درمان لک سیاه صورت

مطمئنا خواسته نهایی شما در حیطه زیبایی به عنوان یک خانم، دستیابی به پوستی بی نقص است. همان نوعی از پوست که نیازی به آرایش نداشته و هر کسی مایل به داشتن آن است.

در مقاله زیر راه های مبارزه با لک سیاه صورت به  عنوان یکی بیماری پوستی آورده شده است.

لک سیاه صورت چیست؟

 لک سیاه یا هایپر پیگمانتاسیون ناشی از تولید بیش از حد ملانین توسط ملانوسیت ها (سلول های سازنده ملانین) در زیر پوست می باشد. این ملانین اضافی می تواند توسط عوامل مختلفی ایجاد شود. هورمون ها، هم استروژن و هم پروژسترون، می توانند سطح ملانین را افزایش دهند. این همان دلیل ابتلای زنان باردار به لک سیاه صورت است که پس از بارداری روشن تر می شوند.

عوامل دیگری نیز می توانند سطح ملانین را افزایش دهند و باعث تیره شدن لک ها شوند؛ که این عوامل عبارتند از:

1- نور خورشید: نور خورشید می تواند باعث افزایش سطح ملانین شود این مورد یکی از دلایل مهم تیره تر شدن لک سیاه صورت به خصوص در فصل تابستان می باشد.

2- افزایش سن: افزایش اندازه سلول های ملانوسیت در پی افزایش سن نیز یکی از مواردی است که وجود لک سیاه صورت در بیماران مسن را توجیه می کند.

3- حساسیت های پوستی در اثر آکنه، اپیلاسیون و لایه برداری شدید پوست.

بهترین روش درمانی برای رفع لک سیاه صورت چیست؟

در حالی که نمی توان هیچ کدام از روش های زیر را از لحاظ رفع دائمی یک دست نبودن صورت تضمین کرد اما روش های ذیل بهترین روش های درمانی برای هایپر پیگمانتاسیون از دیدگاه متخصصان هستند.

1- کرم ضد آفتاب

این جمله را ممکن است یک میلیون بار تا به حال شنیده باشید که استفاده از ضد آفتاب ها دیگر یک کار اختیاری و مفید نیست بلکه یک الزام است هر روز باید استفاده شود. ضد آفتاب ها مخصوصا ضد آفتاب های فیزیکی که شامل زینک اکسید (منیزیم اکسید) یا تیتانیوم دی اکسید هستند می توانند اکثر اشعه هایی را مهار کند که سبب تیره تر شدن لک سیاه صورت می شوند.

جهت محافظت واقعی، فرد باید از یک ضد آفتاب با طیف محافظتی وسیع استفاده کند تا پوست او در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت شود. حتی در صورتی که بر روی ضد آفتاب ها برچسب هایی مانند تمام طول روز، 24 ساعته، ضد آب و… نوشته شده باشد فرد باید هر دو ساعت، ضد آفتاب خود را تجدید کند.

همچنین اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید مخصوصا نواحی حساس بدن بین ساعت های 10 صبح تا 4 بعد از ظهر نیز توصیه می شود. حتی نور مرئی نیز می تواند پیگمانتاسیون (افزایش رنگدانه) پوست را افزایش دهد. در صورتی که فرد بیرون خانه بوده و خورشید به شدت می تابد باید به دنبال نواحی سایه و خنک بوده یا لباس هایی بپوشد که مانع نور خورشید می شوند.

کرم ضد آفتاب

2- هیدروکینون

بیش از 50 سال است که هیدروکینون به عنوان راه حل طلایی جهت رفع لک سیاه صورت استفاده می شود. این دارو در غلظت های 2 درصد یا کمتر به صورت بدون نسخه در داروخانه ها یافت می شود. غلظت های 4 درصد و بالاتر نیاز به تجویز پزشک دارند. هیدروکینون در سطح بیولوژیکی با مهار یک آنزیم به نام تیروزیناز اثر خود را اعمال می کند. این آنزیم در تولید ملانین نقش دارد. به طور طبیعی، هر چه تیروزیناز کمتری تولید شود ملانین کمتری نیز تولید می شود.

در برخی موارد اثرات هیدروکینون بر لک سیاه صورت در ظرف مدت کوتاه دو هفته قابل مشاهده است. با این حال، اغلب باید 8 تا 12 هفته از این دارو مصرف کرد تا اثرات قابل مشاهده ای دیده شوند. این اثرات به چندین عامل از جمله وسعت لکه ها، میزان نفوذ دارو، مدت زمان ماندن دارو در آن ناحیه و… بستگی دارند.

هیدروکینون همانند هر داروی دیگر که به پوست اعمال می شود می تواند سبب خشکی، قرمزی و سوزش پوست شود که ممکن است این موارد علائم یک واکنش حساسیتی به این ماده باشند. همچنین پیشنهاد می شود که در ابتدا این دارو در یک نقطه از پوست امتحان شود.

یک عارضه جانبی دیگر و بالقوه این دارو روشن تر شدن حاشیه ای است. این عارضه روشن شدن ناخواسته رنگ پوست اطراف ناحیه مورد نظر است. جهت اجتناب از این مورد، باید هیدروکونین را به مقدار کم به مرکز لکه اعمال کرده و سپس آن را تا به حاشیه لکه پخش کرد.

3- ویتامین C

هنگام دیدن این مورد به چیزی فراتر از آب پرتقال باید فکر کرد. ویتامین C می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان موضعی استفاده شود که به جلوگیری از صدمه رساندن رادیکال های آزاد به پوست کمک می کند. این آسیب می تواند به ایجاد چروک، تیرگی پوست و مواردی دیگر منجر شود. ویتامین C فرایند هایی آنزیمی را که سبب تولید ملانین در زیر پوست می شوند مهار کرده و به این گونه تیره شدن رنگ پوست را کاهش می دهد. یک مزیت دیگر ویتامین C این است که نواحی سالم و عادی پوست را روشن تر نکرده و تنها نواحی را هدف قرار می دهد که از لحاظ رنگدانه ای مشکل دارند.

وتامین c در درمان لک صورت

4- کوژیک اسید

کوژیک اسید (برگرفته از قارچ ها یا برنج تخمیر شده) معمولا در روشن کننده های رنگ پوست به کار برده می شود و بهتر است جهت دستیابی به بهترین نتایج به همراه هیدروکونین مصرف شود. این ماده با سرکوب کردن یک عامل کلیدی در سلول های رنگدانه اثر خود را اعمال می کند. خطر مرتبط با مصرف کوژیک اسید موضعی معمولا ابتلا به التهاب پوست ناشی از حساسیت می باشد و به این دلیل است که این دارو با غلظت های نسبتا کم یافت می شود.

از آنجایی که این دارو می تواند عوارضی جانبی مانند التهاب و تحریک پذیری داشته باشد، افراد دارای پوست حساس و نیز میتلا به لک سیاه صورت باید مقادیری کم از آن را فقط در هنگام شب استفاده کنند. همچنین نمی توان مشاهده نتایجی سریع را انتظار داشت. ممکن است چندین ماه طول بکشد تا بهبودی هایپرپیگمانتاسیون ( لک سیاه صورت ) در اثر استفاده از کوژیک اسید موضعی مشاهده شود.

5- لیزر

لیزر درمانی گرانترین و در عین حال موثر ترین درمان جهت کاهش لک سیاه صورت می باشد. لیزر، یک اشعه متمرکز از نور است که هدف یا رنگدانه ای مشخص را جهت از بین بردن مد نظر گرفته و قطعات رنگدانه ای در پوست را از بین می برد. IPL یا نور شدید پالسی می تواند رنگدانه های ناخواسته را درمان کند. این دستگاه نور متمرکز کمتری تابانده و مخصوصا در پوست های تیره یا برنزه می تواند اثرات ناخواسته ای بر روی پوست نواحی اطراف بر جای بگذارد.

درمان ایده آل با لیزر جهت رفع هایپرپیگمانتاسیون با خنک کردن پوست و یا حداقل کاهش مقدار حرارت تولید شده همراه است. نکته قابل توجه این است که، این درمان حدودا 1 تا 6 جلسه در هر 3 تا 4 هفته انجام خواهد شد و محل انجام آن نیز فقط در مطب می باشد.

 

6- داروهای شیمیایی

درمان های لایه برداری مانند استفاده از داروهای شیمیایی، لایه های بالایی پوست مرده را برمی دارند، تا تیرگی ظاهری لک سیاه صورت کاهش یافته، نور را بهتر منعکس کرده و درخشان تر به نظر برسد. این روش درمان در طول زمان می توانند سبب تحریک تولید کلاژن، افزایش بازده سلولی و کاهش حضور لک سیاه صورت شوند. با این حال باید در نظر داشت که داروهایی شیمیایی بسیار قوی می توانند پوست را بسوزانند.

مواد موجود در این داروهای پیشرونده شامل گلیولیک، سالیسیلیک، لاکتیک اسید و تری کلرو استیک اسید می باشند. دکتر جمال اضافه می کند که در حالی که این دارو ها جهت استفاده در خانه نیز موجودند اما بیشتر سبب ریزش پوست مرده شده و کمتر لکه های سیاه را روشن تر می کنند.

نکته ی مورد نظر در مصرف این دارو این است که جهت مشاهده نتایج، معمولا به 3 تا 6 جلسه درمانی (شاید هم بیشتر) در هر 3 تا 4 هفته نیاز است. داروهای قوی تر با اینکه می توانند این جلسات را به 1 یا 2 عدد کاهش دهند اما خطرات بیشتری نیز دارند.

7- میکرودرم ابریژن

میکرودرم ابریژن یک روش درمانی شناخته شده دیگر به وسیله ی لایه برداری، جهت درمان هایپرپیگمانتاسیون می باشد که با استفاده از ذرات کوچک، پوست مرده را از بین می برد. روش میکرودرم ابریژن به عنوان یک روش غیر شیمیایی و غیر سایشی در از بین بردن لک سیاه صورت مورد استفاده قرار می گیرد؛ به عبارتی بافت پوست را از بین نبرده و نیازی به دوره بهبودی قابل ملاحظه ای ندارد.

از آنجایی که در میکرودرم ابریژن نتایج بهبود روشن تر کردن پوست معتدل تر می باشند، این روش برای لک سیاه صورت خفیفتر مناسب می باشد و اکثر متخصصان پوست معمولا 3 تا 6 جلسه درمان را هر 2 تا 4 هفته پیشنهاد می کنند.

میکرودرم ابریژن در درمان لک صورت

8- میکرونیدلینگ

این روش برای افراد با روحیه لطیف مناسب نمی باشد! این کار توسط پزشک انجام می شود. یک استوانه دارای صد ها سوزن کوچک جهت تحریک تولید کلاژن پوست و بازسازی خاصیت ارتجاعی آن، زخم هایی کوچک و فراوان بر روی پوست به وجود می آورد. در حالی که مدل های خانگی بسیاری از این دستگاه وجود دارند. اما توصیه می شود میزان نفوذ سوزن ها به درون پوست تحت نظارت پزشک باشد. تصور کنید که اگر سوزن ها به جای 0.5 میلی متر 2.5 میلی متر به درون پوست نفوذ کنند چه اتفاقی می افتد.

معمولا برای دستیابی به بهترین نتایج در رفع لک سیاه صورت، میکرونیدلینگ با درمان های موضعی ترکیب می شود. هنگامی که سد پوست شکسته می شود، می توان موادی مانند ویتامین C را نیز جهت روشن تر کردن پوست به آن وارد کرد. متخصصان پوست ممکن است جهت کمک به رفع لک سیاه صورت ،مخصوصا در افراد با پوست تیره، از یک پلاسمای غنی از پلاکت، یک سرم مخصوص التیام زخم یا یک ترکیب هیالورونیک اسید و ویتامین C استفاده کنند.

میکرونیدلینگ

خدمات میکرونیدلینگ در صورتی که بیش از حد تهاجمی انجام شوند می توانند خطر احتمالی تشکیل بافت اسکار (جای زخم) را ایجاد کنند. همچنین افراد با پوست تیره تر ممکن است متوجه تیره تر شدن پوست خود شوند. اما در صورتی که عمل به درستی انجام شده باشد لک سیاه صورت در فرد، ظرف یک هفته پس از عمل روشن تر خواهد شد. درمان به وسیله ی این روش معمولا هر 6 هفته، 3 جلسه درمان را توسط متخصص پوست انتظار داشت.

درمان لک سیاه صورت
5 (100%) 1 رای

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده و دکتر نابت تاجمیر ریاحی

۰۲۱۲۲۶۵۷۹۱۶

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر