هر آنچه که از سولاریوم بعد از لیزر موهای زائد نمی دانید؟

اگر اخيرا موهاى زائد بدن خود را ليزر كرده ايد، به شما تأكيد مى شود كه به هيچ عنوان تحت معرض تابش نور خورشيد قرار نگيريد و يا در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش قرار نگيريد. شاید این سوال برای بسیاری از افراد مطرح باشد که آیا آفتاب گرفتن یا سولار بعد از لیزر موهای زائد خطر دارد؟

البته لیزر موهای زائد در تابستان می تواند بسیار سخت و حساس باشد.

با اين حال، به طور كلى به شما توصيه مى شود كه حتما حدود ٢ هفته بعد از ليزر كردن موهاى بدن خود صبر كنيد و سپس براى برنزه كردن با اشعه ماوراء بنفش و يا نور خورشيد اقدام كنيد.

لیزر موهای زائد برای پوست هاى حساس

ليزر موهاى بدن براى كاهش رشد موهاى بدن انجام مى شود.

اين كار به وسيله تابش يك نور با شدت بالا به فوليكول مو صورت مى گيرد.

انرژى نور به فوليكول هاى مو آسيب وارد مى كند.

اين انرژى به گونه اى طراحى شده است كه به پوست و ديگر نواحى اطراف فوليكول آسيب وارد نكند.

پس از انجام ليزر موهاى بدن، پوست بدن به شدت حساس مى شود و تابش اشعه ماوراء بنفش بر روى پوست مى تواند بسيار مضر باشد و حتى باعث بروز عوارض جانبی شود.

برنزه كردن و ليزر موهاى زائد بدن

بهره بردن از نور خورشيد و برنزه كردن در فصل تابستان بين مردم محبوبيت بسيارى دارد.

در عين حال، بسيارى از ما مى خواهيم پوستى ابريشمى و بدون مو داشته باشيم، پس چه گزينه اى بهتر از ليزر كردن موهاى زائد بدن.

استفاده از ليزر براى حذف موهاى زائد بدن به سرعت تبديل به برترين روش براى حذف دائم موهاى زائد بدن شده است.

بريدگى و زخم كردن و خونريزى هاى ايجاد شده در اثر وكس كردن و تيغ زدن ديگر متعلق به گذشته است و تبديل به خاطره مى شود.

تا زمانی که اكثر مردم از روش ليزر براى حذف موهاى زائد بدن خود استفاده مى كنند تا بتوانند در فصل گرما لباس هاى بازتر و راحت ترى بپوشند، دانستن اين موضوع كه تابش نور خورشيد چه تاثيرى بر پوست ليزر شده دارد و اين كه چرا بايد پوست ليزر شده را از تابش نور خورشيد محافظت كرد، بسيار مهم است.

 

برنزه كردن و ليزر موهاى زائد بدن

مقدار حساس بودن پوست در هر فردى متفاوت است و پزشك معالج توصيه هاى مربوط به ليزر مو و حفاظت از پوست را براى هر فردى جداگانه ارائه مى دهد.

معمولا به افرادى كه پوست آنها برنزه شده است (روش برنزه كردن مهم نيست، فرد مى تواند با استفاده از نور طبيعى خورشيد، سولاريوم، برنزه فيك و ساختگى و يا هر چيزى كه باعث تغييرات در رنگ دانه هاى پوستى شود، برنزه كرده باشد)، توصيه مى شود تا براى حذف موهاى زائد بدن خود تا چند ماه از ليزر درمانى استفاده نكنند.

لیزر موهای زائد پس از سولار

اين عوارض مى تواند هیپرپیگمانتاسیون، سوختگى، و يا حتى بروز اسكارهاى (زخم هاى) دائمى باشد.

اگر واقعا احتياج داريد كه برنزه به نظر برسيد، بهتر است يك اسپرى برنزه كننده تهيه كنيد تا رنگ بدن شما را تيره كند.

اگر مستعد ابتلا به هیپرپیگمانتاسیون هستيد، بهتر است بعد از ليزر موهاى بدن حداقل شش ماه صبر كنيد و بعد براى برنزه كردن بدن خود اقدام كنيد.

عوارض لیزر موهای زائد پس از برنزه کردن

هنگامى كه براى حذف موهاى بدن از ليزر استفاده مى شود، نور ليزر به وسيله پيگمنت هاى (رنگ دانه هاى) تيره فوليكول مو جذب مى شود و آن را تخريب مى كند، در نتيجه رشد آن فوليكول متوقف مى شود.

اگر ناحيه اى كه ليزر درمانى شده است را برنزه كنيد، ممكن است دچار تغيير رنگ يا سوختگى در آن ناحيه از پوست شويد.

برعكس اين موضوع هم صادق است، يعنى ناحيه اى كه برنزه شده است اگر تحت ليزر درمانى براى حذف موهاى زائد قرار گيرد، دچار سوختگى و تغيير رنگ خواهد شد، چرا كه تمام نقاط تيره پوست، ليزر را جذب مى كنند.

چه مدت بعد از لیزر می توان برنزه کرد؟

معمولا پس از انجام ليزر و حذف موهاى بدن، اولين كارى كه هر كس مى خواهد انجام دهد اين است كه پوست ابريشمى و بدون موى خود را با يك برنزه زيبا به نمايش بگذارد.

با اين وجود، بايد براى برنزه كردن (چه به صورت طبيعى و با نور خورشيد و چه با استفاده از سولاريوم) و استفاده از روغن هاى برنزه به مدت حداقل ٤ هفته صبر كنيد، چرا كه پوست نواحى ليزر شده حساس شده است و قرار گرفتن در معرض نور خورشيد مى تواند باعث بروز آسيب و تغيير رنگ پوست در آن نواحى شود.

از كرم ضد آفتاب با SPF +30 و يا بيشتر استفاده كنيد تا از پوست نواحى ليزر شده حفاظت كنيد.

اگر زمانى كه تحت درمان ليزر براى حذف موهاى زائد بدن هستيد، خود را از تابش مستقيم نور خورشيد حفظ كنيد، ممكن است دلتنگ آفتاب گرفتن و يا گردش كردن با لباس باز با پوستى زيبا شويد، اما اين كار باعث مى شود تا بهترين و امن ترين نتيجه در ليزر درمانى را بگيريد.

برنزه كردن و ليزر موهاى زائد بدن

بهترين زمان براى انجام ليزر موهاى زائد بدن در فصل سرما است، چرا كه پوست بدن روشن ترين رنگ را دارد.

اقدامات قبل از لیزر موهای زائد

اگر به تازگى برنزه كرده ايد و به فكر حذف موهاى زائد خود با استفاده از ليزر هستيد، بهتر است دستورالعمل هاى توضيح داده شده در زير را در نظر داشته باشيد:

  • بين ٤ تا ٦ هفته صبر كنيد تا اثرات برنزه خفيف تر شود، سپس براى ليزر موهاى زائد اقدام كنيد. صبر كردن ممكن است آزار دهنده باشد، ولى بهتر از اين است كه پول خود را صرف كارى كنيد كه نتيجه اى نخواهد داشت.
  • در قسمت هايى از بدن كه مى خواهيد ليزر درمانى كنيد، از ضد آفتابى با SPF +30 و يا بيشتر استفاده كنيد. براى حفاظت بيشتر ازصورت از كلاه نقاب دار و يا ضد آفتاب بيشترى استفاده كنيد.
  • تا جايى كه امكان دارد از نور خورشيد پرهيز كنيد.
  • از سولاريوم, روغن ها و ديگر وسايلى كه باعث ايجاد برنزه فيك (ساختگى) مى شود، پرهيز كنيد.

محافظت از بدن در برابر اشعه ماورا بنفش

بسته به اين که چه بخشی از بدن را مى خواهيد برنزه  كنيد، دستورالعمل هاى محافظت از بدن مى تواند متفاوت باشد.

اگر در قسمت كمر، پاها، صورت، سینه یا هر منطقه دیگری كه مى خواهيد اشعه ماوراء بنفش به طور مستقیم و كامل تابيده شود و يا براى مدت طولانى در معرض تابش نور خورشيد قرار گيرد، حتما بايد به مقدار زمانى كه توصيه شده است صبر كنيد.

براى مثال، اگر اين كار بر روى قسمتى از بدن انجام شد كه احتمال تابش نور خورشيد به اين بخش ها خيلى كمتر بود (مانند زير بغل، باسن، يا نواحى بيكينى)، شما مى توانيد با رعايت اين نكته ساير نقاط بدن را با خيال راحت برنزه كنيد.

ليزر موهاى زائد بدن يك روند ساده و متداول است.

ليزر موهاى زائد بدن در هر زمانى مى تواند انجام شود، و اين كار همه روزه در سراسر دنيا براى از بين بردن موهاى اضافى بدن در حال انجام شدن است.

اين كار يك جايگزين عالى به جاى وكس و تيغ زدن است كه زمان و هزينه زيادى را مى طلبد.

پس مادامى كه از بدن خود در برابر تابش نور خورشيد و اشعه ماوراء بنفش محافظت كنيد، مشكلى پيش نخواهد آمد.

آیا سولاریوم ضرر دارد؟

 سولاريوم يك روش ايمن براى برنزه كردن نيست

اين كه استفاده از سولاريوم ايمن است و پس از استفاده از سولاريوم نيازى نيست كه پوست خود را از تابش نور خورشيد حفظ كنيد، پايه علمى ندارد.

برنزه كردن با استفاده از سولاريوم باعث مى شود DNA سلول هاى پوستى آسيب ببيند.

اين نوع آسيب ديدگى ها با چشم قابل رويت نيستند.

افرادى كه از سولاريوم استفاده مى كنند، خطر ابتلا به ملانوم (توده اى از سلول هاى تشكيل دهنده ملانين كه معمولا تومورى بدخيم و مرتبط با سرطان پوست است) در آنها ٢٠ در صد بيشتر از ساير افراد است؛ همچنين اگر سولاريوم پيش از ٣٠ سالگى انجام شود، اين ضريب تا ٥٩ درضد افزايش خواهد يافت.

با افزايش دفعات استفاده از سولاريوم، خطر ابتلا به ملانوم نيز افزايش مى يابد.

همچنين خطر ابتلا به اين بيمارى در افرادى كه در نوجوانى سولاريوم كرده اند، بيشتر است.

البته استفاده از سولاريوم باعث بروز ديگر بيمارى هاى مربوط به سرطان پوست نيز مى شود.

استفاده از سولاريوم خطر ابتلا به سرطان سلولی فلسی را تا ٦٧ درصد و خطر ابتلا به سرطان سلولى بازال را تا ٢٩ درصد در مقايسه با افرادى كه هرگز از سولاريوم استفاده نكرده اند، افزايش مى دهد.

خطرات و عوارض سولاریوم

افرادى كه براى برنزه كردن از اشعه طبيعى خورشيد، تخت هاى برنزه كردن و لامپ هاى برنزه استفاده مى كنند در معرض آفتاب سوختگى قرار دارند.

اين قرمزى و التهاب پوستى (آفتاب سوختگى) به دليل دريافت زياد اشعه ماوراء بنفش است، به خصوص اشعه UVB.

اگر در هنگام برنزه كردن از چشم هاى خود محافظت نكنيد، اشعه ماوراء بنفش باعث بروز يك ناراحتى موقت ولى دردناك به نام  فوتوکراتیت و يا فتوکونژینکتیویت مى شود.

در كل، قرار گرفتن بيش از حد در معرض تابش اشعه ماواراء بنفش ممكن است باعث بروز آب مرواريد شود. آب مرواريد ممكن است باعث نابينايى شود. اين كار همچنين ممكن است باعث بروز لكه قرنيه (pterygium) ، فوتوکراتیت (برف کوری) و يا فتوکونژینکتیویت شود.

برنزه كردن همچنين مى تواند در بلند مدت باعث بروز بيمارى هاى ديگرى هم شود.

قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش باعث مى شود پوست زودتر پير شود و احتمال ابتلا به سرطان پوست نيز افزايش مى يابد.

هر چه بيشتر در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش قرار بگيريد، احتمال ابتلا به سرطان هاى پوستى هم بيشتر مى شود.

خطرات و عوارض سولاریوم

 

همچنين بر اساس شواهد علمى، قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش باعث مى شود سيستم ايمنى فرد ضعيف شود.

اين مساله مى تواند چنان روى بدن فرد تاثير بگذارد كه توانايى بدن را در مقابله با بيمارى هاى جدى مانند ملانوم بدخيم، كاهش دهد.

قرار گرفتن در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش در كل مى تواند خطر ابتلا به سرطان پوست و ديگر بيمارى هاى جدى پوست را افزايش دهد.

طبق مطالعات صورت گرفته، مشخص شده است كه افرادى كه در دوران كودكى دچار آفتاب سوختگى هاى شديد شده اند، بيشتر در معرض ابتلا به سرطان پوست و ديگر بيمارى هاى پوستى هستند.

از خطرات سولاريوم در امان بمانيد!

پوست برنزه شده، يك پوست سالم نيست.

از رنگ طبيعى بدن خود لذت ببريد.

مراقبت از پوست باعث مى شود هم علائم پيرى ديرتر به وجود آيد و هم آن را از ابتلا به سرطان حفظ كرده ايد.

اگر مجبوريد كه بدن خود را برنزه كنيد، استفاده از يك روش برنزه كردن ساختگى كه در آن از اشعه ماوراء بنفش استفاده نشود مى تواند مناسب باشد (با اين حال در نظر داشته باشيد كه تحت هر شرايطى بايد از يك كرم ضد آفتاب مناسب استفاده كنيد).

خطراتى كه سلامتى فرد را به خاطر برنزه كردن تهديد مى كند، به مراتب بیشتر از مزایاى برنزه كردن است.

هنگامى كه مى دانيد قرار است در معرض تابش اشعه ماوراء بنفش خورشيد قرار گيريد، بهتر است از كرم هاى ضد آفتاب مناسب استفاده كنيد و حتما از لباس هاى مناسب براى حفاظت از پوست خود بپوشيد.

خصوصا در ساعت هاى بين ١١ ظهر تا ٤ عصر كه اشعه خورشيد در قوى ترين حالت خود قرار دارد.

به كودكان خود آموزش دهيد كه چگونه از بدن خود در برابر تابش اشعه خورشيد محافظت كنند و اين كار را اول بايد در رفتار خود نهادينه كنيد، چرا كه كودكان از شما الگو بردارى مى كنند.

براى استفاده از تخت هاى برنزه و لامپ هاى برنزه، مى بايست موارد زيادى را مورد بررسى قرار دهيد.

به عنوان مثال، افرادى كه موهاى نازكى دارند و يا در گذشته دچار آفتاب سوختگى شده اند ممكن است بعد از استفاده از اين وسايل دچار مشكلات پوستى شوند.

همچنين مصرف بعضى از داروها و يا انجام دادن برخى كارهاى زيبايى ممكن است باعث حساس شدن پوست شود.

پيش از انجام دادن هر گونه روشى براى برنزه كردن پوست، در مورد عوامل خطر (ريسك فاكتورهاى) پوستى خود حتما با پزشك متخصص پوست مشورت كنيد.

هر آنچه که از سولاریوم بعد از لیزر موهای زائد نمی دانید؟
به این مطلب امتیاز دهید
4 (0%) 1 رای

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده و دکتر نابت تاجمیر ریاحی

۰۲۱۲۲۶۵۷۹۱۶

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر