردن همیشگی این مو ها را فراهم کرده است. اما شرایط لیزر موهای زائد برای افراد مختلف با پوست های مختلف می تواند متفاوت باشد.

با این وجود، از زمان رایج شدن این فرایند درمانی در سالن های زیبایی تصور عمومی بر این است که این فرایند تنها بر پوست های روشن موثر است. ما در این مقاله درستی این موضوع را بررسی کرده و به سوالات دیگر درباره شرایط لیزر موهای زائد برای انواع پوست نیز پاسخ داده ایم.

عملکرد لیزر موهای زائد

در ابتدا باید با چگونگی فرایند لیزر مو ها آشنا شویم. در این فرایند پرتو های نور بر رنگدانه موجود در فولیکول مو ها متمرکز می شوند. نور با گذشتن از پوست تبدیل به گرما شده و این گرما توسط رنگدانه تیره مو ها جذب می شود.

 این پدیده سبب تخریب فولیکول مو شده و از رشد مو در آینده جلوگیری می کند. به بیان ساده تر هر چه مو ها ضخیم و تیره تر باشند لیزر بهتر می تواند آن ها را از بین ببرد. بنابراین، از بین رفتن مو ها در افراد دارای مو های قهوه ای تا سیاه سریع و موثر است.

تاثیر رنگدانه های موجود در فولیکول بر لیزر

می توان رنگدانه موجود در فولیکول مو را به یک لباس در روز تابستانی تشبیه کرد.این لباس در صورت تیره بودن تمام گرمای نور خورشید را جذب کرده اما در صورت سفید بودن نور را منعکس کرده و چندان گرم نمی شود.

این پدیده همان دلیلی است که سبب می شود فرایند لیزر مو در زنان دارای مو های تیره نسبت به زنان دارای مو های طلایی، بور یا قرمز تاثیرگذاری بیشتری داشته باشد. زنان دارای مو های روشن جهت جذب پرتو لیزر، در فولیکول موی خود رنگدانه به مقدار کافی ندارند.

موی دست روشن

این فرایند بر روی مو های نازک و طلایی رنگ موثر نبوده و هیچ کس نمی تواند خلاف آن را ادعا کند. به همین علت در شرایط لیزر موهای زائد ، رنگ پوست، رنگ مو و ضخامت مو تاثیر بسیاری بر انتخاب لیزر مناسب دارد.

رنگ پوست برای لیزر موهای زائد

جهت دستیابی به بهترین نتایج لیزر مو ها رنگ پوست و مو باید تفاوت زیادی داشته باشد. بنابراین بهترین شرایط لیزر موهای زائد ترکیب، پوست روشن و موی تیره است.

دکتر رابین استونز بیان دارد: ((مشکل هنگامی به وجود می آید که رنگ پوست فرد بسیار تیره است. در این موارد لیزر رنگدانه پوست (ملانین) را به جای رنگدانه مو هدف قرار داده و سبب سوختگی، تغییر رنگ و ایجاد زخم می شود)). جالب اینجاست که خانم های دارای پوست های تیره تر، مخصوصا افراد دارای تبار آفریقایی و کارائیبی، به دلایل مختلف بهترین افراد جهت انجام فرایند لیزر مو ها هستند.

تاثیر رنگ پوست در شرایط لیزر موهای زائد

اثر لیزر بر اساس رنگ پوست، مو و چشم

در جدول زیر میزان سوختگی و تغییر رنگ پوست را بر اساس تفاوت های ژنیتیکی رنگ پوست و مو و چشم افراد دسته بندی کرده ایم. این جدول تقریبی است و ممکن است پوست شما واکنش شدید تر یا خفیف تری نسبت به لیزر داشته باشد.

به همین علت توصیه می کنیم حتما پیش از لیزر در محدوده کوچکی از پوست، لیزر را تست کرده و حتما تحت نظر متخصص پوست و مو و زیبایی خود، لیزر مناسب رفع موهای زاند را انتخاب کنید.

نوع پوست

رنگ پوست رنگ مو رنگ چشم توضیحات

1

سفید یا بسیار روشن طلایی (بلوند) آبی، خاکستری، سبز همیشه سوخته و هیچگاه برنزه نمی شود.

2

سفید روشن همراه با اندکی رنگ بژ فندقی یا طلایی تیره آبی همیشه سوخته و گاهی اوقات برنزه می شود.

3

بژ تا قهوه ای روشن (زیتونی) قهوه ای تیره قهوه ای تیره گاهی اوقات سوخته و همیشه برنزه می شود.

4

قهوه ای روشن تا متوسط سیاه قهوه ای به ندرت سوخته و همیشه برنزه می شود.

5

قهوه ای متوسط تا تیره سیاه قهوه ای مایل به سیاه به ندرت سوخته و اغلب برنزه می شود.

6

قهوه ای تیره تا سیاه سیاه سیاه هیچگاه نمی سوزد.

تاثیر لیزر موهای زائد در پوست های تیره و برنزه

تراکم مو های این افراد اغلب نسبت به دیگر گروه های نژادی بیشتر است. دکتر ماریا گونزالس، پزشک متخصص پوست، می گوید: ((هر چه فولیکول مو بزرگ تر باشد، گیرنده بهتری برای فرایند های درمانی خواهد بود)). علاوه بر این موارد، نوع پوست این افراد با دیگر روش های رفع مو های زائد از جمله اپیلاسیون، تراشیدن و… سازگاری چندانی ندارد. این روش ها می توانند سبب ایجاد آسیب پوستی پیشرونده ای در این افراد شوند که افراد دارای پوست های روشن تر را چندان تحت تاثیر قرار نمی دهد.

شرایط لیزر موهای زائد در پوست های تیره

زنان سیاه پوست برخلاف اغلب زنان دیگر نژاد ها به چرخه معیوب رفع مداوم مو ها و تیره تر شدن پوست مبتلا می شوند. همچنین، ضخامت و تمایل مو به پیچ خوردن این نوع پوست را به طور ویژه ای در معرض ابتلا به مو های زیر پوستی قرار می دهد. این مو ها می توانند سبب بروز التهاب در پوست اطراف خود شوند. گاهی اوقات مو های زیر پوستی منجر به ایجاد ندول یا پاپول های هایپر پیگمانته (سرشار از رنگدانه) در اطراف نواحی تناسلی شده و فرد را نگران می کنند.

جالب است بدانید که لیزر موهای زاند در آقایان شرایط خاص خود را دارد و با خانم ها اندکی متفاوت است لیزر موهای زائد در آقایان

انواع لیزر موهای زائد برای پوست تیره

خوشبختانه، تمامی خبر ها بد نبوده و به لطف پیشرفت های علمی امکانات لیزر مو گسترش یافته است. تکنولوژی لیزر ها همانند لپ تاپ و گوشی های هوشمند به صورت مداوم در حال پیشرفت بوده و به مصرف کنندگان خود پاداش های بیشتری می بخشد. از جمله این پیشرفت ها وجود دو نوع لیزر در حال حاضر است که می توانند بر روی پوست های تیره تر نیز استفاده شوند. این لیزر ها توانایی تمایز رنگدانه پوست و مو را از یکدیگر دارند.

لیزر سوپرانو آیس پلاتینوم

 این لیزر به جای تابش یک پرتو، سه نوع طول موج لیزری را تابش می کند.

با ترکیب کردن سه نوع پرتو، شیوه رسیدن پرتو لیزر به درون پوست اندکی متفاوت خواهد بود. این لیزر با سرعتی بالا تر به عمق بیشتری از فولیکول مو نفوذ می کند. به دلیل همین خصوصیات احتمال جذب شدن آن به رنگدانه مو نسبت به رنگدانه پوست بیشتر است.

soprano ice platinum laser hair removal

لیزر های Cynosure و GentleYAG

دیگر انواع لیزر های مناسب Cynosure و GentleYAG هستند. هر دوی این لیزر ها از طول موج بلند لیزر Nd:YAG استفاده می کنند. به بیان غیر تخصصی این نوع طول موج به مقادیر بسیار اندک جذب رنگدانه پوست شده و به همین دلیل خطر زخم شدن و افزایش رنگدانه ها نیز بسیار کمتر است. دکتر گنزالس اضافه می کند: ((فولیکول های مو بسیار سریع تر به این نوع لیزر پاسخ داده و در نتیجه آن، ضخامت مو در طول یک دوره درمانی 6 جلسه ای کاهش می یابد. با استفاده از این روش، اختلالات رنگدانه ای، پاپول ها و ندول ها نیز بهبودی ثابتی از خود نشان خواهند داد)).

عملکرد این لیزر بر پوست افراد آسیایی چگونه خواهد بود؟ دکتر سابیکا کریم، متخصص زیبایی، در پاسخ به این پرسش می گوید: ((کار کردن بر روی پوست افراد آسیایی چالش برانگیز است زیرا صرف نظر از رنگدانه پوستی آن ها، خود پوست نیز اغلب ضخیم تر بوده و انواع مختلفی از مو ها را در عمق های متفاوت در خود جای می دهد.))

لیزر Nd:YAG

لیزر Nd:YAG بهترین گزینه موجود برای رنگ پوست آسیایی است. این لیزر می تواند صرف نظر از رنگ پوست با تغییر طول موج خود فولیکول و مو را در عمق و ضخامت متفاوت از بین برد.

باید توجه داشت که تمامی لیزر ها عملکردی یکسان نداشته و در هنگام انتخاب یک نوع باید موارد بسیاری را مد نظر گرفت. افراد دارای مو های تیره تر باید در انتخاب خود توجه بیشتری داشته باشند.

جنتل مکس پرو

جنتل‌ مکس پرو دستگاهی با قابلیت استفاده از دو لیزر است که توسط شرکت پیشگام، سینرون کاندلا (Syneron Candela) تولید شده است. این دستگاه به عنوان بهترین دستگاه لیزر، قابلیت استفاده از لیزرهای 755 نانومتری الکساندریت و 1064 نانومتری Nd:YAG را فراهم می‌کند که گزینه‌های درمانی گسترده‌ای را ارائه می‌کنند.

جنتل‌ مکس پرو - لیزر مناسب برای انواع پوست

انتخاب لیزر مناسب برای پوست شما

فرایند لیزر مو ها همانند دیگر فرایند های زیبایی کامل و بی نقص نیست. با این وجود، این فرایند راهی طولانی را در مدتی کوتاه پیموده است. در صورتی که پیشرفت های علمی به روند خود ادامه دهند مدت زیادی طول نخواهد کشید که این فرایند به عنوان روش رفع دائمی مو های زائد برای هر نوع رنگ پوستی معرفی شود. تا فرا رسیدن آن زمان باید از قوانین ساده زیر پیروی کرد:

  • همواره به دنبال متخصصانی باشید که در این زمینه تجربه دارند.
  • ابتدا فرایند مورد نظر را بر روی ناحیه کوچکی از بدن خود امتحان کنید.
  • نگران پرسیدن سوالات زیاد قبل از شروع جلسه درمانی نباشید.
Rate this post

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده

‎‎۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
پرسش از دکتر