آیا اگزما درمان قطعی دارد؟

اگزما به جای اینکه یک مشکل سلامتی خاصی باشد، یک الگوی واکنشی پوست است که در تعدادی از بیماری ها ایجاد می شود.

  • اگزما تنها یک مشکل سلامتی نیست بلکه مشخصه ی الگوی واکنشی است که در تعداد زیادی از بیماری های پوستی مشاهده میشود.
  • درماتیت آتوپیک، یکی از علت های متداول اگزما است که در افراد دچار آسم و تب یونجه شایع است.
  • علائم اگزما شامل تاول های ریز (وزیکول) که میتوانند مرطوب و دارای ترشح باشند، که در نهایت پوسته ریزی می دهند و پلاک های ضخیم پوستی میباشد.
  • مهم است که علت های مختلف اگزما تمییز داده شوند، زیرا اغلب درمان موثر برای آن متفاوت است.
  • اگر اگزما در صورت قرارگیری پوست در معرض ماده ی خاصی ایجاد شود، دوری از آن ماده میتواند کمک کننده باشد.
  • نگه داری مرطوب و سالم پوست میتواند باعث پیشگیری از انواع خاصی از اگزما  شود.

اگزما چیست؟

اگزما به جای اینکه یک مشکل سلامتی خاصی باشد، یک الگوی واکنشی پوست است که در تعدادی از بیماری ها ایجاد می شود. در شروع،اگزما قرمز بوده، با تاول های برآمده ی کوچکی که در روی قرمزی آنها ترشحاتی وجود دارد و پلاک های برآمده هستند. زمانی که تاول ها ترک می خورند، پوست تحت تاثیر دارای ترشح میشود. در اگزماهای قدیمی، اگزمای مزمن، تاول کمتر برآمده است و پوست ضخیم میشود، بالا می آید و پوسته پوسته میشود.اگزما معمولا در اغلب موارد خیلی خارش دارد.

علائم اگزما

11 عامل ایجاد اگزما

حداقل 11 نوع بیماری پوستی وجود دارد که در آن اگزما ایجاد میشود. به منظور طراحی یک برنامه درمانی منطقی، مهم است که آن ها را تمییز داد. اغلب این کار آسان نیست.

1.درماتیت آتوپیک

این بیماری زمینه ی ژنتیکی دارد و نوع متداول اگزما را ایجاد میکند. درماتیت آتوپیک تمایل دارد در سال های ابتدایی زندگی و در افرادی که مستعد حساسیت تنفسی هستند ایجاد شود، اما شاید زمینه ی حساسیتی (آلرژیک) نداشته باشد. به صورت مشخص راش ها در گونه ها، گردن، آرنج و زانو و مچ پا ایجاد میشوند.

2.درماتیت تحریکی (ایریتانت)

این حالت زمانی اتفاق می افتد که پوست مکررا در معرض شوینده ها و یا مواد سمی قرار بگیرد.

3.درماتیت حساسیتی تماسی

بعد از تماس مکرر با ماده ای خاص، که یک حساسیت زا (آلرژن) است، سیستم تشخیصی دستگاه ایمنی در محل تماس بعدی فعال شده و درماتیت ایجاد میشود. مثالی از آن میتواند حساست در اثر پیچک سمی باشد.

4.درماتیت استازیس

به صورت شایع در پای متورم افرادی که گردش خون ضعیفی در وریدهای پایشان دارند اتفاق می افتد.

5.عفونت قارچی

این حالت میتواند الگوی مشابه ای با بیشتر انواع دیگر اگزما ایجاد کند، اما قارچ میتواند با نمونه ای زیر میکروسکوپ یا رشد در محیط کشت مشخص شود.

6. گال

در اثر عفونت با مایت خارش دهنده انسانی ایجاد میشوند و ممکن است راشی مشابه با دیگر انواع اگزما ایجاد کند.

7.پومفولیکس (درماتیت دیس هیدروتیک)

این بیماری شایع اما کمتر شناخته شده است که به طور کلاسیک دست ها و گاهی پاها را تحت تاثیر قرار می دهد که، ایجاد راش های خارش داری است که از تاول های ریز روی سطح انگشت های دست یا پا یا کف دست و پا تشکیل شده اند.

8. لیکن سیمپلکس مزمن

این بیماری پلاک های ضخیمی روی پوست ایجاد میکند که به صورت شایع روی ساق و گردن یافت میشوند.

9. اگزمای نامولار

این لغت اختصاصی برای پلاک های سکه مانند پوسته ریزی دهنده استفاده میشود که اغلب در پای افراد مسن ایجاد میشود.   

10. اگزمای پوست خشک (زروتیک)

در صورتی که خشکی پوست بیش از اندازه شود، پوست ترک می خورد و دچار ترشح میشود.

11. درماتیت سبورئیک

این بیماری راش هایی روی پوست سر، صورت، گوش ها و گاهی روی وسط سینه ی بزرگسالان ایجاد میکند. در نوزادان، میتواند راش ترشح دار و مرطوب در پشت گوش باشد که میتواند کاملا گسترده شده و تمام بدن را فرا بگیرد.

علائم اگزما

اغلب تمام بیمارانی که اگزما دارند، از خارش شکایت میکنند. با این وجود ظاهر بیشتر انواع اگزماها شبیه به هم هستند، پلاک های برآمده ی قرمز وجود دارد و پوست نقطه نقطه است، توزیع جوش ها میتواند کمک بزرگی به تمیز دادن نوعی از انواع دیگر کند. برای مثال، درماتیت استازیس اغلب در قسمت تحتانی پا ایجاد میشود درحالی که درماتیت آتوپیک بیشتر در جلوی آرنج و پشت زانو ایجاد میشود.

کدام متخصص اگزما را درمان می کند؟

این بیماری اغلب توسط پزشک خانواده درمان میشود، اما از آن جایی که اگزما علت های بسیاری دارد، در صورتی که بهبودی حاصل نشود لازم است به یک متخصص مراجعه شود. بیشتر متخصص های پوست تشخیص و درمان تمام انواع اگزماها را انجام می دهند.

پزشک چگونه اگزما را تشخیص می دهد؟

یک تشخیص دقیق نیازمند معاینه ی تمام سطح پوست و دقت کامل در پیشینه ی پزشکی است. برای پزشکان مهم است که بیماری های درمان پذیری که در اثر ارگانسیم های عفونی ایجاد میشوند را کنار بگذارند. گاهی اوقات، ممکن است نمونه ای از پوست (بیوپسی) برای تشخیص به آزمایشگاه فرستاده شود.

درمان اگزما

درمان قطعی اگزما وجود دارد؟

درمان اگزمای حاد، جایی که ترشح چشم گیر وجود دارد، نیازمند دوره های مکرر استفاده از محلول رقیق سرکه یا استفاده از آب شیر به صورت کمپرس و درپی آن اجازه ی تبخیر به آن است. این کار اغلب با قرار دادن قسمت آسیب دیده ی بدن در جلوی یک پنکه بعد از قرار دادن کمپرس انجام میشود. وقتی از ترشحات حاد کاسته میشود، بعد از آن استفاده از استروئیدهای موضعی (مانند کرم تریامیسولون) میتوانند درمان موثری باشند. در بیماری های گسترده، ممکن است نیاز به استروئید های سیستمی باشد یا خوراکی ویا تزریقی استفاده میشوند.

درمان های خانگی اگزما چه چیزی هستند؟

اگزمای خفیف ممکن است به کمپرس آب ولرمی که بعد از آن در هوای اتاق تبخیر شود پاسخ دهد. اگزمای مزمن میتواند با شست و شو با آب و بعد از آن مصرف مرطوب کننده (کرم مرطوب کننده یا لوسیون) بهبود یابد. اگزمای خفیف میتواند با کرم بدون نسخه ی 1 درصد هیدروکورتیزون به صورت موثر درمان شود.

آیا رژیم غذایی روی این بیماری موثر است؟

نقش رژیم غذایی در درماتیت آتوپیک بحث برانگیز است. شواهد قانع کننده ای وجود دارد که رژیم غذایی نقش چشم گیری در بسیار افرادی که دچار اگزما میشوند دارد، اما نوع اگزما اهمیتی ندارد.

علائم اگزما

آیا اگزما بهبودی دارد؟

هر نوع اگزما نیازمند نوع خاصی از درمان است. آسان ترین اگزمایی برای درمان دائمی آن هایی هستند که در اثر قارچ ها یا گال ایجاد میشوند. اگزمای تماسی حساسیتی در صورتی درمان میشود که ماده ی حساسیت زا (آلرژن) شناخته شده و از تماس با آن پرهیز شود.

آیا اگزما واگیر دار است؟

اگزمایی که در اثر قارچ ها و گال ایجاد میشوند قابل انتقال به دیگران است. انواع دیگر اگزما واگیر دار نیست.

پیش آگهی اگزما چگونه است؟

بیشتر بیمارانی که با اگزما تحت مراقبت توسط متخصص پوست قرار می گیرند، اگر تشخیص درست بدهد کاملا خوب می شوند. گاهی اوقات،اگزما میتواند با میکروارگانیسم هایی مانند استافیلوکوک یا ویروس هرپس سیمپلکس عفونی شود. این به دلیل آن است که عملکرد پوست که به عنوان مانع است در اثر التهاب آسیب می بیند. در این شرایط، عفونت میتواند مسری باشد و نیازمند درمان با آنتی بیوتیک است. علامت های مهمی مانند تب و پوستول، به علاوه ی درد در محل راش میتواند ایجاد شود.

آیا پیشگیری امکان پذیر است؟

استفاده ی موثر از کرم یا پمادهای مرطوب کننده میتوانند درمان موثری برای افراد بسیاری درجهت جلوگیری از انواع خاصی از اگزما میباشد.

آیا اگزما درمان قطعی دارد؟
5 (100%) 2 رای

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده و دکتر نابت تاجمیر ریاحی

۰۲۱۲۲۶۵۷۹۱۶

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
پرسش از دکتر