درمان قطعی جوش های آبدار در کودکان

بچه ها دارای پوست هایی حساس هستند و سیستم ایمنی آن ها هنوز در مرحله شکل گیری خود قرار دارد. این بدان معناست که آن ها نسبت به عفونت های مختلف و خاص آسیب پذیر است. علاوه بر این موضوع، اگر وضعیت آب و هوایی نیز نامناسب باشد، ممکن است جوش و دانه هایی بر روی پوست آن ها شکل گیرد که به این موارد جوش آبدار می گویند.

جوش آبدار چیست؟

جوش آبدار در واقع یک برآمدگی حساس و باریک است که به خاطر یک عفونت موجود در غدد چربی و یا پیاز مو بر روی پوست شکل می گیرد. این نوع عفونت معمولا به خاطر یک باکتری خاص با نام استافیلوکوکوس آوریوس اتفاق می افتد.

این باکتری ممکن است بر روی پوست وجود داشته باشد و از طریق شکاف های کوچک بر روی پوست وارد بدن می شود و یا ممکن است به کمک مو به سمت پیاز درونی آن حرکت کند. در نهایت این عفونت تبدیل به یک دانه آبدار پوستی می شود.

درمان دانه های آبدار روی پوست

جوش های این چنینی بر روی صورت، کمر، گردن، شانه ها، کشاله ران و باسن به وجود می آیند. در برخی از موارد ممکن است کودکان تب نیز داشته باشند. جوش های ساده نظیر جوش های حرارتی در کودکان را ممکن است بتوان با درمان های خانگی برطرف کرد، اما در صورتی که هرگونه شک و تردید وجود دارد، بهتر است که به سراغ کمک یک متخصص حرفه ای بروید.

آیا جوش های آبدار کودکان واگیردار هستند؟

برخی از جوش های روی پوست به عنوان مثال جوش های چرک دار ممکن است واگیردار باشند. عفونت موجود در این دسته از جوش ها فقط به بخش های دیگر از بدن فرد منتقل نمی شود و افرادی که تحت هر شرایطی تماس نزدیک با پوست برقرار کند ممکن است به عفونت مبتلا گردند.

این عفونت ممکن است حتی با به اشتراک گذاشتن حوله ها، روتختی ها و یا مسواک نیز بین دو نفر منتقل گردد.

جوش های چرک دار بر اثر عفونتی در فسیل مو شکل می گیرند که عامل آن یک باکتری خاص با نام استاف باکتریا است. این دسته از جوش های چرکین ابتدا به شکل برآمدگی های ریز بر روی پوست ظاهر می شوند اما با گذر زمان بزرگ و بزرگ تر می شوند و درون آن ها پر از چرک خواهد شد. به چندین جوش چرک دار کنار هم کاربانکل می گویند.

یک جوش چرک دار در بچه ها می تواند بر روی هر بخشی از بدن شکل گیرد چرا که تقریبا هر ناحیه ای از بدن انسان ها حاوی پیاز مو است. با این حال این دسته از جوش ها معمولا بیشتر در بخش هایی از بدن شکل می گیرند که در آن ها تعریق وجود دارد و یا در نواحی که دارای چین و چروک هستند نظیر صورت، گردن و یا زیر بغل دیده می شوند.

شاید برای شما هم جالب باشد  👈👈 آکنه چیست؟ 👉👉

کشاله ران و باسن نیز دو ناحیه دیگر هستند که جوش های چرک دار آن ها را مورد هدف قرار می دهند. به همین خاطر است که بسیاری از مادر ها متوجه شده اند که جوش های چرک دار بیشتر در فصول گرم و یا بارانی بر روی پوست بچه ظاهر می شوند.

جوش های روی دست کودکان
جوش های روی دست کودکان

جوش های آبدار در نوزادان چقدر دوام دارند؟

زمانی که یک جوش آبدار بر روی پوست بچه ایجاد شود شاهد شکل گیری یک برآمدگی حساس و باریک خواهیم بود. با گذر زمان این برآمدگی بزرگتر و قرمز تر خواهد شد. حدود یک هفته پس از شکل گیری اولیه، در داخل این جوش ها چرک ایجاد می شود.

اگر درمان این جوش ها را بر عهده سیستم طبیعی ایمنی بدن بگذاریم، احتمالا پس از چند هفته این جوش های آبدار بر روی پوست از بین می روند. در صورتی که جوش ها پس از گذشت دو هفته هیچ تغییری نکردند و یا نشانی از بروز تغییر نداشتند بهتر است که حتما به سراغ متخصصین پوست بروید.

درمان جوش آبدار در کودکان

این مهم است که حتما به منظور جلوگیری از پخش شدن عفونت، ناحیه آلوده را به صورت مرتب با ضد عفونی کننده تمیز کنید. در صورتی جوش آبدار شما باز شد، ناحیه اطراف آن را به کمک پنبه و یا مواد ضد عفونی کننده تمیز کنید.

در حین خشک کردن این زخم ها نیز حتما آن ها را به کمک چیزی بپوشانید تا کودک پس از آن به جوش خود دست نزند. اجازه ندهید کودک بخواهد جوش خود را فشار دهد و یا آن را سوراخ نماید چرا که این ها منجر به ماندن جای زخم بر روی پوست و همچنین شیوع عفونت به بخش های دیگر می شوند.

مطالب مرتبط: درمان کهیر در کودکان

در صورتی که جوش های کودک شروع به بزرگ تر شدن و پخش شدن در نواحی اطراف پوست کنند، پزشک معالج احتمالا استفاده از آنتی بیوتیک ها را تجویز خواهد کرد.

شایان ذکر است که حتی پس از از بین رفتن جوش های روی صورت باید دوره استفاده از آنتی بیوتیک ها را به اتمام برسانید. همچنین می توانید یک کرم ضد عفونتی را پس از مشورت با پزشک خود مورد استفاده قرار دهید.

در برخی از موارد، ممکن است پزشک پوست پیشنهاد کند که جوش ها به کمک جراحی باز شده و چرک درون آن ها خارج گردد. ممکن است این پروسه جراحی به کمک بیهوشی پیگیری گردد.

از اگزما بیشتر بدانید

جوش آبکی روی پا
جوش آبکی روی پا

امکان درمان جوش های روی سر کودکان به کمک مالیدن الکل بر روی آن ها وجود دارد. این کار منجر به ضد عفونی شدن ناحیه مربوطه شده و همچنین می تواند جوش هایی که احتمالا بر اثر یک عفونت ساده شکل گرفته اند را نیز درمان کند.

در شرایطی که چندین جوش بر روی سر به وجود آمده باشند، علت احتمالی بروز معمولا گرما و همچنین آب و هوا است. در چنین شرایطی، استفاده از روغن نارگیل در ناحیه مربوطه می تواند بسیار کارساز باشد چرا که قابلیت سرد کردن را دارد.

این مطلب را نیز بخوانید: علائم خوب شدن مولوسکوم چیست؟

درمان های خانگی برای حل مشکل جوش های آبکی

در بیشتر موارد، جوش های آبدار پس از چند روز به صورت طبیعی بهبود پیدا می کنند. با این حال می توانید از راهکار ها و درمان های خانگی متعددی برای سرعت بخشیدن به پروسه بهبود بهره ببرید.

درمان خانگی جوش صورت

 • گرم کردن ناحیه مربوطه

برای درمان سریع درد مربوط به این جوش ها می توانید از بسته های آب گرم استفاده کنید و آن ها را به مدت چند دقیقه بر روی ناحیه جوش قرار دهید. این کار می تواند تا چند بار در طول روز تکرار گردد. همچنین انجام این کار می تواند به چرک درون جوش کمک کند تا زودتر بیرون بیاید که همین شروع پروسه بهبود است.

 • درمان با عسل

قرار دادن عسل بر روی جوش ها می تواند یک ایده خوب باشد، چرا که عسل به عنوان یک ضد عفونی کننده طبیعی به شمار می رود.

 • قرار دادن فرنی یا حریره بر روی پوست

شما برای درمان جوش های آبدار می توانید از قرار دادن فرنی یا حریره (Porridge) نیز استفاده کنید. یک بسته فشرده و گرم از این ماده را درست کنید. برای این کار کافیست از یک پارچه نخی استفاده کرده و در داخل آن فرنی یا حریره را بریزید و سپس کل آن را درون شیر داغ فرو کنید. این ماده می تواند به شکل بهینه ای میزان ورم را کاهش دهد و در نتیجه پروسه درمان جوش ها سریعتر خواهد شد.

همچنین بخوانید: 10 درمان خانگی و گیاهی آکنه

 • برگ های جعفری

همچنین می توانید از پوشش های حاوی برگ های جعفری نیز برای درمان استفاده کنید. این برگ های طبیعی را می توان تا زمانی که نرم شوند بجوشانید و پس از خارج کردن آب اضافه از آن ها می توان یک پوشش مناسب از جعفری را در اختیار داشت. قرار دادن این پوشش بر روی جوش ها می تواند به سرعت بهبود آن ها کمک شایانی کند.

 • زردچوبه

قرار دادن پودر زردچوبه بر روی جوش ها نیز می تواند یک راهکار کاربردی برای درمان باشد چرا که در این ماده نیز موادی با قابلیت ضد عفونی وجود دارند.

 • ترکیبی از آب پیاز و سیر

اگر یک جوش بر روی پوست پاره شود، می توانید ترکیبی از آب پیاز و سیر را بر روی آن قرار دهید. با انجام این کار نه تنها می توانید باکتری ها را از بین ببرید بلکه سرعت بهبود را بالا برد.

درمان جوش با سیر

علل بروز جوش های آبدار در کودکان

برخی از شرایط بدنی و پزشکی خاص نیز ممکن است یک کودک را در معرض ریسکی بالاتر به ایجاد جوش های آبدار بر روی پوست قرار دهند.

 • پایین بودن سطح بهداشت شخصی
 • ایمنی پایین
 • کم بودن مواد مقوی و ضروری در بدن
 • کم خونی و یا کم بودن آهن
 • قرار گرفتن در معرض برخی مواد شیمیایی خاص نظیر استفاده از صابون ها، کرم ها و مواد شوینده ای که منجر به بروز مشکل در پوست می شوند
 • شرایط و مشکلات آب و هوایی نامناسب نظیر گرمای شدید و یا شرجی بودن
تاول های آبکی پوست
تاول های آبکی پوست

تشخیص دانه های آبدار روی پوست

پزشک معالج ممکن است یک آزمایش کامل بدنی را در دستورالعمل خود قرار دهد تا مشخص شود آیا عفونت به نواحی دیگری از بدن نیز پخش شده است یا خیر.

همچنین ممکن است وی بخواهد بخشی از جوش صورت را مورد آزمایش قرار دهد تا هرگونه دلیل احتمالی پزشکی برای ظاهر جوش های آبدار بدین وسیله رد شوند. پس از آنالیز کردن تمامی فاکتور ها، پزشک معالج تشخیص نهایی خود را ارائه می کند.

عوارض جانبی و مشکلات جوش های پوستی کودکان

در حالت عمومی جوش های آبدار کودکان منجر به عوارض جانبی خاص نمی شوند و نیازی به درمان پزشکی و دارویی خاصی ندارند. اما اگر یک جوش آبدار تحت فشار قرار گرفته و یا باز شده باشد، ممکن است منجر به ایجاد زخم بر روی پوست شود. اگر جوش آبدار خیلی بزرگ شود ممکن است یک سیلولیت را شکل دهد.

در این شرایط استفاده از آنتی بیوتیک ها ضروری خواهد بود. در صورتی که جوش آبدار تبدیل به گروهی از جوش ها شوند و در آن نشانه ای از ضعیف تر شدن نباشد، ممکن است عمل جراحی یکی از پیشنهاد های پزشک معالج باشد. از آن جایی که جوش های چرکین واگیر دار هستند بهتر است در مواجه با آن ها با دقت عمل بیشتری وارد شوید.

ممکن است جای جوش ها روی پوست کودکان بماند. اما نگران نباشید آن ها می توانند در بزرگسالی با روش های مختلفی به درمان جای جوش خود بپردازند. در لینک زیر مطالب بیشتری درباره روش های درمان جای جوش بخوانید:

روش های درمان فرورفتگی جای جوش

جلوگیری از به وجود آمدن دانه های آبدار پوستی در کودکان

برخی چیز های خاص ممکن است در صورت اجرا شدن بتوانند از شکل گرفتن جوش های آبدار در کودکان جلوگیری کنند.

 • حفظ بهداشت کافی و مناسب برای کودک
 • مطمئن شدن از این که کودک غذاهایی سالم و متعادل را مصرف می کند
 • شستن دست کودک به صورت مرتب
 • عوض کردن منظم حوله های کودک، رو تختی ها و شستن لباس ها و شستن همه این موارد با آب گرم
 • برای جلوگیری از پخش شدن جوش ها حتما آن ها را به خوبی بپوشانید و پوشش آن ها را به صورت منظم عوض کنید. حتما در حین عوض کردن آن ها مواظب باشید تا به جایی از بدن برخورد نداشته باشند.
 • در صورتی که جوش های آبدار باز شدند، به خوبی آن ها را تمیز کنید و مطمئن شوید که چرک درون جوش ها با ناحیه دیگری از بدن کودک تماس پیدا نکند.
 • حواستان به نشانه های مربوط به جوش های آبدار جدید در بدن کودکتان باشد

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

در صورت داشتن برخی مشکلات و علائم باید حتما به پزشک متخصص مراجعه کرد.

 • زمانی که کودک مشکل تب پیدا کند
 • جوش های آبدار شروع به بزرگ شدن کنند و دردناک شوند
 • حتی پس از گذشت دو هفته هیچ نشانه ای از بهتر شدن در جوش ها دیده نشود
 • جوش ها دائما در حال ظاهر شدن و پخش شدن در دیگر نواحی بدن باشند
 • گره های لمفاوی کودک ورم کنند
 • درون جوش ها پر از چرک شود

پدیدار شدن جوش های آبدار بر روی پوست کودکان معمولا اتفاقی ناراحت کننده و خطرناک نیست. سیستم دفاعی طبیعی در بدن به خوبی مشکل را برطرف می کند. اما در صورتی که حس می کنید جوش های آبدار از بین نمی روند و در حال پخش شدن در بخش های دیگر از بدن هستند و یا احتمالا نشانه ای از یک مشکل سلامتی درونی هستند، همیشه پیشنهاد می شود که به سراغ پزشکان متخصص رفته و از آن ها راهنمایی بخواهید.

پوست پدیا مرجع تخصصی مشاوره پوست و مو

زیر نظر دکتر گیتا مجید زاده و دکتر نابت تاجمیر ریاحی

‎‎۰۲۱۲۶۸۰۶۵۹۵

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما سریعترین زمان از طریق ایمیل و SMS به شما اطلاع داده خواهد شد.

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل یا SMSبرای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 253 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  من یک کودک 18 ماهه دارم که چند روزی هست که روی ساعد دودست دخترم چند جوش که حالت طاولی دارن ولی ابدار یا درشت نیست زده به پزشک مراجعه کردم گفتند که حساسیته ولی این جوش ها زیاد شده و روی صورت و مچ پا وگوشش هم زده خارش یا درد هم نداره نمیدونم باید چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   برخلاف تصوری که جوش فقط در دوران بلوغ ایجاد میشود میتواند از زمان تولد تا پایان عمر رخ دهد و این مورد به عوامل زیادی بستگی دارد که برای اظهار نظر تخصصی که چه راه درمانی برای ایشون مناسب است لازم هست باید  از نزدیک معاینه شوند.

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 224 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. چند روزه روی دست پسرم چهارتا جوش زده انگار مثل پشه ولی از روز دوم ابدار شد ؟ دلیلش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   عوامل زیادی میتواند بر این مورد تاثیر گزار باشد وصرفا با یک شرح حل ساده نمیتوان اظهار نظر کرد برای اظهار نظر تخصصی لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر هدی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 239 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر،دختر ۱۳ ماهه ای دارم روی گونه هاش دونه زده وقرمزه تقریبا دوماهی میشه با صابون شستم فرقی نکرد رو بازوهاشم هست ولی خیلی کم چیکار کنم خوب بشه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   با یک شرح حال ساده نمیتوان اظهار نظر کرد که این دونه هابه چه علتی هستند برای اظهار نظر تخصصی که چه راه درمانی برای ایشون مناسب است لازم هست از نزدیک معاینه شوند.

 • تصویر کاربر هادی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  سلام کودک من ۵ساله است و روی صورت و گاها سر جوشهای چرکی بزرگی مثل اکنه میزنه البته معمولا در فصل بهار صورت میگیره و الان روی پلکش زده و هفته پیش پشت پلک دیگش بود پارسال هم روی سر ونزدیک چشمش زده بود خواستم راهنماییم کنید که مشکل خاصی هست
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   ایجاد جوش میتواند علل متفاوتی داشته باشد برای اظهار نظر تخصصی که چه راه درمانی برای ایشون مناسب است لازم هست از نزدیک معاینه شوند.

 • تصویر کاربر حلما شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام .ببخشید دخترمن ۳سالشه. دوروزه چندتا تاول آبدار روی پاهاش زده .نمیدونم خودبه خود یا جای گزیدگیه.لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   صرفا از روی عکس نمیتوان اظهار نظر کرد که به چه علتی میتواند باشد برای اظهار نظر تخصصی لازم هست از نزدیک معاینه شوند.

 • تصویر کاربر غفار شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  پسر21ماه دارم که بدنش جوش های قرمز میزنه بعدتبدیل میشه به جوش های نوک سفید،غذا کم میخوره،بیش از اندازه آب میخوره ،دکترش بهش پودر فرامکس برای کم خونیش داده
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   جوش میتواند از زمان تولد تا پایان عمر رخ دهد و به عوامل ریادی بستگی دارد برای اظهار نظر تخصصی لازم هست ایشون از نزدیک معاینه شوند.

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  جوشهای آبکی کوچک روی انگشتان دست همراه با خارش و پخش شدن در روی انگشتان دیگر در صورتی که سفکسیم 100در حدود 7 روز استفاده کرده ولی مجددا دانه ها پخش شده است
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   مصرف دارو بصورت خودسرانه میتواند عوارضی را به همراه داشته باشد برای اظهار نظر تخصصی که چه راه درمانی برای شما مناسب است لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر Rezvan شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 275 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشد من دوطرف صورتم زیر خط گونه جوش های زیادی داشتم که رفع شدن ولی جاشون بصورت قرمزی و فرورفتگی مونده، میخواستم بپرسک سریعترین روشی که رفع بشن چی هست چون از کرم و اینا استفاده کردم ولی خیلی روند تغییر کنده و بین لیزر و میکرونیدلینگ موندم
  سوال بعدی اینکه من اگر لیزرو در شهر خودم انجام بدم و بعد مجبور بشم برای دانشگاه برم شهر دیگه میشه باقی جلساتو پیش دکتر دیگه انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده شنبه ۲۸ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   لیزر و میکرونیدلینگ یم یاز روشهای رفع جای جوش هستند روشهای دیگری مثل پانچ ،سابسیژن و... نیز برای از بین برن جای جوش مورد استفاده قرار میگیرد که برای اظهار نظر تخصصی که کدام روش برای شما مناسب است لازم هست از نزدیک معاینه شوید.

 • تصویر کاربر سودابه سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  سلام حدود دوهفته است که پسرم که یک سال ودوماهه شه روی مچ دستش باخط انگشتای پاهاش دونه دونه قرمز زود آبدار هستش بعد از مدتی خشک می شه بعد دوباره میزنه علتش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام عزیزم

   صرفا با یک شرح حال ساده نمیتوان اظهار نظر کرد برای اظهار نظر تخصصی لازم هست ایشون از نزدیک معاینه شوند.

 • تصویر کاربر مهراد سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  سلام از دیروز جوش هایی ریزی روی دست نزدیک زیر بغل کودک 4 ماهه ام بود الان بزرگتر از دیروز شدن علتش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر گیتا مجیدزاده سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام وقت بخیر

   صرفا با یک شرح حال ساده نمیتوان اظهار نظر کرد برای اظهار نظر تخصصی لازم هست ایشون از نزدیک معاینه شوند.

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر